IZMJENAMA Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju ojačan je kontrolni mehanizam broja osiguranika radi racionalnog trošenja sredstava, istaknuo je HZZO u priopćenju u kojem naglašava i objašnjava važnost osobnog javljanja u njihove ispostave radi regulacije statusa.
HZZO: Kontrolni mehanizam ide u dva smjera
HZZO u priopćenju radi točnog informiranja javnosti o primjeni izmjena Zakona naglašava da kontrolni mehanizam ide u dva smjera - dobivanja vjerodostojne statistike osiguranih osoba i racionalnog trošenja sredstava namijenjenih za zdravstvenu zaštitu.
"Za troškove zdravstvene zaštite osoba evidentiranih s osnova nezaposlenosti godišnje se troši više od 234 milijuna eura te je postupanje sa sredstvima poreznih obveznika s pažnjom dobrog gospodara obveza glavnog osiguravatelja zdravstvenog osiguranja u državi koja mora voditi računa o strogo namjenskim troškovima i svakom potrošenom centu", naglašavaju.
Ističu i da Zakon pruža širok spektar osnova osiguranja pa je skoro nemoguće da se osoba ne može obvezno zdravstveno osigurati, što znači da se vodi računa o svim skupinama društva, pa se tako i najranjiviji rješavaju na njima najprihvatljiviji način.
Detaljne informacije, napominju, mogu se dobiti na više od 130 lokacija HZZO-a, njihovoj mrežnoj stranici i info telefonima. Novi institut osobnog javljanja, objašnjavaju iz HZZO-a, i dalje će se poboljšavati jer se život ne može uokviriti zakonom, pravo može biti fleksibilno, a cilj je djelovati u korist osiguranih osoba.
Netočno je da nije osigurana pravna zaštita
Status osigurane osobe, odnosno prestanak tog statusa, HZZO utvrđuje u pravilu bez donošenja rješenja, temeljem prijave na obvezno zdravstveno osiguranje ili odjave, odnosno po službenoj dužnosti na temelju podataka koje im dostave nadležna tijela s ovlašću prikupljanja i dostave podataka radi prijave/odjave na obvezno zdravstveno osiguranje, osim u situacijama kada je Zakonom izričito utvrđeno da se donosi rješenje po službenoj dužnosti.
"Iznimno, HZZO donosi rješenje na zahtjev osobe kojoj je utvrđen status osigurane osobe, odnosno prestanak toga statusa na način kako je prethodno navedeno što nije novost uvedena ovim Zakonom. Stoga nije točno da nije osigurana pravna zaštita", poručuju iz HZZO-a. Osobe koje žive u inozemstvu i imaju obvezno zdravstveno osiguranje u drugoj državi EU ne mogu istovremeno imati obvezno zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj.
Važno je osobno doći u HZZO, neki se podaci ne mogu dobiti od drugih institucija
HZZO objašnjava da izmjene zakona u ovom slučaju imaju učinak utvrđivanja stvarnog stanja osiguranih osoba, kao i njihovih osnova osiguranja, odnosno uvođenje reda u sustav obveznoga zdravstvenog osiguranja tako da status mogu ostvariti samo osobe koje za to ispunjavaju uvjete propisane Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju i propisima EU. Zbog svega navedenog, važno je osobno pristupanje HZZO-u te nije moguća elektronička prijava, napominju.
Kod osobnog pristupa osiguranika, dodaju, potrebno je provjeriti i okolnosti vezane uz članove obitelji osiguranika, točnije je li eventualno zasnovan radni odnos ili ostvarena prava na mirovinu npr. supružnika u drugoj državi članici EU ili ugovornoj državi, a te podatke HZZO ne može dobiti od drugih institucija.
U tom slučaju, objašnjava HZZO, osiguraniku je daljnji status u obveznom zdravstvenom osiguranju potrebno utvrditi kao članu obitelji inozemnog osiguranika ili korisnika mirovine, a sukladno odredbama EU propisa ili međunarodnih ugovora.
Oni koji su studirali van Hrvatske nisu mogli dobiti status osigurane osobe
Status u obveznom zdravstvenom osiguranju temeljem redovitog studija u inozemstvu mogu ostvariti studenti fakulteta država članica EU, uključujući EEP i Švicarsku, kao i studenti koji redovno studiraju u Ujedinjenom Kraljevstvu Velike Britanije i Sjeverne Irske (UK).
"Za navedeno ne postoje zakonske pretpostavke u slučaju studija u državama izvan Republike Hrvatske i izvan EU i UK te naglašavamo da isto nije predviđeno čak niti u slučaju studija u državama s kojima Republika Hrvatska ima ugovor o socijalnom osiguranju, kao što je npr. susjedna Bosna i Hercegovina", napominju iz HZZO-a.
Osobe koje su studirale izvan Hrvatske i izvan EU i UK ni do sada nisu mogle ostvariti status osigurane osobe s osnova svoga statusa redovitog studenta, već su taj status ostvarivale prema jednoj od zakonskih osnova osiguranja za koje su u trenutku prijave HZZO-uz ispunjavale zakonom propisane uvjete.
Nezaposleni također imaju obvezu provjere statusa
Isto vrijedi i dalje, odnosno svi koji studiraju izvan Hrvatske i izvan EU ili UK status osigurane osobe mogu steći prema nekoj drugoj zakonskoj osnovi radi čega se trebaju javiti u najbliži regionalni ured, odnosno područnu službu HZZO-a, gdje će im se utvrditi valjana osnova za prijavu.
Izmjene Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju stupile su na snagu 1. travnja i nezaposlenim osobama propisuju obvezu provjere statusa ako su imale prebivalište ili stalni boravak u Hrvatskoj, a danas je zadnji dan da se osobno jave HZZO-u. Ako to ne učine, a potom jednom u tri mjeseca, HZZO će ih odjaviti iz obveznog zdravstvenog osiguranja po službenoj dužnosti bez donošenja rješenja, odnosno ostat će bez zdravstvenog osiguranja.