Ministarstvo: Dogovorili smo se s bankama o švicarcu, ali nema obveza za građane

Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

MINISTARSTVO financija poslalo je priopćenje nakon što je Index jutros objavio članak o tome da je vlada s bankama postigla dogovor za švicarac, da je nagodba teška 2.5 milijardi kuna te da je dokument označen tajnim.

>> Vlada se dogovorila s bankama za švicarac, nagodba je teška 2.5 mlrd. kuna i tajna je

Iz Ministarstva financija priopćili su kako su Vlada Republike Hrvatske i OTP Bank Plc, Erste Group Bank AG, Raiffeisen Bank International AG, Raiffeisenbank Austria d.d., UniCredit Bank Austria AG, Zagrebačka Banka d.d., INTESA SANPAOLO HOLDING INTERNATIONAL S.A. Luxembourg, Privredna banka Zagreb d.d. te SberbankEurope AG i Sberbank d.d. Zagreb još 5. srpnja 2021. obavijestile javnost kako su s danom 30. lipnja 2021. obustavljena četiri arbitražna postupka koja su hrvatske banke vodile protiv RH pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova.

Radi se, navode, o sporovima koje su OTP Bank Plc, Erste Group Bank AG, Raiffeisen Bank International AG i Raiffeisenbank Austria d.d., UniCredit Bank Austria AG i Zagrebačka Banka d.d. vodili protiv Republike Hrvatske pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) te dodaju da su se s istim datumom INTESA SANPAOLO HOLDING INTERNATIONAL S.A. Luxembourg i Privredna banka Zagreb d.d. te SberbankEurope AG i Sberbank d.d. Zagreb, koje su bile najavile mogućnost pokretanja takvih postupaka, konačno odrekle takve mogućnosti. Navedeno se odnosilo i na postupak koji su Raiffeisenbank International AG i Raiffeisenbank Austria d.d. vodile na Trgovačkom sudu u Zagrebu.

"Dogovor ne dira odnos kreditnih institucija i građana"

Svi navedeni postupci, kako dalje navode iz Ministarstva financija, vodili su se u vezi s izmjenama Zakona o potrošačkom kreditiranju i Zakona o kreditnim institucijama iz 2013. i 2015., a slijedom kojih je u konačnici izvršena konverzija kredita u švicarskim francima.

Postupke su pokrenule kreditne institucije protiv Republike Hrvatske tvrdeći da im je država zakonodavnim izmjenama nanijela štetu i povrijedila prava koja kreditne institucije imaju sukladno međunarodnim ugovorima o zaštiti i promicanju ulaganja, a temeljem svojeg pravnog položaja stranih ulagatelja u Hrvatskoj.

Postignuti dogovor ticao se odnosa kreditnih institucija i države te je postignut, kako je na tiskovnoj konferenciji 2. veljače 2021. i rekao tadašnji potpredsjednik vlade i ministar financija Zdravko Marić, u širem kontekstu usvajanja tada novog Zakona o sustavu osiguranja depozita, navodi Ministarstvo. 

"Sukladno tome, dogovor ne dira odnos kreditnih institucija i građana. Štoviše, zajednički dokument koji je poslužio kao osnova za poduzimanje koraka temeljem dogovora ne spominje sporove koje su vodili ili vode pojedinačni korisnici kredita s kreditnim institucijama, a ni u odnosu na iste - bilo pred hrvatskim, bilo pred europskim sudovima - ne nameće nikakve obveze ili očekivanja. Dogovor ne sadrži nikakve financijske obveze za državni proračun, a time - u širem smislu - niti za hrvatske građane", stoji u priopćenju Ministarstva. 

U priopćenju se na kraju navodi kako je, "uvažavajući uvriježenu praksu u postupcima koji se vode pred ICSID-om, ali i volju svih strana, spomenuti zajednički dokument zaštićen stupnjem tajnosti sukladno važećim propisima Republike Hrvatske."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.