Screenshot: YouTube
VELJAČA 2012. godine ostat će zapisana u meteo povijesti Hrvatske zahvaljujući legendarnoj genovskoj cikloni Gabor. Ova ciklona izabrana je za najveći meteorološki događaj u Hrvatskoj posljednjih 10 godina u netom završenom izboru Crometeo tima, piše Crometeo.
Split je bio klizalište, a Nevenka Bečić poručila: Sami ste krivi ako padnete
Umjesto da se u pogon upregne sve što je na raspolaganju, tadašnji splitski gradonačelnik Željko Kerum odmah je ujutro proglasio neradni "snježni" dan za za splitske vrtiće i škole te za djelatnike gradske uprave i gradskih tvrtki, osim onih službi koje su potrebne za nužno održavanje i servisiranje uklanjanja posljedica zimskih uvjeta. Drugi po veličini grad u državi pretvoren je u ogromno klizalište.
"Svi građani koji su izlazili vani a nisu imali potrebe izlazit, sami su odgovorni ako im se nešto desilo. Nadalje, ako se radi o starijim sugrađanima. Nadalje, svi stariji bi trebali imat ili svoju djecu, a djeca su po zakonu odgovorna brinuti o roditeljima. Ukoliko nemaju djecu onda su mogli imati nećake i tijekom života njegovati dobre odnose. Ako nemaju nećake i nećakinje onda imaju susjede pa su trebali graditi dobrosusjedske odnose", objašnjavala je tada za HRT Nevenka Bečić, tadašnja predsjednica splitskog Gradskog vijeća i saborska zastupnica.
Snijeg potpuno odsjekao unutrašnjost od svijeta
Ipak, nakon početne euforije snijeg je pokazao ono svoje nezgodnije lice. Led je okovao ceste i ulice, a brojna mjesta u zaleđu danima su bila potpuno odsječena od svijeta.
Nakon snijega, u noći od 3. na 4. 2. i tijekom 4. veljače je u srednjoj Dalmaciji padala i ledena kiša koja je donijela dodatne probleme. Do kraja subote, 4 . veljače kiša je opet prešla u snijeg pa je Split uvečer mjerio povijesnih 25 cm snijega, čime je bila srušena dotadašnja rekordna visina snijega od 21 cm iz siječnja 1979. godine. U Šibeniku je izjednačen dosadašnji rekord iz 1956. godine, 35 centimetara. Oko metar snijeg zatrpalo je Imotski i cijelu okolicu, a najviše snijega palo je u Vrgorcu, čak 112 cm.
Mnoga sela u okolici Vrgorca i Imotskog su bila potpuno odsječena od ostatka svijeta. Snježni nanosi su prelazili i 2 metra, a većina stanovništva je ostala i bez struje. Snijeg je pao i na Braču, Ugljanu, Pašmanu. Na Dugom Otoku je palo 7 cm snijega. Zbog vremenskih neprilika župan Ante Sanader proglasio je 4. veljače izvanredno stanje na području Splitsko-dalmatinske županije, a u Šibensko-kninskoj županiji je proglašeno stanje elementarne nepogode. Od 3. na 4. veljače ledena kiša je padala i na Pelješcu. Gotovo 1000 ljudi je ostalo bez struje, vode i telefonskih veza, a počinjena je i velika šteta.