Kosoričina vlada donosi zakon za koji znaju da će oštetiti državni proračun i potaknuti korupciju!

HRVATSKA Vlada u hitnu je saborsku proceduru uputila izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu, iako je znala da predloženim izmjenama otvaraju prostor za korupciju i tržišne špekulacije cijenama zemljišta! Hrvatski sabor vjerojatno će u srijedu raspravljati o traženim izmjenama Zakona, a u petak o njima i glasati, iako je Ministarstvo uprave još 14. siječnja 2011. izvijestilo Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja da se od hitnog postupka treba odustati.

Na probleme koje otvaraju izmjene Zakona koje predlaže Vlada upozorila je Koalicija udruga (Zelena akcija, Transparency International Hrvatska, GONG, Pravo na grad, Zelena Istra, Eko - Zadar, Srđ je naš) zajedno s nacionalnom mrežom 42 udruge za zaštitu okoliša "Zeleni forum". Navedene su udruge Saboru uputile zahtjev da se izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu povuku iz hitne procedure kako bi se zaštitilo kvalitetno i visokokvalitetno poljoprivredno zemljište od prenamjene u građevinsko zemljište.

Vlada: Ubrzat ćemo privatizaciju jednog od najvrjednijih resursa

Naime, Vlada Jadranke Kosor predlaže da se novim zakonom drastično olakša prenamjena poljoprivrednog zemljišta u građevinsko, i to na način da se plaćanje naknada za prenamjenu smanji za deset puta! Ukoliko Sabor prihvati izmjene Zakona, za prenamjenu zemljišta odsad će se plaćati pet odnosno 10 posto vrijednosti građevinskog zemljišta. Do sada je naknada za prenamjenu iznosila 50 odnosno 100 posto vrijednosti građevinskog zemljišta.

Vlada RH je donošenje ovih izmjena po hitnom postupku obrazložila na sljedeći način: "Donošenje ovog Zakona predlaže se po hitnom postupku u cilju sprječavanja negativnih posljedica do kojih bi došlo zbog nemogućnosti bržeg raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem. Nadalje, predloženim izmjenama i dopunama poboljšat će se i ubrzati privatizacija jednog od najvrjednijih prirodnih resursa".

Ministarstvo uprave: Zakon je štetan

No, ministar uprave Davorin Mlakar u spomenutom dokumentu iz siječnja ove godine navodi sljedeće razloge zbog kojih se protivi saborskoj raspravi po hitnom postupku i promjeni visine naknade za prenamjenu poljoprivrednog zemljišta u građevinsko: "Mišljenja smo da je time otvorena mogućnost zarade špekulantima koji su kupili zemljište - kao poljoprivredno, a nakon stupanja na snagu ovoga zakona tražit će prenamjenu poljoprivrednog zemljišta".

"Ovim se zakonom zapravo pomno stvaraju uvjeti za otimačinu zemljišta", objašnjava Zorislav Antun Petrović, jedan od aktivista koji su pokrenuli kampanju protiv izmjena Zakona koje predlaže Kosoričin kabinet. "Smanjenjem naknade praktički se otvara veliki prostor za 'uvjeravanje' predstavnika lokalnih vlasti da mijenjaju prostorne planove u skladu s planovima investitora, što nikako nije dobro", kaže nam Petrović.

Za 20 eura moguće kupiti zemljište koje vrijedi deset puta više

U praksi, to bi moglo izgledati ovako: ako je cijena poljoprivrednog zemljišta 10 eura po kvadratu, a građevinskog 200 eura po kvadratu, bogati bi investitor zemljište mogao kupiti i prenamijeniti za 20 eura po kvadratu! Nakon što bi proces prenamjene bio završen, investitor bi u svom posjedu imao zemljište čija je vrijednost deset puta veća od cijene koju je za njega platio.

Osim što se time potiču nepovratno smanjenje ukupnih poljoprivrednih površina te špekulacije zemljištem, otvara se i prostor za korupciju u vidu "podmazivanja" lokalnih dužnosnika koji odlučuju o prenamjeni zemljišta. Također, smanjuje se i prihod državnog proračuna, u koji se sliva veći dio naknade za prenamjenu zemljišta. A da cijela priča bude još skandaloznija, Zakon koji predlažu Kosor i njeni ministri ujedno u potpunosti predviđa ukidanje naknade za prenamjenu poljoprivrednog zemljišta u zemljište za golf terene.

Za golf - besplatno!

"Nema zemlje na svijetu koja ima zakon o golf igralištima koji građane dovodi u neravnopravni odnos prema investitorima u golf terene. S tim da golf tereni podrazumijevaju gradnju vila, hotela i svega ostalog, a ponajmanje gradnju samih igrališta", kaže Petrović.

Stoga, jasno je da je u kuhinji HDZ-a nastao Zakon koji će, ukoliko bude izglasan, teško oštetiti Hrvatsku. Petrović se i dalje nada da će prijedlog izmjene Zakona pasti na saborskoj raspravi. "Svi opozicijski zastupnici bi se trebali izjasniti protiv Zakona, a nadam se da će tako glasati i zastupnici barem nekih stranaka vladajuće koalicije, s obzirom da se radi o prijedlogu koji je izrazito štetan i pogodan za poticanje korupcije", zaključuje Petrović.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.