GENERAL Abdurahman Tiani, šef predsjedničke garde Nigera koji stoji iza državnog udara kojim je svrgnut demokratski izabrani predsjednik Mohamed Bazoum, u petak se na nacionalnoj televiziji obratio stanovništvu kao šef prijelazne vlade te zapadnoafričke zemlje.
Tiani je imenovan "predsjednikom Nacionalnog vijeća za zaštitu domovine" (CNPS), hunte koja je s dužnosti svrgnula Mohameda Bazouma. Puč, što ga je vojska izvela u srijedu, general je opravdao "pogoršanjem sigurnosne situacije" u Nigeru koju, kako je kazao, oslabljuje i potkopava nasilje džihadističkih skupina.
"Za vrijeme vladavine predsjednika Bazouma koristio se politički diskurs kojim su se stanovnici uvjeravali da je sve u redu, a istodobno je postojala surova stvarnost koju su činili mrtvi i raseljeni te život s frustracijama i poniženjima", rekao je. Tiani je na čelu predsjedničke garde otkako ga je na tu funkciju 2011. imenovao Isufu Mahamadu, prethodnik Mohameda Bazouma.
Macron osudio puč
Govor u televizijskom programu održao je dva dana nakon što je njegova jedinica svrgnula demokratski izabranog predsjednika. Predsjednik Bazoum je priveden s članovima obitelji. Danas mu je omogućeno da razgovara sa šefovima drugih država, među kojima je i francuski predsjednik Emmanuel Macron koji je "najoštrije" osudio puč te zatražio Bazoumovo oslobađanje.
"Ovaj državni udar u potpunosti je nelegitiman i iznimno opasan za stanovnike Nigera i za čitavu regiju", rekao je Macron iz Papue Nove Gvineje gdje trenutačno boravi. Francusko ministarstvo vanjskih poslova u petak je objavilo da ne priznaje čelnike koji su proizašli iz državnog udara u Nigeru i da jedinim legitimnim predsjednikom smatra Bazouma.
"Najoštrije ponavljamo jasan zahtjev međunarodne zajednice za trenutnom ponovnom uspostavom ustavnog poretka i demokratski izabrane civilne vlasti", navodi se u priopćenju. Glavni stožer nigerske vojske jučer je dao potporu vojnim pučistima.
Zatvorene granice i uveden policijski sat
Nakon Malija i Burkine Faso Niger, zemlja koja je dosad bila saveznica zapadnih zemalja, postaje treća država u Sahelu koja je doživjela državni udar od 2020. Pučisti su na terenu najavili "prekid aktivnosti političkih stranaka do daljnjega" te su stanovništvo pozvali na mir.
Unatoč tomu što je vojska zabranila održavanja prosvjeda, na poziv koalicije oporbenih stranaka u petak su planirane nove demonstracije, čiji sudionici "ne odobravaju promjene nasilnim putem, ali podupiru motivaciju" pučista, prenose mediji.
Vojna hunta, koju čine svi korpusi vojske, žandarmerija i policija, suspendirala je rad institucija, zatvorila kopnene i zračne granice te uvela policijski sat od 22 do 5 ujutro.