U povodu blagdana Svih svetih, Grad Varaždin je na svojim službenim internetskim stranicama omogućio virtualnu šetnju poznatim varaždinskim Gradskim grobljem, objavljeno je danas.
Gradskim grobljem u Varaždinu koje spada u red najljepše uređenih groblja, virtualno se može proći na jednostavan način, uz pomoć računala ili pametnog telefona. Virtualna šetnja grobljem dio je opširnijeg projekta virtualizacije najzanimljivijih interesnih točaka u Varaždinu, priopćeno je iz gradske uprave.
Naime, na službenim gradskim internetskim stranicama od prosinca prošle godine dostupna je Virtualna šetnja Varaždinom, a povremeno se dodaju zanimljivi sadržaji, pa je tako od nedavno omogućena Virtualna šetnja Starim gradom.
"Riječ je o svojevrsnoj interaktivnoj slici Varaždina iz zraka koja na pojedinim točkama pruža dodatne slikovne i tekstualne podatke. Uz 28 panoramskih točaka, vrhunske fotografije i tekstove na hrvatskom i engleskom jeziku korisnici interneta vrlo jednostavno i brzo mogu dobiti kvalitetne informacije o najzanimljivijim interesnim točkama u Varaždinu", navodi se.
Ove je inovativne sadržaje za Grad Varaždin izradila tvrtka GODAR, a fotografije i virtualni sadržaji djelo su poznatih varaždinskih fotografa Darka Gorenaka i Željka Hajdinjaka.
Na virtualnu šetnju Varaždinom, od danas i varaždinskim grobljem moguće je ući s naslovne stranice Grada Varaždina na poveznici https://www.varazdin.hr/virtualna-setnja/. Za šetnju grobljem dovoljno je aktivirati ikonu s logotipom komunalnog poduzeća Parkovi.
Varaždinsko Gradsko groblje među najljepšima u Europi
Zbog izuzetnog spoja hortikulture (klasicistički perivoj) i umjetničkih spomenika (djela Augustinčića, Frangeša i Vojkovića) varaždinsko Gradsko groblje ubraja se među najljepša groblja u Europi. Prostire se na površini od preko 15 hektara
Za današnji izgled groblja zaslužan je Herman Haller koji početkom 20. stoljeća započinje oblikovanje kakvo je prisutno i danas, te postojeće groblje pretvara u parkovni prostor. Uzore za oblikovanje Herman Haller pronalazi u vrtovima i parkovima austrijskih i njemačkih gradova, koji se tada uređuju prema uzoru na versajsku vrtnu arhitekturu poznatu kao francuski stil.