Foto: Goran Jakuš/Pixsell
POVJERENSTVO sastavljeno od onkologa odlučuje o tome trebaju li djeca koja boluju od zloćudne vrste tumora, neuroblastoma dobiti novi lijek koji im može povećati šanse 20 posto da prežive.
Kako doznajemo od dobro upućenog izbora, HZZO će sutra imati sastanak na kojem će donijeti odluku o tome hoće li financirati novi lijek. Iako su nam danas odgovorili da je Povjerenstvo to koje će tek sutra izaći sa zaključcima, zapravo se čeka HZZO.
>>TEK U PONEDJELJAK ODLUKA "Djeca nam umiru dok čekamo da netko odobri lijek"
>>KLAIĆEVA NEMA NOVACA Sedmero djece neće dobiti lijek koji im može produžiti život
>>HZZO SVE PREBACUJE NA KLAIĆEVU
>>Kujundžić o kupnji lijeka za djecu iz Klaićeve
MInistarstvo će poštovati odluku Povjerenstva
"Povjerenstvo će se sastati danas tijekom dana, no kako unaprijed ne možemo reći kada će Povjerenstvo završiti s radom, najvjerojatnije je to da će zaključke Povjerenstvo dati sutra", stoji u službenom odgovoru koji nam je stigao iz HZZO-a.
Ministarstvo zdravstva je pak obećalo da će "poštovati dobivene smjernice Povjerenstva".
"Svakako želeći pomoći bolesnoj djeci već smo u utorak, 13. lipnja 2017., na kolegiju Ministarstva zdravstva i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje imenovali Povjerenstvo u kojem se nalaze onkolozi koji se bave solidnim tumorima u djece i odraslih.
Povjerenstvo će se sastati 19. lipnja 2017. i izreći svoje mišljenje o lijeku dinutuximab beta, kako bismo onda po uvidu u mišljenje Povjerenstva mogli poštovati dobivene smjernice", kazali su u Ministarstvu zdravstva na ovu temu.
Oni sastanče, a djeca nemaju vremena za čekanje
I dok se obavljaju svi ovi sastanci, djeca su ta koja nemaju vremena čekati i njima je lijek potreban što prije.
Podsjetimo kako je HZZO odgovornost cijelo vrijeme prebacivao na Klaićevu, poručujući kako oni ne mogu kupiti lijek, nego da to može učiniti Klinika za dječje bolesti u Klaićevoj.
No iz razgovora s v.d. ravnateljem Klinike u Klaićevoj Zoranom Bahtijarevićem, doznali smo da oni taj novac nemaju. Godišnji budžet Klaićeve za lijekove iznosi oko 12 milijuna kuna, a za liječenje ove djece novom terapijom potrebno je 10,5 milijuna kuna.
To znači da ako bi Klaićeva kupila lijek za sedmero djece i time im pružila šansu za život, istovremeno ne bi imala novca za liječenje ostale djece gotovo godinu dana. Nažalost, u Klaićevoj se još dosta djece bori s raznim vrstama tumora, a onkološki lijekovi su osobito skupi. Naravno, tu su i sve ostale bolesti za čije liječenje onda ne bi bilo novca.
A budući da je liječenje djece koja boluju od raka, ali i ostalih teških bolesti vrlo skupo, pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić ranije je za Index rekla kako bi se u Hrvatskoj trebao osnovati Fond za skupe lijekove iz kojeg bi se onda djeci financiralo liječenje.