Kinezi zarobljeni u Ukrajini: Rusi su nas prevarili, sve je bila zamka

Foto: SBU

Dvojica kineskih državljana zarobljenih dok su se borili na ruskoj strani u istočnoj Ukrajini izjavila su na konferenciji za novinare u Kijevu da su "upali u zamku" koju je organizirala Moskva.

Obojica, čiji identitet nije otkriven, istaknuli su da kineska vlada nije znala da ih je ruska vojska regrutirala. Naveli su da su ugovore potpisali preko posrednika, objavila je državna agencija Interfax-Ukraine.

"Ništa od onoga što su nam Rusi rekli nije bilo istinito"

Jedan od zarobljenika rekao je da je izgubio posao tijekom pandemije covida-19 i nadao se da će pronaći posao kao vojni bolničar, dodajući da se vojna služba u kineskom društvu smatra časnom.

"Kineske vlasti su upozorile građane da ne putuju u ratnu zonu. Htio sam biti bolničar. Ranjen sam i predao sam se", rekao je.

Dodao je da kineske vlasti promiču prijateljski stav prema Rusiji, a informacije o toj zemlji su, prema njegovim riječima, iskrivljene i koriste se za privlačenje kineskih građana u rat.

"Nije vrijedno toga. Ništa od onoga što su nam Rusi rekli nije bilo istinito", rekao je i dodao: "Nazvao bih to zamkom."

Oglasi u Kini: "Budi muškarac"

Prema izvješću Radija Slobodna Europa, kineski muškarci su namamljeni u rusku ratnu mašineriju oglasima na društvenim mrežama koji obećavaju visoke plaće i ratnu avanturu.

Jedan takav oglas na Weibu, jednoj od najvećih platformi u Kini, pregledan je stotine tisuća puta. Prikazuje muškarce koji napuštaju poslove kako bi se borili za Rusiju, a završava rečenicom: "Ti si muškarac. Budi muškarac."

U videu, koji je na ruskom s kineskim titlovima, nude se bonus za prijavu do 21.000 dolara te mjesečna plaća od oko 2400 dolara, što znatno premašuje prosječne prihode u mnogim dijelovima Kine.

"Nisam znao gotovo ništa o Ukrajini"

Drugi zarobljenik, koji tvrdi da dolazi iz relativno imućne obitelji, rekao je da je u Rusiju stigao kao turist.

"Nikada nisam očekivao da ću otići u rat. O Ukrajini nisam znao gotovo ništa", rekao je.

Obojica su navela da su zarobljeni 8. travnja, odmah po dolasku na bojište, i da nisu sudjelovali u borbama ni ubili ukrajinske vojnike.

Dan kasnije ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je da se najmanje 155 kineskih državljana bori u redovima ruske vojske protiv Ukrajine te da vlasti u Pekingu znaju za "sustavnu kampanju" regrutacije koju vodi Moskva.

Na te optužbe prošli tjedan reagirao je glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Lin Jian, nazvavši izjave Zelenskog "neodgovornima".

Zarobljeni Kinezi izjavili su da žele biti vraćeni u domovinu i da su spremni suočiti se s kaznama jer kineski zakon zabranjuje svojim građanima sudjelovanje u oružanim sukobima na bilo kojoj strani.

Kina nikada nije javno osudila rusku invaziju na Ukrajinu iz 2022., a tijekom posljednje tri godine ojačala je gospodarsku, vojnu i političku suradnju s Moskvom.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.