HDZ-ov lokalni šerif godinama uništava plaže

Foto: Čitatelj

OPĆINA Baška Voda nedavno je platila privatnoj tvrtki da u more baci poveću količinu zemlje iako zakon jasno zabranjuje deponiranje zemlje u more. 

Mještanima je bilo neobično da se radovi na plaži u Krvavici odvijaju u subotu ujutro. More puno blata i građevinske strojeve dokumentirali su i prijavili Državnom inspektoratu i Županiji.

Ispričali su nam da je istovareno možda i dvadesetak kamiona zemlje, a kad su strojevi završili s poslom, bilo je jasno da je u moru nastalo i takozvano pero, izduženi zemljani mul.

Izmijenili obalnu crtu, bacali zemlju u more, ali Inspektorat ih ne kažnjava

Time je izmijenjena obalna crta. Iz odgovora Državnog inspektorata doznali smo da je Općina to odradila temeljem svog Plana upravljanja pomorskim dobrom, a za njega nije dobila suglasnost Županije.

"Općina Baška Voda je zapisnikom upozorena da je pri radovima tehničke sanacije ili uređenja postojećih kamenih 'pera' kao i 'dohrane' plaža, koji su planirani Planom upravljanja pomorskim dobrom na području Općine Baška Voda, nužno koristiti adekvatni materijal za te radove i to isključivo kameni i šljunčani materijal bez primjesa zemlje.

Kako je nadzorom utvrđeno da su nakon izvedenih radova nepoznate osobe na lokaciju odložile neadekvatan materijal s većim udjelom zemljane frakcije, po nalogu Općine Baška Voda, navedeno je uklonila ovlaštena tvrtka", odgovorili su iz Inspektorata.

Inspektorat kaže da je upozorio Općinu da ne baca zemlju u more, ali da ne zna tko ovo čini

Nigdje ne navode da su kaznili počinitelja. 

Državni inspektorat, dakle, u svom odgovoru pokušava objasniti da je netko drugi istovario kamione zemlje u more, da su to učinile neke nepoznate osobe u subotu ujutro, odmah nakon što je Općina završila sa svojim dijelom bacanja otpada u more. 

Upitali smo ih jesu li na bilo koji način sankcionirali Općinu. Do objave članka nisu nam dostavili tu informaciju. 

Od vijećnika Općine Baška Voda doznali smo da je radove izvodila tvrtka Sekon, da ju je za to ovlastio načelnik i da je vrijednost posla do 70.000 kuna jer toliko načelnik ima ovlasti sam potpisati. 

Nije ovo prvi put da Općina preko angažirane tvrtke baca građevinski otpad u more nazivajući to nadohranom plaže niti je prvi put da je Inspektorat posjećuje i odlazi bez izrečene kazne. A nije ni zadnji. 

Par dana nakon posjeta inspektora Općina opet baca građevinski otpad u more

Svega nekoliko dana nakon odlaganja zemlje u more na plaži u Krvavici i posjeta inspektora koji su je barem upozorili, Općina je ponovno nadohranjivala plažu građevinskim otpadom, ovaj put iz kamenoloma. Bez obzira na to što su inspektori rekli, kamioni su istovarali materijal u more. 

Htjeli smo čuti što na sve to kaže Općina. Poslali smo upit, ali nam nisu odgovorili. Baškom Vodom upravlja HDZ-ovac Josko Roščić, a o njemu smo više puta pisali. 


>>Za rotor širok 7 metara dva su HDZ-ovca majci trećeg dala 1.7 milijuna naših kuna

I ovaj ponedjeljak, drugi put od upozorenja inspektora, Općina je zatrpavala stoljetne sike 

I tek što smo pomislili da smo završili s pisanjem ovog članka, dobili smo informaciju da Općina Baška Voda opet, drugi put nakon posjeta inspektora, deponira građevinski otpad u more. 

Razgovarali smo s općinskim vijećnikom Nezavisne liste mladih Josipom Topalovićem, koji tvrdi da su u ponedjeljak, 11. travnja, kamioni istovarivali materijal na stoljetne kamene sike u Baškom polju.

Vjeruje da ovdje nije bila riječ o čistoj zemlji kao ranije u Krvavici, nego da je bačen raznovrstan građevinski otpad, kamen s primjesama zemlje.

