Kolinda nema pojma o povijesti: Zna li ona uopće što je Starčević govorio?

Foto: Ured predsjednice

KOLINDA Grabar-Kitarović svojim je izjavama pokazala koliko loše poznaje povijest zemlje kojoj je na čelu. To je nanovo dokazala jučerašnjim posjetom rodnoj kući dr. Ante Starčevića.

Podsjetimo, za vrijeme svog mandata predsjednica je razvila neugodnu i sramotnu naviku izmišljanja povijesnih činjenica. Od ustaškog pozdrava "Za dom spremni", za kojeg je utvrdila da je "stari hrvatski pozdrav", preko prešućivanja Pokreta nesvrstanih, pa sve do oživljavanja davno umrle Orjune. Jednom je promašila povijest za čak 165 godina - kad je Varaždin proglasila glavnim gradom Banovine Hrvatske.

>> Kolinda, objasni javnosti kako je "Za dom spremni" stari hrvatski pozdrav, valjda imaš dokaze

Nikad se nije ispričala za te pogreške. Štoviše, ponavljala ih je, namjerno fabricirajući povijest. Takva retorika, posebno ona koja se tiče zloglasnog ustaškog pozdrava i posebno ako dolazi od predsjednice Republike, dovodi do opasne i uznemirujuće rehabilitacije pokreta i određenih osoba iz Drugog svjetskog rata.

Razmjeri nepoznavanja povijesti

Sad vidimo da su razmjeri predsjedničinog nepoznavanja povijesti još i veći. Naime, Kolinda je jučerašnji posjet kući "Oca domovine" popratila fotografijom sa Starčevićevom bistom uz poruku: "Danas sam posjetila rodnu kuću Oca domovine dr. Ante Starčevića u Velikom Žitniku. Sve njegove misli žive zauvijek, kao i ispunjenje njegovog sna, samostalna država Hrvatska!".



Starčevićeve kontroverzne izjave

Ako je suditi prema njenoj oduševljenoj izjavi u kojoj tvrdi da "sve njegove misli žive zauvijek", to bi značilo da, barem za predsjednicu, zauvijek žive i sva Starčevićeva uvjerenja, kako nas je podsjetio profesor Žarko Puhovski. Čak i one kontroverzne misli koje nisu toliko poznate široj javnosti. Uključujući i one o tome da su Slovenci planinski, odnosno alpski Hrvati. Uključujući i one da je srpsko ime pogrdno. Uključujući i one o preširokim hrvatskim granicama. Uključujući i one da bi Hrvati trebali pisati ekavicom.

"Sve njegove misli žive zauvijek", kaže predsjednica, a mi smo za komentar upitali dr. Stevu Đuraškovića, docenta i profesora Politike povijesti i Suvremene hrvatske političke povijesti na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Potvrdio nam je autentičnost ovih Starčevićevih kontroverznih stavova.

Zloupotrebljavanje povijesti

"U onom vremenu kad je Starčević davao takve izjave, one su bile uobičajene kod svih tadašnjih mislilaca nacije. U slučaju svih istočnoeuropskih nacionalnih identiteta, u to vrijeme su se stvarale nacije. Formirale su se na temelju jezika i pozivanja na neku povijest. Ti mislioci, doduše, najčešće su konstruirali tu povijest. U istočnoj Europi narodi su bili u sastavu velikih carstava, kao što je tursko ili austro-ugarsko, i često bi se događalo da se bore za neki određeni teritorij. U kontekstu vremena u kojem je Starčević djelovao, nije to bilo toliko kontroverzno", smatra Đurašković.

"Problem nastaje kad političari, a što je čest slučaj u istočnoj, postkomunističkoj Europi, zloupotrebljavaju povijest. I to povijest koja se dogodila prije više od sto godina, a oni vuku direktne paralele s današnjicom. Predsjedničina jednostavna izjava je jednostavna, ali i česta zloupotreba povijesti. Problematična je, naravno", dodaje.

Pojasnio nam je kontroverzne Starčevićeve izjave.

Pojašnjenja izjava

"Primjerice, što se tiče granice. Starčević je smatrao da su, na temelju povijesti, svi teritoriji od Vardara do Triglava u ranom srednjem vijeku bili dio hrvatske države te da na tom teritoriju žive Hrvati.

Što s tiče ekavice, nije ju smatrao samo srpskim izrazom. Smatrao je da je ijekavica jezik neprosvijećena dijela puka, dok se u centru Hrvatske govori ekavica. Kajkavska ekavica, ali ipak ekavica te da se ona može uzimati kao standard.

Što se tiče srpskog imena kao pogrde, smatrao je da ime "Srb" dolazi od "Sclavus" ili "Serbus", što na latinskom znači rob i da se to ime ne bi ni trebalo koristiti kao nacionalno ime.

Što se tiče Slovenaca kao planinskih Hrvata, i iza te izjave stoji obrazlaganje ideje da je slovenski teritorij, zajedno s njegovim stanovništvom, nekada bio teritorij rane srednjovjekovne hrvatske države", rekao nam je Đurašković.

"Te su izjave dane u kontekstu života u austrijskom carstvu. Tu su se priznavali samo povijesni narodi, oni koji su imali neku državnost unutar carstva. To su u ovom slučaju austrijski Nijemci, Mađari, Hrvati, Česi i Poljaci. Današnja slovenska nacija nikad nije imala državnost u Austro-ugarskoj. A kako je priznavala samo povijesne narode, bilo ih je lako poklapati.

Traumatična prošlost ovih prostora

Političari koriste povijest u svoje propagandne svrhe i vidimo koliko takva upotreba povijesti šteti našem društvu, budući da se potežu takve povijesne teme umjesto da se rješavaju stvari koje politička klasa očito ne može riješiti jer nema ideja. Najlakše je na ovim prostorima koji su opterećeni traumatičnom prošlošću potezati povijesna i ideološka pitanja", smatra Đurašković.

Opći military stav

Također, politički analitičar Žarko Puhovski smatra kako nije baš vjerojatno da predsjednica ove stavove smatra aktualnima.

"Prije će biti da je, posve u skladu sa svojim općim military stavom, opet bila prebrza na okidaču. Mogla je jednostavno napisati: 'Mnoge njegove misli'. Nerijetko se događa da je ljudima jezik brži od misli. To je u pravilu nezgodno, posebice za javne funkcionare. Znatno je rjeđa pojava da je i prst (na tipkovnici) brži od misli. To je, eventualno, prihvatljivo za daktilografkinju, ali svakako nije za državnu poglavaricu", smatra Puhovski.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.