Najveći kriminal u povijesti kriptovaluta. Evo kako se sve dogodilo

Foto: Profimedia, Shutterstock

KRIPTOVALUTE su prošle dug put od svojih skromnih početaka. Od siječnja 2009., kada je izrudaren prvi bitcoin, izgrađena je cijela industrija. Danas funkcionira kao alternativna financijska industrija, s vlastitim valutama, mjenjačnicama, investicijskim fondovima i de facto bankama.

Uostalom, to je i bila namjera, da se novim oblikom financijske imovine ljudi oslobode od kontrole tradicionalnih komercijalnih banaka, države, središnjih banaka i regulacija. Danas je financijski sektor jedan od najreguliranijih dijelova gospodarstva, s dobrim razlogom. S druge strane, kriptovalute i s njima povezana industrija nemaju praktički nikakve regulacije, bar ni približno kao tradicionalni financijski sektor.

Priča o nastanku, rastu i padu kriptomjenjačnice FTX pokazuje sve opasnosti odsustva bilo kakvih pravila u financijskoj industriji, bilo da se temelji na kriptovalutama ili običnom novcu (fiat novac). Radi se o najvećoj prevari u kriptoindustriji do sada, koja svojim razmjerima može posramiti većinu prevara u povijesti koje su se događale u klasičnom financijskom sektoru, a po razini bahatosti i manipulacija joj vjerojatno nema premca.

Financijske krize i prevare tema su mnogih filmova, od kojih su u zadnje vrijeme najpoznatiji oni koji se bave tematikom financijske krize 2008. Trenutna događanja oko kriptomjenjačnice FTX i njenog izvršnog direktora Sama Bankman-Frieda nude odličan materijal za scenarij.

Početak pada kriptoimperija

11. studenog je kriptomjenjačnica FTX podnijela zahtjev za bankrotom. Rezultat je to munjevito brzog raspleta događaja koji počinju 2. studenoga objavom članka na CoinDesku, portalu specijaliziranom za vijesti o kriptovalutama i kriptotržištu.

U njemu je prozvan Sam Bankman-Fried, vlasnik kriptomjenjačnice FTX i fonda za trgovinu kriptovalutama Alameda Research, da koristi jednu kompaniju kako bi fiktivno povećao drugu, što je vidljivo iz dokumenata koji su bili dostupni CoinDesku.

Točnije, većina imovine fonda Alameda se sastoji od FTT tokena, koji je stvorila kriptomjenjačnica FTX. Imovina fonda koji se bavi investiranjem u kriptovalute je u obliku tokena FTT, koji izdaje i kontrolira kriptomjenjačnica FTX, istog vlasnika kao i fond.

Spekulira se da je CoinDesku navedene dokumente dao Changpeng Zhao, jedan od osnivača i direktora Binance, najveće kriptomjenjačnice na svijetu. Ako je to istina, a Biance je zanijekao, značilo bi da se glavna kriptomjenjačnica na svijetu pokušala riješiti konkurencije.

Nekadašnji saveznici postali neprijatelji

To ne bi iznenadilo one koji prate događaje u kriptosvijetu, jer su Binance i FTX bili konkurencija. Njihovi osnivači, Changpeng Zhao za Binance i Sam Bankman-Fried za FTX, bili su jedni od predvodnika u industriji te su imali različite ideje o tome kako bi se kripto trebao razvijati.

Zhao se zalagao za to da se kriptotržište ne regulira, a njegov Binance je u mnogim zemljama pod istragom ili potpuno zabranjen. U SAD-u je pod istragom za trgovanje uz povlaštene informacije i manipulaciju tržištem, a u UK-u, Koreji, EU i Japanu posluje bez dozvole. Problematično je i to što službeno kompanija nema sjedište.

Sam Bankman-Fried je volio biti vidljiv i zalagao se za veću regulaciju kriptovaluta i ostatka kriptotržišta. Bio je drugi najveći donator Demokratske stranke na nedavnim izborima u SAD-u, nakon Georgea Sorosa. Nedavno je bio na naslovnici Fortune magazina, koji ga je nazvao "sljedećim Warrenom Buffetom". Prošle godine je bio i na naslovnici najvećeg poslovnog magazina na svijetu, Forbesa.

Dok se Binance skrivao od vlasti po cijelom svijetu, FTX se pokušavao uklopiti u postojeći društveni, ekonomski i politički okvir. Kriptomjenjačnica FTX se čak reklamirala na jednom od najvećih sportskih događaja u SAD-u, Super Bowlu. Sam Bankman-Fried je bio veliki donator raznim dobrotvornim organizacijama, a bio je jedan od glavnih donatora Bidenovoj kampanji na predsjedničkim izborima 2020.

Iako su u zadnje vrijeme funkcionirali kao rivali, Zhao i Sam su počeli kao partneri. Upravo je Binance bio među prvim investitorima u FTX, koji je pokrenut u svibnju 2019. Kada je FTX narastao, Sam Bankman-Fried je odlučio otkupiti udio Binancea u FTX-u. Nema ništa neobično u takvoj poslovnoj transakciji, ali kako se radi o kriptotržištu, onda je dio od 2 milijarde dolara, za koliko je otkupljen Binanceov udio, plaćen u FTT tokenu.

Taj token je oblik kriptoimovine, koju je doslovno stvorio FTX. Kako je ranije spomenuto, FTT je činio i većinu imovine kriptofonda Alameda, vlasnika Sama Bankman-Frieda. Time su se Zhao i Sam poslovno razišli, među ostalim i zbog različite vizije razvoja kriptotržišta.

