Cijena kave na međunarodnim robnim tržištima dosegla je najveću ikad zabilježenu razinu, što je podatak koji sigurno neće razveseliti ljubitelje kave.
Jučer je cijena arabice u zrnu, koja čini većinu globalne proizvodnje kave, premašila 3.44 dolara za 0.45 kg, nakon što je ove godine skočila više od 80%. Troškovi zrna robuste u rujnu su u međuvremenu dosegnuli najvišu razinu.
Dolazi to u trenutku kada trgovci kavom očekuju da će se usjevi smanjiti nakon što su dva najveća svjetska proizvođača, Brazil i Vijetnam, pogođeni lošim vremenskim uvjetima, a popularnost pića nastavlja rasti. Jedan stručnjak rekao je za BBC da brendovi kave razmatraju povećanje cijena u novoj godini.
Pržionice su dosad apsorbirale skokove cijena sirovine, ali neće još dugo
Dok su posljednjih godina velike pržionice kave uspjele apsorbirati skokove cijena kako bi zadovoljile kupce i zadržale tržišni udio, čini se da će se to promijeniti. Tako barem smatra Vinh Nguyen, izvršni direktor Tuan Loc Commodities.
"Brendovi kao što su JDE Peet (vlasnik brenda Douwe Egberts), Nestlé i svi ostali ranije su preuzeli udar viših cijena sirovina na sebe", rekao je pa dodao: "Ali trenutno su gotovo na prekretnici. Mnogi od njih razmišljaju o povećanju cijena u supermarketima u prvom kvartalu 2025."
Talijanski div Lavazza objavio je da se jako potrudio zaštititi svoj tržišni udio i nije prenio veće troškove sirovina na kupce, ali su ga cijene kave na kraju ipak prisilile na to.
Lavazza: Prisiljeni smo prilagoditi cijene
"Kvaliteta je za nas najvažnija i uvijek je bila kamen temeljac našeg ugovora o povjerenju s potrošačima", rekli su iz tvrtke za BBC News pa dodali: "Za nas to znači nastavak rješavanja vrlo visokih troškova. Stoga smo bili prisiljeni prilagoditi cijene."
U studenom je jedan od glavnih direktora Nestléa rekao da se industrija kave suočava s "teškim vremenima", priznajući da će njegova tvrtka morati prilagoditi svoje cijene i veličine pakiranja.
"Nismo imuni na cijenu kave, daleko od toga", rekao je David Rennie, Nestléov voditelj robnih marki kave.
Suša i jaka kiša
Posljednji rekord cijene kave postavljen je 1977. godine nakon što su neobične snježne padaline uništile plantaže u Brazilu. "Zabrinutost oko uroda u Brazilu 2025. glavni je pokretač rasta cijena", rekao je Ole Hansen, voditelj robne strategije u Saxo banci.
"Zemlja je doživjela najgoru sušu u 70 godina tijekom kolovoza i rujna, praćenu obilnim kišama u listopadu, što je izazvalo strah da bi cvjetanje usjeva moglo propasti", dodao je.
Nisu samo brazilske plantaže kave, koje uglavnom proizvode zrna arabice, pogođene lošim vremenskim uvjetima. Zalihe robuste također će se smanjiti nakon što su se plantaže u Vijetnamu, najvećem proizvođaču te sorte, također suočile sa sušom i obilnim padalinama.
Druga najtrgovanija roba u svijetu
Kava je druga najtrgovanija roba u svijetu po količini, nakon sirove nafte, a njezina popularnost raste. Na primjer, potrošnja u Kini se više nego udvostručila u posljednjem desetljeću.
"Potražnja za tom robom ostaje visoka, dok su zalihe koje drže proizvođači i pržionice na niskim razinama", rekla je Fernanda Okada, analitičarka cijena kave u S&P Global Commodity Insights.
"Očekuje se da će uzlazni trend cijena kave trajati neko vrijeme", dodala je.