"Rečeno mi je da su pogriješili", poručio je američki predsjednik Donald Trump, govoreći o ruskom napadu na centar Sumija. U napadu su navodno korišteni projektili Iskander, koji su poznati po preciznosti.
Ukrajinci tvrde da su lansirana ukupno dva Iskandera, što prema njima ukazuje na to da su Rusi gađali spasioce koji su žurili pomoći unesrećenima. Grad Sumi, koji se nalazi uz samu rusku granicu, sada je direktno na nišanu Kremlja jer Vladimir Putin želi stvoriti tampon-zonu unutar Ukrajine.
Ovaj ruski napad dodatno je naglasio koliko je malo rezultata donijela uporna diplomatska ofenziva Bijele kuće, piše CNN. Trump je u petak na društvenim mrežama poručio da se Rusija mora "pokrenuti", ali nije dao nikakav rok niti je odredio konkretne posljedice ako to ne učini, iako se neslužbeno spominju sekundarne sankcije kupcima ruske nafte.
Trump je već ranije kritizirao Moskvu zbog napada na ukrajinske civile, ali je istodobno govorio o tragediji rata općenito, a ne o specifičnim zločinima Kremlja. Američki i ruski diplomati sada su zapeli u diplomatskom labirintu koji izgleda kao da ga je skrojio Kremlj, navodi CNN.
Trumpov izaslanik Steve Witkoff povremeno leti u Rusiju kako bi čuo izravne zahtjeve Moskve. Kremlj je njegov prošlotjedni posjet Sankt-Peterburgu opisao kao produktivan.
Viši američki i ruski diplomati sastaju se u Saudijskoj Arabiji i raspravljaju o mogućem prekidu vatre i širem dogovoru o normalizaciji odnosa. Prošli tjedan su u Turskoj počeli i niži diplomatski razgovori o tehničkim detaljima ponovnog otvaranja veleposlanstava.
Istovremeno Amerikanci i Ukrajinci u Washingtonu pokušavaju dogovoriti potpisivanje ugovora o rijetkim mineralima.
Trenutno je na snazi ograničeni 30-dnevni prekid vatre koji se odnosi na napade na energetsku infrastrukturu, ali taj je dogovor bio slabo definiran i jedva se poštuje, a istječe u petak.
Trumpova administracija pokušava iz različitih pravaca doći do trajnog mira. Ova nepovezana i zbunjujuća diplomatska mreža, kažu kritičari Moskve, standardna je ruska taktika – ostaviti dojam uključenosti, dok u stvarnosti samo kupuje vrijeme. Trumpova administracija je ranije govorila o rokovima od 24 sata do 100 dana za postizanje mira. Ti rokovi se više ne spominju.
CNN naglašava da Putin očito vjeruje da bi ovog ljeta mogao ostvariti uspjeh na bojišnici koji bi preokrenuo tijek pregovora. Prodorom u Sumsku oblast Rusija pokušava proširiti svoj manevarski prostor na granici i istodobno natjerati ukrajinske snage da tamo pošalju pojačanja.
Rusija također polako napreduje južno od Zaporižje - u području gdje se prije gotovo dvije godine očekivao ukrajinski proboj. Jedan ukrajinski obavještajac, koji je nedavno premješten u blizinu Harkiva, opisao je liniju bojišnice kao tišu nego što je očekivao, uz zabrinutost zbog onoga što bi moglo doći.
Sve su glasnije sumnje da Rusija gomila pojačanja kako bi mogla pojačati ofenzivu, za koju ukrajinski dužnosnici tvrde da je već djelomično počela. Kijev je dao naslutiti da će mu uskoro ponestati topničke municije, a nedavno obećane isporuke saveznika možda neće stići na vrijeme. Ukrajinu čeka izuzetno teško ljeto.
Ovo je trenutak kad sve dolazi na naplatu. Moskva je sve uložila u rat u kojem si ne može priuštiti ništa osim pobjede. Ne vidi korist u dogovoru o "zamrznutoj" liniji bojišnice. Momentum je sve više na ruskoj strani. Rusi kupuju vrijeme jer vjeruju da ono radi za njih.
Europski saveznici već se potiho pripremaju za dva neugodna scenarija. Prvi je potpuni kolaps Ukrajine i potreba da se europske članice NATO-a same suprotstave Rusiji bez pomoći SAD-a. Iako je to malo vjerojatno, o toj se opciji razmišlja.
Druga je opcija realnija i otvoreno se razmatra – Britanci i Francuzi vode pripreme za "snage za osiguranje" koje bi bile raspoređene kako bi štitile svaki dogovoreni prekid vatre. Takve pripreme imaju dvostruku funkciju - Kijevu daju sigurnosna jamstva kako bi lakše pristao na pregovore, a istovremeno tjeraju Moskvu da izgleda kao prepreka mirovnom planu.