Vijećnik: Dosad su potrošili milijun kuna na "nadohranu" plaža

"Sad zatrpavaju sike građevinskim materijalom kako bi se proširila plaža. Dosad je Općina potrošila oko milijun kuna iz proračuna na ovu, kako je zovu, 'nadohranu'. Kamen kojim se plaža trebala nadohranjivati dobili smo od države kad se bušio tunel Sveti Ilija, ali na kraju se ni to nije koristilo, nego se mljeo neki drugi materijal i zemlja. Od samog početka, kad je raspisan natječaj za mljevenje kamena, već je oko njega bilo dosta nepravilnosti i nelogičnosti, na što smo kao vijećnici više puta upozoravali", poručuje Topalović. 

Plaže u Baškoj Vodi nisu umjetne da bi ih odnijelo more ako se svake godine ne zatrpavaju. One su prirodne. Da ih se ostavi na miru, ništa im se ne bi dogodilo. Topalović objašnjava kome je u interesu da se ovo radi. 

HDZ-ov načelnik širi plaže kako bi dobio mjesta za ležaljke koje daje rodbini?

"Važno je shvatiti da ovo nije nadohrana, nego širenje plaže jer kamion dolazi na rub, materijal se iskreće u more. To se radi prvenstveno zato da se dobije više mjesta ležaljke kako bi Općina mogla podijeliti više koncesija na natječajima koji često budu sumnjivi.

U Splitsko-dalmatinskoj županiji mi smo Općina s najviše koncesijskih odobrenja, svako ljeto imamo svađe po plaži oko tih ležaljki između gostiju i iznajmljivača. Mediji su više puta izvještavali tko sve od načelnikove uže i šire obitelji ima koncesije. Imaju ih prijatelji načelnika, članovi HDZ-a, to je mehanizam za dobivanje izbora", objašnjava Topalović koji u vijeću prati sve odluke vezane za širenje plaža. 

I načelnikova supruga ima ležaljke 

Pisalo se već da su ležaljke imali i HDZ-ovi vijećnici; predsjednik Općinskog vijeća Ante Lončar i HDZ-ov vijećnik Vicenco Cvitanović.

Index je prije koju godinu pisao da i Roščićeva supruga ima koncesijsko odobrenje za 20 ležaljki i 20 suncobrana, čime se u sezoni lako zaradi nekoliko tisuća eura.

U vrijeme pisanja tog članka, kći Dragica Vranješ, ranije saborska zastupnica, bila je u nadzornom odboru komunalne tvrtke, jedan nećak bio je zaposlen u vatrogasnom društvu, a drugi je vodio konobu u općinskom vlasništvu.

>> Otkriće Index Istraga: HDZ-ov šerif dao koncesiju ženi, a općinsku konobu nećaku

>> Tko je Dragica Vranješ, moguća nova ministrica? Voli cajke i ulizivanje šefovima

>> Sin načelnika Baške Vode zaustavio promet na magistrali i prebio vozača koji ga je pretekao

"Otkako su investitori bliski načelniku kupili zemlju, on sad tamo gradi plažu"

Topalović dodaje i zanimljiv podatak da Općina zadnjih dvadeset godina nije htjela održavati plažu u Baškom polju, sve do ove godine kad su je kupili moćni investitori. 

"Od 10 tisuća kubika materijala kupljenog na natječaju, sad osam ide u Baško polje. Osam tisuća kubika trenutno nema sve skupa na toj plaži. Znači, i tu će raditi novu plažu, opet će se nasipavati u more. Ranije tu plažu načelnik nije htio niti pogledati, mi smo mu sugerirali na vijeću da bi se to trebalo dovesti u red, nije htio ni čuti, a sad kad su je kupili PPD-ovci, trči da im sve uredi", priča Topalović.

Županija nije dala suglasnost Općini i kažu da im se Roščić nije očitovao

Očitovanje o nekontroliranoj nadohrani plaža u Baškoj Vodi zatražili smo i od Splitsko-dalmatinske županije. Evo što su oni rekli. 

"Županija je putem web portala 'Pomorsko je dobro' zaprimila više prijava građana temeljem devastacije pomorskog dobra na način da se zemljani iskopi deponiraju u more, uz navode kako radove obavlja Općina Baška Voda.

Prijave su automatski prosljeđivane nadležnim inspekcijskim službama: Državnom inspektoratu te Lučkoj kapetaniji. Radi se o dijelu pomorskog dobra koji se ne nalazi pod koncesijom te istim sukladno pozitivnim propisima Republike Hrvatske upravlja jedinica lokalne samouprave. 4. travnja zatraženo je žurno očitovanje Općine Baška Voda oko navedenog te prestanak nasipanja iskopa u more i povrat pomorskog dobra u prijašnje stanje.

