CIJENE nafte stabilizirale su se danas na međunarodnim tržištima ispod razine od 83 dolara pred očekivano podizanje kamatnih stopa u SAD-u i eurozoni koje bi moglo zakočiti gospodarstvo i potražnju. Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila gotovo nepromijenjena u odnosu na jučerašnje zatvaranje trgovine i iznosila je 82.65 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u plusu 1.67 dolara.
Značajnijih promjena nije danas bilo ni na američkom tržištu gdje se barelom trgovalo po 78.67 dolara. Jučer je također zaključila trgovinu u plusu 1.67 dolara. Tržišta su jučer potaknule naznake jačanja potražnje na vrhuncu sezone vožnje u SAD-u, kineske najave poticaja posustalom gospodarstvu i val kupovina.
Vodeći proizvođači najavili smanjivanje opskrbe
Danas se pozornost preusmjerila na pad poslovne aktivnosti u eurozoni u srpnju, prema istraživanju S&P Globala, i na usporavanje aktivnosti u SAD-u pred sjednicu američkog Feda i Europske središnje banke. I Fed i ECB signalizirali su da će ponovo podići kamatne stope kako bi obuzdali inflaciju, vjerojatno za četvrtinu postotnog boda, nagađaju analitičari.
Viši troškovi zaduživanja koče gospodarsku aktivnost i potražnju za gorivom, ali vodeći proizvođači istodobno su najavili da će smanjiti opskrbu. Dodatni problem mogli bi biti i mogući poremećaji u opskrbi povezani s ratom u Ukrajini.
Nervoza na tržištu zbog mogućih poremećaja
"Na strani ponude, pojačani su trenutno mali rizici koji su iskrsnuli nakon ruske eskalacije i bombardiranja ukrajinske lučke infrastrukture duž Dunava", pišu analitičari ING-a.
Napadi na infrastrukturu za izvoz žitarica mogli bi se preliti i na energetska tržišta, objašnjavaju, i na tržištima su pomalo nervozni zbog mogućih poremećaja u opskrbi. Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u ponedjeljak poskupio 1.2 dolara, na 83.19 dolara.