PREMA svemu sudeći, zastrašujući događaj u Puli je prvi slučaj napada kiselinom u Hrvatskoj. Unatoč raznim kršenjima zakona, takvi ekstremni primjeri brutalnosti poput napada kiselinom dosad se nisu događali u hrvatskom društvu.
>> Starica u Puli solnom kiselinom zalila prodavačicu i njenu kćer
Drugdje to nije tako. Primjerice, u Londonu se prošle godine u roku od 24 sata dogodilo čak pet napada solnom kiselinom na prolaznike na ulici, koje su otrovnom i opasnom tekućinom zalijevala dva muškarca na mopedu.
U Londonu godišnje stotine napada kiselinom
Prva žrtva bio je dostavljač koji je također bio na mopedu. U vožnji su mu prišla dvojica mladića koji su se vozili na istom mopedu i bacili mu kiselinu u lice. U sljedećih pola sata na isti su način napali još dvojicu muškaraca.
Četvrti napad bio je najgori - muškarac kojeg su policajci pronašli nakon što je prijavljena pljačka imao je vrlo teške ozljede lica. Užasnuti policajci kazali su da će te ozljede vjerojatno zauvijek promijeniti život žrtve. U petom napadu kiselinu su bacili u lice jednog vozača mopeda čije su vozilo nakon napada ukrali.
Napadi kiselinom postaju sve učestaliji na londonskim ulicama, a u posljednjih osam godina bilo je ukupno 1800 ovakvih napada, no ono što zabrinjava policiju je njihov strelovit rast u posljednje dvije godine. U 2015. godini dogodio se 261 ovakav napad, a godinu poslije čak 458.
Jedva je preživio
Jedan od najgorih slučajeva napada kiselinom je onaj koji je preživio Britanac Daniel Rotariu. Zajedno s pomagačem, bivša djevojka Daniela Rotarija usred noći bacila je, procjenjuje se, oko dvije litre 96-postotne sumporne kiseline na njega.
Na cijelo lice, prsa, ruku, dio noge, leđa. 33 posto tijela izobličeno je i u ranama. Preživio je zahvaljujući sustanarima koji su zvali policiju.
Napadi kiselinom na žene svakodnevica u Indiji i Pakistanu
U Indiji se godišnje dogodi oko 1000 napada kiselinom, a moguće je da je brojka i veća. Žrtve su većinom žene i to one koje se odbijaju povinovati odlukama svojih obitelji s kime se trebaju vjenčati.
Često se događa i da obitelji nakon napada odbace žrtvu jer je smatraju krivom za to što ju je netko polio kiselinom i nepovratno unakazio. Počinitelji pak većinom ne završe u zatvoru zbog onoga što su učinili, nego nastavljaju slobodno živjeti svoj život.
Žene se odbijaju pokoriti tradiciji
Takvi napadi nisu neuobičajeni ni u susjednom Pakistanu, u kojem ih se svake godine zabilježi više stotina. I tamo su većinom žrtve žene koje se odbijaju pokoriti tradiciji.
Jedan od poznatijih slučajeva te vrste je napad na Bushru Waiz, u Pakistanu poznatu glumicu i pjevačicu, koju je 2013. godine kiselinom unakazio muškarac čiju je bračnu ponudu odbila. Nakon toga je on provalio u njen dom i na spavanju je zalio kiselinom.