Foto: Europa Donna
Metastatski rak dojke za sada nije izlječiv, no uz adekvatnu terapiju i liječenje moguće je ženama koje boluju od ove vrste raka, a ima ih oko 700 u Republici Hrvatskoj, produžiti život i znatno poboljšati kvalitetu života te im pružiti šansu da se ponovno uključe u zajednicu kao aktivni članovi društva.
Rak dojke nije jedinstvena bolest, može se kategorizirati u četiri stadija i svaki slučaj je individualan. O stadiju bolesti uvelike ovise načini liječenja, ali i dugoročne prognoze.
Metastatski rak dojke rak je IV stadij koji se proširio na udaljene organe i kao takav nije u potpunosti izlječiv već je to oblik kronične bolesti koji je potrebno sustavno i kontinuirano liječiti te držati pod kontrolom.
Stope preživljavanja variraju ovisno o stadiju raka
Ukupne stope preživljavanja variraju ovisno o stadiju raka pri prvoj dijagnozi, ali se i razlikuju prema geografskim područjima. Malom broju pacijentica se metastatski rak dijagnosticira već pri prvoj dijagnozi, u prosjeku riječ je o 5 do 6 % žena, no primjerice ta brojka je u Finskoj samo 2 %, dok je u Slovačkoj 19 %.
Bolest djeluje na cijelu obitelj
Žene kojima je dijagnosticiran metastatski rak vrlo su zabrinute, često ne znaju kako dalje, kako će njihova bolest utjecati na njih same, ali i na njihovu obitelj. O važnosti komunikacije između pacijenta i doktora govorila je Doris Christiane Schmitt, specijalistica i trenerica u komunikaciji između doktora i pacijenata koja je istaknula činjenicu da je svaki pacijent jedinka za sebe.
"Pacijentima je važno objasniti da nisu oni krivi što su oboljeli od raka, riječ je o genetskoj grešci. Iz iskustva znam kako ženama najteže pada činjenica što se osjećaju nemoćno, što ih zajednica isključuje i što su stigmatizirane zbog svoje bolesti. Bol nije najveći problem, za bol postoje tablete, a za zdravlje psihe oboljelih žena vrlo je važno integrirati ih ponovno u društvo i poboljšati njihovu kvalitetu života. Upravo na tome treba raditi cijeli interdisciplinarni tim stručnjaka", istaknula je Doris Christiane Schmitt, specijalistica i trenerica u komunikaciji između doktora i pacijenta i savjetnica u upravnim i savjetničkim odborima za klinička istraživanja.
"Rak dojke ne znači da sve pacijentice s tom dijagnozom imaju potpuno istu bolest. Upravo suprotno i to je jedna od glavnih predrasuda o raku dojke s kojima se moje kolege i ja svakodnevno susrećemo. Za uspješan pristup liječenju važan je i pravovremeni postupak retestiranja pacijentice kako bi se ustanovilo da li je možda, zbog izmjena u određenom vremenskom razdoblju, potrebno i promijeniti terapiju liječenja", naglasila je doc.dr.sc. Natalija Dedić Plavetić.
Radi se o bolesti koja zahtijeva multidisciplinaran pristup liječenju
U panelu rasprave, također, su sudjelovali i dr.sc. Andrej Roth iz Klinike za tumore KBC Sestre milosrdnice, doc.dr.sc. Darija Vranešić Bender i prof.dr.sc. Marija Braš iz KBC Zagreb te Sanja Antolović, mr.ph.
Zaključak panela "Metastatski rak dojke – kraj izolacije" jest da je metastatski rak dojke bolest koja zahtjeva multidisciplinaran pristup liječenju i posebnu uključenost cjelokupne zajednice. Zahvaljujući razvoju medicine i najnovijim lijekovima, žene koje danas boluju od metastatskog raka dojke mogu živjeti dulje i kvalitetnije nego ikada prije i to zahvaljujući kvalitetnom liječenju.
Psihološka pomoć pacijentima, kao i adekvatna komunikacija između pacijenta i liječnika, jednako je važna kao i odgovarajuća terapija.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz rak dojke, instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: rak dojke.
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.