Foto: Wikipedia
Radi se o setu antena koje se nalaze na Aljasci i emitiraju visokofrekventno (HF) radio zračenje. Teoretičari zavjere, međutim, vjeruju da se HAARP koristi za manipuliranje vremenskim prilikama pa idu i toliko daleko da tvrde kako je upravo ovaj sustav odgovoran za velike poplave koje su pogodile regiju.
Srpski fizičar Marko Rančić, u tekstu za portal Svet nauke, tvrdi kako, prema njegovom mišljenju, nema niti promila šanse da HAARP može izazvati i najmanji utjecaj na vremenske prilike. "Uključi mozak prije nego klikneš 'share', neznanje i neukost su pobili više ljudi od prirodnih katastrofa", Rančićev je zaključak u tekstu u kojem objašnjava što je to zapravo HAARP.
Što je zapravo HAARP?
Ovaj sustav koristi se za istraživanje ionosfere, sloja Zemljine atmosfere na visini od 85 do 600 kilometara. Ovaj se sloj nalazi iznad Ozonskog omotača pa je sasvim logično pod jakim bombardiranjem UV i X zraka sa Sunca. Zbog toga se u ionosferi stvaraju slobodni elektroni i pozitivni ioni pa se onda ponovo spajaju u neutralne atome i tako u krug.
Zbog velikog broja naelektriziranih čestica, ionosfera odbija HF radio zrake natrag prema Zemlji. Ovo je jako značajno jer upravo je to princip rada HF radija kakve koriste npr. radio amateri. Za uspješnu komunikaciju između Europe i Sjeverne Amerike potrebno je da ionosfera odbije HF radio valove prema Zemlji pa Zemlja natrag prema ionosferi barem pet puta. Tijekom geomagnetnih oluja i Sunčevih baklji, dolazi do izvjesnih promjena u ionosferi, zbog kojih takva komunikacija može biti sasvim onemogućena. I tako dolazimo do HAARP projekta, koji se bavi postizanjem kvalitetnije komunikacije radio valovima.
Vremenske se prilike, poput npr. ciklona, s druge strane, formiraju u troposferi, atmosferskom sloju na visini od nula do 12 kilometara. Vrijeme zavisi o velikom broju parametara, prvenstveno o razlikama u tlaku, temperaturi i vlažnosti zraka. Troposfera sastavljena je prvenstveno od vodene pare i aerosoli. Kada se u troposferi jave oblasti niskog tlaka zraka, može doći do vrtložnog zračnog strujanja, od oboda prema sredini, s tendencijom da se nejednaki pritisci izjednače. Tako nastaju ciklone, kakav je bio i ciklon Tamara koji je poharao regiju. Ciklone su uglavnom praćene obilatim vjetrovima i ogromnom količinom kiše.
HAARP ima vojnu primjenu, ali ne može utjecati na vrijeme
"Može li HAARP formirati ciklonu a samim time i kreirati kataklizmične padavine kakvih smo svi bili svjedoci? a ovo pitanje odgovorite sami! Razmislite dobro može li sistem radio antena, dizajniran da utječe na oblast Zemljine atmosfere 85 - 600 km utjecati na pojave 0 - 12 km? Može li radio uređaj promijeniti tlak zraka ma kako moćan bio? Može li radio emiter kakav je walkie-talkie učiniti išta smjesi vode, zraka i aerosoli, što poprilično dobro oslikava sastav troposfere?", pita se Rančić.
Na kraju teksta Rančić odgovara i na pitanje može li se HAARP primijeniti u vojnoj industriji: "Svakako da može, poboljšanjem vlastitih komunikacijskih sustava, kao i metodama kojima onemogućavate komunikaciju između trećih strana i tako stječete ogromnu prednost na terenu. HAARP je dijelom financiran od strane Američkog zrakoplovstva, Američke mornarice i Obrambene agencije za napredne istraživačke projekte, a takvi projekti (ovo je mišljenje iz prve ruke) uvijek imaju jednim dijelom tajni karakter vezan za vojna istraživanja (prije svega u slučaju HAARP-a radi se o komunikaciji između podmornica na velikim dubinama".