Lavrov na summitu G20: SAD i NATO pokušavaju zagospodariti jugoistočnom Azijom

Foto: EPA

AMERIČKI komunikacijski kanali s Kinom ostat će otvoreni kako bi se spriječio sukob, rekao je danas predsjednik Joe Biden čelnicima azijskih zemalja po završetku prvog od tri summita svjetskih vođa ovog tjedna u Aziji, nakon kojeg gotovo sigurno slijede napeti razgovori.

Biden je u govoru na Summitu istočne Azije (EAS) u Kambodži rekao da će se Sjedinjene Američke Države "snažno natjecati" s Pekingom, a pritom "osiguravati da natjecanje ne prijeđe u sukob", te je naglasio važnost mira u Tajvanskom tjesnacu.

Američki predsjednik također je pozvao vojnu huntu u Mjanmaru da se drži mirovnog plana na koji je pristala sa Savezom država Jugoistočne Azije (ASEAN), a istodobno je osudio sjevernokorejsko lansiranje raketa kao i rusku "brutalnu i nepravednu" invaziju na Ukrajinu.

Summit G20

Jugoistočna Azija ovog tjedna je i domaćin summita G20 na indonezijskom otoku Baliju na rubu kojeg će se Biden susresti s kineskim kolegom Xi Jinpingom, prvi put otkako je preuzeo vlast, dok su odnosi dviju zemalja na najnižoj razini u posljednjih nekoliko desetljeća.

Očekuje se da će rat u Ukrajini i njegove gospodarske posljedice biti glavna tema rasprava na Baliju i foruma Azijsko-pacifičke ekonomske suradnje (APEC) u Bangkoku krajem tjedna, pored klimatskih pitanja, prehrambene nesigurnosti i napetosti oko Tajvanskog tjesnaca, Južnog kineskog mora i Sjeverne Koreje.

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je danas na rubu summita u Kambodži da Zapad "militarizira" jugoistočnu Aziju u pokušaju da obuzda ruske i kineske interese, pripremajući pozornicu za sukob između Rusije i zapadnih čelnika na summitu G20 na Baliju.

"Sjedinjene Države i njihovi NATO saveznici pokušavaju zagospodariti ovim prostorom", rekao je Lavrov novinarima.

"Indopacifička strategija Joea Bidena pokušaj je zaobilaženja inkluzivnih struktura za regionalnu suradnju i uključivat će ​​militarizaciju ove regije s očitim fokusom na obuzdavanje Kine i obuzdavanje ruskih interesa u azijsko-pacifičkoj regiji", rekao je Lavrov.

Izostanak Putina

Lavrov na summitima predstavlja predsjednika Vladimira Putina i očekuje se da će slušati kritike članica G20 zbog invazije na Ukrajinu koju Moskva naziva posebnom vojnom operacijom. Iako Ukrajina nije članica skupine G20, njezin predsjednik Volodimir Zelenski će se obratiti sudionicima virtualno.

Ruski ministar vanjskih poslova je u nedjelju rekao da G20 nije forum koji bi se trebao baviti sigurnosnim pitanjima i da bi se umjesto toga trebao usredotočiti na hitne globalne gospodarske izazove. Lavrov je na Bali stigao iz Kambodže u nedjelju navečer po lokalnom vremenu.

"Širenje njezine (G20) agende u područja mira i sigurnosti, o kojima mnoge države govore, nije održivo", poručio je Lavrov.

Osamnaest zemalja, koje čine polovinu svjetskog gospodarstva, prisustvovalo je nedjeljnom EAS-u koji se održao iza zatvorenih vrata, a na njemu su sudjelovali članice ASEAN-a, Japan, Južna Koreja, Kina, Indija, SAD, Rusija, Australija i Novi Zeland.

Predsjedavatelj summita, kambodžanski premijer Hun Sen, rekao je da je na plenarnoj sjednici došlo do žive rasprave, no da atmosfera nije bila napeta.

"Vođe su razgovarali na zreo način, nitko nije otišao", kazao je Hun Sen na tiskovnoj konferenciji.

Agresivne provokacije Sjeverne Koreje

Biden je održao trilateralni sastanak s vođama savezničkih država Japana i Južne Koreje i poručio da su tri zemlje "više nego ikada suglasne" po pitanju Sjeverne Koreje. Južnokorejski predsjednik Yoon Suk-yeol je rekao da su nedavne sjevernokorejske provokacije pokazale narav tog režima "protiv humanitarizma".

Dodao je da je postao neprijateljski i agresivno nastrojen pouzdajući se u svoje nuklearne i vojne sposobnosti. Japanski kolega Fumio Kishida je rekao da su postupci Pjongjanga, koji uključuju nedavno lansiranje balističkih raketa preko Japana, bez presedana.

Kishida se također osvrnuo na Kinu zbog nečega što je nazvao kršenjem japanskog suvereniteta u Istočnom kineskom moru i kazao da je Peking također odgovoran za porast regionalnih napetosti u Južnom kineskom moru, u kojem se godišnje ostvari tri bilijuna dolara prometa.

Australski premijer Anthony Albanese je na posebnoj tiskovnoj konferenciji izjavio da su njegove kratke rasprave prethodnog dana s kineskim premijerom Li Keqiangom bile konstruktivne i pozitivne, usred očekivanja službenog sastanka sa Xi Jinpingom.

Budući da je Australija saveznik SAD-a, njezine veze s Kinom su se tijekom proteklih godina također pogoršale.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.