Foto: Ivan Mrvoš
MLADI, 21-godišnji Solinjanin Ivan Mrvoš, izumitelj prve pametne klupe u Europi, samo u veljači ove godine ima jednak broj narudžbi za svoj proizvod kao što je imao u cijeloj 2016. godini.
Što sve klupa može
Njegove klupe mogu puniti mobitele i tablete i pomoću njih korisnici se mogu spojiti na internet. Napajaju se putem solarnih ploča, a noću svijetle. Za svoje kupce Mrvoš može ograničiti promet po korisniku i odrediti kojim se internetskim stranicama ne može pristupiti.
Iako su neki skeptični pa kažu da se mnogi ne žele ljeti "pržiti na klupama", Mrvoš ih uvjerava da se to ne događa jer one imaju sustav hlađenja.
Klupe, kazao je Mrvoš, imaju ugrađene velike ventilatore koje izmjenjuju 350 kubnih metara zraka po satu pa tako sjedalo nije vruće. Naglasio je i to da su u njih ugrađeni senzori koji neprestano mjere kolika je temperatura sjedala i prilagođavaju je kako bi klupe bile ugodne za sjedenje.
"Klupa prepoznaje kad pada kiša ili snijeg i automatski se gasi. Kupci sami mogu birati kad žele da se pali noćno svjetlo i mogu birati boju koja će svijetliti. U nju smo ugradili i GPS, a upravo završavamo zadnju verziju softvera pa će se i klupe, poput mobitela, često dograđivati", rekao je Mrvoš.
Pregovori s Korejcima
Mrvoša smo pitali koliko je vremena potrebno da korisnik preko klupe napuni mobitel jer neki tvrde da to traje predugo. Kazao je da njegova tvrtka Include upravo pregovara s jednom tvrtkom iz Koreje koja proizvodi superbrzi punjač, s kojim se u 5 minuta može napuniti mobitel.
"Do kraja godine planiramo taj punjač postaviti u klupe i preko njega moći će se puniti novi mobiteli koji će se ove godine proizvesti s tim posebnim čipom. Riječ je o Samsungu, iPhoneu i Googleovim mobitelima. A za sve one koji imaju starije modele mobitela također ćemo ubrzati punjenje pa će od 20 minuta do pola sata moći potpuno napuniti uređaj", rekao je Mrvoš.
Otvaranje podružnice u SAD-u
Otkrio je i to da za dvije godine planira i širenje posla u SAD, ali zbog specifičnosti američkog tržišta u toj zemlji želi otvoriti podružnicu.
"Često smo kontaktirali Amerikance, a oni su posebni. Neki još misle da je kod nas rat i imaju specifičan odnos prema proizvodima iz Hrvatske pa bismo trebali otvoriti podružnicu kako bismo lakše prodavali klupe. Proizvodnju bi i dalje bila u Hrvatskoj, a u SAD-u bavili bismo se marketingom i prodajom", rekao je Mrvoš.
Na kraju smo ga pitali je li zadovoljan time što je vrlo brzo ostvario dobre poslovne rezultate.
"Nikad nisam zadovoljan, ali sve je OK, sve funkcionira i posao ide u dobrom smjeru", zaključio je Mrvoš.