Na većini azijskih burzi cijene su dionica porasle jer je ulagače ohrabrio jučerašnji rast Wall Streeta, a nadaju se i daljnjim poticajnim mjerama u kineskom gospodarstvu.
MSCI indeks azijsko-pacifičke regije bio je oko 7 sati u plusu 0.4 posto, pa se odmaknuo od najniže razine u ovoj godini, na koju je skliznuo jučer.
Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0.8 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Hong Kongu i Južnoj Koreji porasle između 0.2 i 0.4 posto. U Šangaju su, pak, blago pale.
Kako nema vijesti iz regije koje bi mogle usmjeriti tržišta, ulagači su se fokusirali na jučerašnji rast Wall Streeta. Doduše, Dow Jones oslabio je 0.1 posto, no S&P 500 porastao je 0.7, a Nasdaq indeks 1.6 posto.
Rast S&P 500 i Nasdaqa zahvaljuje se jačanju tehnološkog sektora, pri čemu su najviše, u prosjeku 2.8 posto, porasle cijene dionica u sektoru proizvođača čipova.
Cijena dionice Nvidie porasla je od početka godine više od 220 posto
Najveća je dobitnica, sa skokom cijene za 8.5 posto, bila dionica Nvidie, nakon što su analitičari HSBC banke povećali ciljanu cijenu dionice tog proizvođača čipova uoči objave kvartalnih poslovnih rezultata u srijedu.
Cijena dionice Nvidie porasla je od početka godine više od 220 posto, što se zahvaljuje euforiji u vezi razvoja umjetne inteligencije (AI).
„Nvidia se smatra brandom za AI. Cijena te dionica dramatično je porasla, pa se postavlja pitanje prate li to i poslovni rezultati te kompanije”, kaže Quincy Krosby, strateginja u tvrtki LPL Financial.
U većini ostalih sektora cijene su dionica ili pale ili blago porasle. Posljedica je to daljnjeg rasta prinosa na američke obveznice, što je prošloga tjedna izazvalo oštar pad cijena dionica.
Jučer je prinos na 10-godišnje državne obveznice dosegnuo novu najvišu razinu od 2007. godine.
Prinosi rastu zbog špekulacija da bi američka središnja banka mogla još jednom do kraja godine povećati kamatne stope ili ih na povišenim razinama zadržati dulje nego što se očekivalo.
Stoga će u fokusu ulagača ovoga tjedna biti skup čelnika najvećih središnjih banaka u svijetu u američkom gradiću Jackson Holeu. Komentari vodećih središnjih bankara o situaciji u gospodarstvima i kamatnim stopama mogli bi znatno utjecati na smjer tržišta.
Podršku tržištima pruža i nada ulagača da će kineske vlasti uskoro uvesti dodatne poticajne mjere, s obzirom na to da je oporavak gospodarstva od koronakrize sporiji nego što se očekivalo.
Jučer su kineske monetarne vlasti smanjile kamatu na jednogodišnje kredite, no kamatu na petogodišnje zajmove zadržali su nepromijenjenu.
Te mjere razočarale su ulagače jer se očekivalo da će kineska središnja banka smanjiti i kratkoročnu i dugoročnu kamatu. No, već danas špekulira se da će vlasti uskoro uvesti nove poticajne mjere.
Dolar blago oslabio, cijene nafte pale
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 103,24 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 103,36 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 145,20 na 146,10 jena.
No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0905 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0870 dolara.
Cijene su nafte, pak, pale. Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je jutros 0.12 posto, na 84.35 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0.04 posto, na 80.70 dolara.