Greenpeace: Metan curi s Ininih platformi u Jadranu. Ina: To su neprovjerene tvrdnje

Foto: Greenpeace Hrvatska

INA je danas neprovjerenim nazvala tvrdnje koje je na prosvjedu iznio Greenpeace Hrvatska te poručila da na svojim plinskim platformama u sjevernom Jadranu primjenjuje najviše industrijske standarde i da je proizvodnja iz podmorja u skladu s iznimno strogim regulativama.

"Nastavno na neprovjerene tvrdnje koje je danas iznijela hrvatska podružnica organizacije Greenpeace, želimo istaknuti da INA na svojim plinskim platformama u sjevernom Jadranu primjenjuje najviše industrijske standarde te je proizvodnja iz podmorja u skladu s iznimno strogim domaćim i europskim regulativama koje propisuju između ostalog i dopuštene emisije", kažu u Ini.

Poručuju kako će Ina poštivati i sve eventualne buduće regulative vezane uz emisije metana.

Dodatno, kažu, "sigurnost i emisije platformi provjeravaju se više puta mjesečno na samim lokacijama tijekom preventivnog održavanja, a naši djelatnici su pri obilasku platformi opremljeni plinskim detektorima te bi bilo kakvo propuštanje odmah bilo uočeno.

Ni na jednoj Ininoj platformi nije zabilježeno propuštanje plina", navodi u priopćenju Ina, reagirajući na prosvjed Greenpeacea Hrvatska. 

Greenpeace održao prosvjed pred Ininom zgradom

Aktivisti Greenpeacea održali su danas prosvjed u Zagrebu postavivši ispred sjedišta Ine simboličan trometarski prikaz plinske platforme koja ispušta fosilni plin u atmosferu te poručili Ini i vladi da preuzmu odgovornost za "emisije klimatskog ubojice metana".

"Od samog potonuća platforme Ivane D Greenpeace opetovano poziva nadležne institucije i Inu da ispitaju moguće emisije metana na svim odobalnim platformama. Ni nakon dvije i pol godine niti nadležno ministarstvo niti Ina nisu odgovorili niti se očitovali", rekla je Petra Andrić, programska voditeljica Greenpeacea u Hrvatskoj. 

Dodala je kako je Greenpeace u posjedu podataka iz pouzdanih izvora u vezi sa zabilježenim koncentracijama metana oko određenog broja odobalnih plinskih platformi na sjevernom Jadranu koji potvrđuju njihove sumnje: koncentracije više od 100 ppm/m zabilježene su na devet promatranih platformi, dok su na tri od njih zabilježene vrijednosti više od 400, 500, pa čak i 1500 ppm/m.