Najava spasa i odustajanje

Bilo rušenje FTX-a planirano ili ne od strane Binance, 6. studenoga Changpeng Zhao objavljuje da će Binance eliminirati svoju izloženost FTX-u i prodati sve FTT tokene koje ima, u tom trenutku 23 milijuna komada ukupno vrijednih 529 milijuna dolara.

Uz to je Zhao usporedio FTT tokene s kriptovalutom luna, koja je u svibnju izgubila 99 posto svoje vrijednosti iako se reklamirala kao stabilna kriptovaluta. To je pokrenulo paniku među korisnicima FTX-a te povlače više od 6 milijardi dolara sredstava s te kriptomjenjačnice.

Sam Bankman-Fried je za to vrijeme obilazio Wall Street, Silikonsku dolinu i postojeće investitore u FTX u potrazi za novcem koji bi spasio njegovu kriptomjenjačnicu, ali bez uspjeha. Ipak, 8. studenoga Binance potpisuje pismo namjere za kupnju FTX-a. Zhao je na Twitteru objavio: "Danas poslijepodne je FTX zatražio našu pomoć. Postoji značajna kriza likvidnosti."

Već sljedeći dan, nakon što je proveo "snimanje" financijske situacije FTX-a, Binance odustaje od namjere da kupi FTX. Iz kompanije je objavljeno kako su namjeravali podržati klijente FTX-a da osiguraju likvidnost, ali problemi su "izvan njihove kontrole ili mogućnosti pomoći."

Istodobno regulatorno tijelo u SAD-u počinje istragu poslovanja FTX-a, posebno odnos sa "sestrinskim" kompanijama Alameda Research i FTX US (američki dio poslovanja je odvojen u posebnu kompaniju). Kriza se proširila na ostatak kriptotržišta pa je kriptomjenjačnica Crypto.com blokirala isplate u nekim kriptovalutama koje se koriste Solana blockchainom, zbog izloženosti FTX-u.

Bankrot, ali kakav?

FTX je trebao više od 9 milijardi dolara za spas od bankrota, što Bankman-Fried nije uspio prikupiti. 11. studenoga FTX objavljuje bankrot po Chapteru 11, što znači da kompanija ne ide u likvidaciju, nego se pokušava spasiti i može nastaviti poslovati.

FTX, FTX USA (iako se dan prije tvrdilo da je ta kompanija izolirana od problema šireg FTX-a), Alameda Research i još 130 vezanih kompanija je u procesu bankrota, koji će voditi John J. Ray III. Zanimljivo, ista osoba je vodila bankrot kompanije Enron, koja je postala sinonim za korupciju, poslovne prevare i općenito nemoralno poslovanje.

Ubrzo je otkriveno da nedostaje od 1 do 2 milijarde dolara sredstava klijenata kriptomjenjačnice FTX. Čak i da nije tako, nije sigurno što će se dogoditi s tim sredstvima. Depoziti u tradicionalnim bankama su zakonski osigurani i država u slučaju bankrota garantira isplatu građanima. U SAD-u je primjerice gornji limit koji osigurava država 250 tisuća dolara.

Za financijske institucije kriptotržišta taj zakon ne vrijedi, a nema ni pravne osnove o tome kako uopće tretirati sredstva klijenata kriptomjenjačnica. Primjerice, pitanje je radi li se o štednji ili investiciji. Klijenti će se vjerojatno morati prisilno naplatiti preko suda, ako se uopće bude imalo iz čega naplatiti, a zakonski se još radi o nepoznatom području.

Regulacije su nužne da se ovakve stvari više ne ponove

Izgleda da je cijela situacija oko FTX-a duboko potresla Changpeng Zhaoa, suosnivača i izvršnog direktora kriptomjenjačnice Binance. Iako je uvijek izbjegavao države regulacije i po tom pitanju bio antipod Sama Bankman-Frieda, na skupu G20 u Baliju je izjavio: "Potrebni su nam neki propisi, moramo to učiniti kako treba, moramo to učiniti na stabilan način."

Binance, najveća kriptomjenjačnica na svijetu, osnovao je fond za pomoć projektima u kriptoindustriji koji imaju problema s likvidnošću. Panika se širi, a sljedeći problemi bi se mogli pojaviti oko kriptomjenjačnice Crypto.com zbog glasina da je 40 posto imovine loše likvidnosti te da je s nje transferirana milijarda dolara kriptomjenjačnici FTX.

Sam Bankman-Fried je odstupio sa svih dužnosti u kompanijama preko kojih se obogatio, a u nekoliko dana je izgubio 94 posto svog bogatstva, pavši sa 16 milijardi dolara na manje od milijardu. Bahami, država u kojoj je sjedište FTX, pokrenuli su kriminalnu istragu oko cijelog slučaja, a sigurno će u tome pomagati i istražna tijela iz SAD-a. 

U teškoj godini za kriptozajednicu, kraj je najgori moguć. Diljem tržišta su investitori počeli povlačiti sredstva s računa u kriptomjenjačnicama i kriptofondovima na privatne "novčanike". Kolaps FTX-a neće dovesti do kolapsa kriptofinancija, ali hoće do više regulacija. Čak i oni koji su do sada bili skeptični, kao izvršni direktor Binancea Changpeng Zhao, shvaćaju da su određene regulacije nužne za dugoročni opstanak.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.