Situacija se u međuvremenu uvelike promijenila, a jedan od ključnih faktora bila je upravo zdravstvena reforma i uplitanje nacionalne u državnu politiku. Neki su američki komentatori ustvrdili da bi Coakley bez problema pobijedila u državi u kojoj je prije malo više od godinu dana Obama odnio pobjedu nad Johnom McCainom s 25,8 posto razlike, da nije bilo uplitanja Obame i nacionalne politike. Izbor Browna poruka je glasača u Massachusettsu da ne žele "ObamaCare", tvrde i komentatori, ali i neki političari iz Demokratske stranke.
Muke po Reidu
Predstavnički dom i Senat već su izglasali svoje verzije zakona o zdravstvenoj reformi. No, dok je to glasanje u Predstavničkom domu prošlo bez većih problema, u Senatu su demokrati naletjeli na ogroman broj prepreka, i time dali najveći doprinos padu popularnosti tog ključnog unutarnjopolitičkog programa novog predsjednika. Inače je pravilo da se neki republikanci pridruže demokratima kad se glasa o zakonima. Na glasanju o zdravstvenoj reformi predsjednik republikanskog kluba zastupnika, Mitch McConnel, pokazao je tko je "novi kralj Capitol Hilla", jer je svih 40 članova kluba pridobio u odlučnom glasanju protiv zakona. Reid je, s druge strane, da bi zakon izglasali do Badnjaka, morao nebrojeno puta ustuknuti i raditi kompromise među članovima svog kluba, pa je razjario i javnost i stranku.
Verzija zakona iz Predstavničkog doma i ona iz Senata bitno su različite, a sada će o njima debatirati posebno povjerenstvo, čiji će cilj biti donošenje integralne verzije koja će pomiriti razlike. O toj verziji onda ponovno moraju glasati Senat i Predstavnički dom. Kako stvari sada stoje, nema šanse da novi zakon prođe pored republikanskog filibustera u Senatu, a pitanje je hoće li svi članovi demokratskog kluba dati svoju podršku, budući da se politička slika znatno izmijenila. Već se pričalo o nekakvom pokušaju nasilnog provođenja već izglasanog zakona, ali radi se o zakonu koji je prevažan, a da bi ga se "utjerivalo". Usto, činjenica da su glasači u dosad demokratskom Massachusettsu rekli odlučno ne reformi mnogima će biti prilično jasan znak da nešto treba mijenjati.
Izborna godina mijenja konstelaciju
U Predstavničkom domu je Pelosi i dalje čvrsto uvjerena u izglasavanje integralnog zakona. Istina, demokrati su u čvrstoj većini od 31 zastupnika, ali 2010. je izborna godina u kojoj su u igri sva mjesta u Predstavničkom domu, pa je za očekivati da će brojni demokratski zastupnici dobro razmisliti o tome kako će ubuduće trošiti svoje glasove. To je i razlog zbog kojeg su se demokrati žurili obje verzije izglasati što prije. Nisu uspjeli pobijediti vrijeme.
Sve u svemu, ambiciozni Obamin plan da potpuno protrese sustav zdravstva u SAD-u naletio je na kameni zid i gotovo je sigurno da je ideja o monumentalnoj reformi mrtva. Jedino što ostaje je pitanje o kakvoj ćemo reformi govoriti ubuduće. Novi krug pregovora može započeti već danas.