NA WALL Streetu su u srijedu S&P 500 i Nasdaq indeks dosegnuli nove rekordne razine, dok investitori čekaju smjernice s nadolazećeg godišnjeg simpozija Feda u Jackson Holeu, uvjereni da neće doći do naglog zaoštravanja monetarne politike u SAD-u.
Dow Jones indeks u srijedu je ojačao 39.24 boda ili 0.11 posto, na 35.405 bodova, dok je S&P 500 indeks porastao 0.22 posto, na 4496 bodova, a tehnološki Nasdaq za 0.15 posto, na 15.041 bod.
S&P je tijekom trgovanja probio je prvi put u povijesti i 4500 bodova, poduprt rastom cijena dionica onih kompanija za koje se smatra da će ostvariti koristi od gospodarskog uzleta poput zrakoplovnih, kruzerskih i financijskih. To je već 51. put od početka godine da S&P 500 doseže rekordne razine.
Tržište je mirno, investitori na godišnjem
"Pozitivne vijesti o odobrenju cjepiva i očekivanja da Fed neće šokirati tržišta iz Jackson Holea podupiru rast cijena dionica. Ipak, tržište je vrlo mirno, jer mnogo je investitora na godišnjem i sjedi na plaži ovoga tjedna", kaže David Carter iz tvrtke Lenox Wealth Advisors.
Nakon što je Agencija za hranu i lijekove dala puno odobrenje za Pfizer/BioNTechovo cjepivo protiv covida-19, kompanije i razne ustanove kreću u smjeru obveznog cijepljenja ili penalizacije onih koji se ne žele cijepiti. Pentagon i zrakoplovna kompanija Delta Air Lines posljednji su koji su uveli takve mjere, a Ford Motor i ostali mogli bi uskoro krenuti njihovim stopama.
Investitori sada čekaju što će predsjednik Feda Jerome Powell kazati u petak o zaoštravanju monetarne politike, nakon godišnjeg simpozija u Jackson Holeu.
Stagnirajući makroekonomski pokazatelji, među kojima i podatak o novim narudžbama kapitalnih dobara, ojačali su uvjerenje da Fed vjerojatno neće krajem tjedna najaviti skorašnje zaoštravanje monetarne politike.
Analitičari koje je anketirao Reuters procjenjuju da će tržište do kraj ove godine bilježiti blage oscilacije, a S&P 500 završiti godinu otprilike na ovoj razini, jer oporavak gospodarstva nakon pandemije i rast korporativnih zarada gube na zamahu.
"Dugoročno, dionički indeksi se hlade, a na vidiku nema novog motora njihova rasta. Fiskalni i monetarni poticaji više nemaju potencijala za guranje tržišta uvis", zaključuje Carter.
Na europskim burzama indeksi su završili trgovanje u srijedu s različitim predznacima. Pritom je paneuropski Stoxx 600 indeks stagnirao na 471.84 boda. Istodobno, londonski Ftse ojačao je 0.34 posto, na 7150 bodova, dok je frankfurtski DAX oslabio 0.28 posto na 15.860 bodova, a pariški CAC porastao za 0.18 posto, na 6676 bodova.