Do slanja ovog odgovora nismo zaprimili očitovanja Općine niti nadležnih inspekcija", poručili su iz Županije. 

Općina je i prije bespravno nasipala i gradila u moru, izdan je nalog za rušenje, ali nikad nije proveden 

Prema Zakonu o gospodarenju otpadom, zabranjeno je bacanje (građevinskog) otpada u more, što je svakako i zemlja od iskopa.

Propisana je kazna od 20 do 200.000 kuna za pravnu osobu koja baci takav otpad. No to Općinu Bašku Vodu i njenog HDZ-ova načelnika Joska Roščića, kako vidimo, ni ne treba zamarati. 

Bespravno pero u moru tlocrtnih dimenzija 35x20 metara nasuli su i prije nekoliko godina na granici s Općinom Brela. Tada su sagradili i ilegalnu šetnicu.

Tamošnji načelnik Stipe Ursić, također HDZ-ovac, prijavio je kolegu institucijama. Na koncu je 2020. godine donesena odluka Državnog inspektorata da Roščić i Općina Baška Voda moraju ukloniti to što su na plaži sagradili i nasuli bez papira. 

Iako je u odluci pisalo da bespravne objekte moraju ukloniti u 15 dana, prošle su dvije godine a da nije pomaknut nijedan kamenčić. 

Općina Baška Voda je ilegalno gradila čak i na području Općine Brela - i nikom ništa

Načelnik Brela prisjeća se kako je Općina Baška Voda, vođena načelnikom Roščićem, ilegalno nasipala plažu i gradila mulove i u njegovoj općini.

"Općina Baška Voda je početkom 2020. godine započela nelegalnu gradnju šetnice koja ima strujne instalacije iz smjera Baške Vode prema Brelima. Prešli su granicu i napravili oko 75 dužnih metara šetnice u teritoriju općine Brela. Nakon toga je Općina započela i izgradnju masivnog nelegalnog zaštitnog pera površine preko 750 m2 (25 m x 30 m) i to 100 m unutar općine Brela. Nasuti su i brojni kamioni građevinskog materijala na navedenu plažu, a svi navedeni zahvati nalaze se ispod breljanskog hotela Berulija.

Unatoč brojnim pismenim i usmenim upozorenjima poslanim Baškoj Vodi, radovi su se vršili bez prestanka", prisjeća se načelnik Brela. 

Načelnik Brela: Prijavljivali smo svim mogućim institucijama, Inspektorat je utvrdio da smo u pravu

Neprestano je alarmirao nadležne. 

"Cijelo vrijeme prijavljivali smo svim mogućim institucijama (Državni inspektorat, Građevinska inspekcija, DORH, policija). U lipnju te godine je temeljem brojnih prijava reagirao Državni inspektorat, te nakon izvršenog terenskog uvida, ustvrdio kako su naši navodi točni tj. da su šetnica, zaštitno pero te nasipanje plaže u potpunosti nelegalni te da je za takve zahvate, u kojima se mijenja obalna crta postojeće plaže, potrebna građevinska dozvola koju Baška Voda nema (a ne može ni imati jer su svi zahvati izvedeni u Općini Brela)", priča nam Stipe Ursić.

Izdano je rješenje da se nasipi i šetnica uklone za 15 dana, a ondje stoje već dvije godine

Sad dolazi najbolji dio.

"Temeljem svega navedenog, Državni inspektorat je izdao rješenje o uklanjanju te zadao rok od 15 dana. Naravno, do danas ništa nije uklonjeno. Mi od tada pa do danas redovito dostavljamo obavijesti Inspektoratu u kojima ih izvještavamo kako ništa nije poduzeto glede njihovog rješenja. Najgore je što je plaža Berulija, koja je u 100% mjeri bila prirodna s poznatim kamenim oblutkom, danas u potpunosti devastirana te bespovratno uništena.

Sve je rađeno bez ikakve logike, plana i programa s jedinim interesom uzurpacije breljanskog teritorija, no postignut je kontraefekt jer su sve relevantne institucije (Državna geodetska uprava, Državni inspektorat) samo potvrdile kako su svi zahvati upravo unutar granica Općine Brela. Mi ćemo i dalje nastaviti s prijavama sve dok se navedeno ne ukloni", zaključuje načelnik Brela.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.