Foto: RODA.hr, Shutterstock
HRVATSKU javnost snažno je potresla jučerašnja tragična ispovijest mlade Vinkovčanke kojoj je kako tvrdi, radi pogreške liječnika umrla beba na porodu. Matea Janković Indexu je ispričala kako je tekao cijeli porod i kakve je komentare pritom dobivala od liječnika, koji joj je kako nam je rekla, sasvim hladno priopćio da joj je dijete umrlo.
Index je prošlog tjedna objavio i priču majke iz rodilišta u Petrovoj gdje su joj dijete zarezali po glavi prilikom poroda.
Ovakva zastrašujuća iskustva ispričale su prije godinu dana i mnoge majke diljem Hrvatske u kampanji #PrekinimoSutnju kojom je Udruge RODA (Roditelji u akciji) pokrenula kampanju protiv nasilja nad ženama na porodu.
U ožujku završili nadzor
Kao rezultat te akcije javile su se brojne žene iz cijele zemlje, a Index je prvi objavio njihove priče. Kao rezultat toga Ministarstvo zdravlja je pokrenulo nadzor nad svim rodilištima u Hrvatskoj. Iako su ga završili u ožujku 2015. godine, u javnost su tek danas izašli sa šturim priopćenjem i to nakon tragičnog događaja u Vinkovcima.
Nalaze inspekcije Index je zatražio od Ministarstva još za vrijeme bivšeg ministra Siniše Varge koji je i naredio da se nadzor provede od siječnja do ožujka 2015. godine nakon medijskih pritisaka o katastrofalnoj situaciji u rodilištima.
Tek je danas izašlo priopćenje u kojem stoji da organizacijski i stručni rad u svim nadziranim rodilištima zadovoljava pravila dobre kliničke prakse.
"Objektivni i mjerljivi pokazatelji stručnog rada su perinatalni mortalitet i operacijsko dovršenje poroda. Perinatalni mortalitet manji je u odnosu na većinu europskih zemalja, a udio operacijskog dovršenja poroda znatno niži u odnosu na sve zemlje EU.
Tijekom nadzora uočene su određene nejednakosti u pogledu prostora, opreme i kadrova, te raznolika opterećenost zdravstvenog kadra obzirom na broj poroda u pojedinim rodilištima. Broj pritužbi, a posebice broj sudskih sporova koji se odnose na područje porodništva, sporadični su. No, unatoč tome, mišljenja smo da je potrebno poraditi na komunikacijskim vještinama zdravstvenih radnika", ističe se u priopćenju.
Daniela Drandić, potpredsjednica Udruge RODA za Index je rekla kako su već nekoliko puta tražili od Ministarstva zdravlja da im dostave rezultate nadzora, ali do danas nisu dobili. Uz to Ministarstvo kaže nije ispunilo niti druga obećanja koju su im dali.
Ministarstvo nije ispunilo nijedno obećanje
Inače, kako bi se unaprijedilo stanje u hrvatskim rodilištima, Udruga RODA Ministarstvu je ukazala na tri elementa koja bi se zajedničkom suradnjom mogla poboljšati, a to su: rutinska praksa pri porodima u rodilištima koju je potrebno unaprijediti s ciljem usklađivanja s najboljim europskim praksama te preporukama Svjetske zdravstvene organizacije; potreba unapređenja komunikacijskih vještina zdravstvenog osoblja; te bolja edukacija trudnica o predstojećem porodu, a koja je u Hrvatskoj nedostatna i neujednačena.
"Žene naviknute na zlostavljanjima u rodilištu"
"Žene su toliko naviknute na takav vid ponašanja da ne mogu shvatiti da to nije prihvatljivo ponašanje. S druge strane žene ne podižu tužbe jer je to jako teško. Problem je što mi u Hrvatskoj nemamo čvrsti zakonski okvir koji bi štitio žene, a ni pravna struka nije o tome osviještena. Isto tako obitelji su u financijski nepovoljnoj poziciji, mnogi nemaju novaca jer puno žena ostane bez posla nakon poroda. Sustav je napravljen tako da im nije nimalo lako", rekla je Daniela Drandić.