Foto: Arhiva
TRI SINDIKATA koja djeluju u tvrtki Pružne građevine prozvale su Vladu i Upravu tvrtke zbog nemogućnosti sudjelovanja na izgradnji pruge Dugo Selo - Križevci financirane iz EU fondova. Premijera i resornog ministra smatraju odgovornim za uništavanje poduzeća. Protive se otpuštanjima i smatraju da su najbolja građevinska tvrtka u zemlji. Zalažu se za primjenu austrijskog i slovenskog modela. Slavko Proleta, predsjednik Sindikata infrastrukture poručuje:
"Kako će pogledati u oči ljudima kad jednom odu s vlasti?"
"U tu tvrtku su u međuvremenu silom gurnuli radnike HŽ infrastrukture kako bi prikazali da su restrukturirali lažnu infrastrukturu i opteretili je još dodatno. Međutim, unatoč tome tvrtka je ostvarila dobit. HŽ infrastruktura ima vrhunske inženjere ima tehnologiju, opremu, mehanizaciju oko 300 milijuna kuna vrijednu i može raditi sve što treba na hrvatskim prugama. Svi čuvaju posao u svim državama za svoje tvrtke", rekao je Ivan Fogač.
Podršku okupljenim radnicima na prosvjedu na Markovu trgu dala je i sindikalna središnjica NHS čiji je čelnik Krešimir Sever prozvao i Vladu i Sabor.
"I ovaj put je top označio točno podne, vjerojatno bi trebao simbolično označiti da je vrijeme da i oni konačno puknu u svojim glavama i da se okrenu svom narodu, svojim radnicima. Kako će pogledati u oči ljudima kad jednom odu s vlasti. No, očito ih nije briga oni su postali svrha samima sebi i stoga je vrijeme da se doista prime posla", rekao je Krešimir Sever.
HŽ Infrastruktura: Nužno je reagirati sada i prilagoditi poslovanje
"Pružne građevine (PG) 95% poslovanja ostvaruju sa HŽ Infrastrukturom i njihovo poslovanje prati investicijski ciklus HŽ Infrastrukture. Tako poslovni prihodi Pružnih građevina u 2011. iznose 66 milijuna kuna, 2012. 60 milijuna kuna, 2013. 613 milijuna kuna, a 2014. 660 milijuna kuna. Ove godine Uprava Pružnih građevina očekuje pad prihoda na 332 milijuna kuna. Stoga, smatramo da je nužno reagirati sada i prilagoditi poslovanje sada, a ne čekati da se tvrtka financijski iscrpi", stoji u priopćenju HŽ Infrastrukture.
"Vrijednost kolektivnog ugovora u PG-u iznosi 41 milijun kuna"
U sklopu plana restrukturiranja bit će ponuđene dobre otpremnine, u prosjeku oko 150.000 kn neto (300.000 kn ukoliko je riječ o radnicima koji su izgubili zdravstvenu grupu). Jedan od ciljeva plana restrukturiranja je i dizanje produktivnosti PG-a. Trenutačno PG ostvaruje 304.000 kn po zaposlenome, dok ŽGP Ljubljana ostvaruje prihod od 1.017,000 kn po zaposlenome. Dakle, prostor za poboljšanje je ogroman. Isto tako, plan restrukturiranja planira smanjenje rada podizvođača koji su prošle godine ostvarili 120 milijuna kuna prihoda od PG-a.
Restrukturiranje je neophodno za život i budućnost PG-a, sa ili bez privatizacije. Pozivamo sindikate da dođu i s prijedlogom radničkog dioničarstva u tvrtci. Naš cilj je spasiti PG i omogućiti mu da normalno posluje. Sindikati su naši parteri i pozivamo ih da se počnu i partnerski ponašati i preuzmu odgovornost jer prostora je puno za napraviti ogromne pomake", stoji u priopćenju.