PO DRUGI put u povijesti SAD-u proglašen je visok stupanj nacionalne pripravnosti. Stupanj pripravnosti označen narančastom bojom proglašen je oko 19h po našem vremenu.
Neki američki dužnosnici upozoravaju i na opasnost od mogućih kemijskih ili bioloških napada na SAD. Iako nitko ne želi precizirati kojim kemijskim ili biološkim oružjem bi trebao biti izvršen napad, kao ni lokaciju napada, američki dužnosnici najčešće spominju tzv. "meke mete" kao što su stambene zgrade, sportske terene ili zabavne parkove.
Glavni državni tužitelj John Ashcroft je na konferenciji za novinare kazao kako se stupanj pripravnosti povisuje sa sadašnjeg povišenog, žutog na visoki, narančasti zbog obavještajnih podataka koji upozoravaju na opasnost od terorističkog napada na Amerikance u Sjedinjenim Državama i izvan zemlje.
On je rekao da postoje podaci da bi teroristička skupina al Qaeda mogla krajem razdoblja muslimanskog hodočašća koje pada u sljedeći weekend napasti lakše mete poput stambenih zgrada, stadiona, hotela i mjesta gdje se okuplja veliki broj ljudi.
Ministar domovinske sigurnosti Tom Ridge je rekao da je pojačana zaštita i nadzor granica, zračnih i morskih luka i infrastrukturnih objekata.
Američki zdravstveni sustav je takođe stavljen u povišeno stanje pripravnosti.
Sjedinjene Države su nakon terorističkih napada 11. rujna 2001. uvele poseban sustav upozorenja i pripravnosti na opasnost od terorističkog napada. Sustav ima pet stupnjeva opasnosti koji su označeni posebnim bojama: niski - zeleno, oprez - plavo, povišeni -žuto, visoki - narančasto i najviši - crveno.