Osim Kolinde, još godinu dana mogli bismo plaćati i cijeli njezin tim

Foto: FaH, predsjednica.hr

U UREDU predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović 11 je državnih dužnosnika od kojih je većina obnašala savjetničke uloge. Dobivali su neto plaću u rasponu od 15 do 18 tisuća kuna, a nakon odlaska Grabar-Kitarović imaju pravo na plaću 6+6. To znači da nakon odlaska iz Ureda predsjednice mogu šest mjeseci primati punu plaću, a još šest mjeseci pola te plaće. Ako se svi odluče za tu opciju, hrvatske porezne obveznike bi to moglo stajati više od 2,7 milijuna kuna.

Savjetnici za gafove

Predsjednica je imala i niz savjetnika koji su bili volonteri. No pitanje je koliko će njih zadržati budući predsjednik Zoran Milanović jer njeni su savjetnici kreatori niza gafova koji su obilježili mandat Grabar-Kitarović. Krenimo redom.

Anamarija Kirinić došla je na Pantovčak na početku mandata Kolinde Grabar-Kitarović i to s mjesta savjetnice u Kabinetu ministra znanosti, obrazovanja i sporta. Prvo je bila pročelnica Kabineta, a na mjesto predstojnice Ureda predsjednice imenovana je 1. svibnja 2016. godine. Kao i predsjednica, studentica je, a trenutno završava doktorski studij na Fakultetu za elektrotehniku, računalstvo i informatiku Sveučilišta u Mariboru. Njena bruto mjesečno plaća iznosi 31.107 kuna, što je više od 18,4 tisuće kuna neto.

Kirinić je bila jedna od najbližih suradnica Grabar-Kitarović.

Kontroverzna Hrga naslijedila je Radeljića

Natalija Hmelina također je na Pantovčaku od početaka mandata Grabar-Kitarović, a prvo je bila šefica protokola pa je nakon toga obnašala dužnost pročelnice kabineta predsjednice. Hmelina ima mjesečno bruto plaću od 27.221,44 kune, a prije Pantovčaka radila je u protokolu sabora. Svoju karijeru počela je kao suradnica kontroverznog ministra vanjskih poslova Miomira Žužula, a radila je još s HDZ-ovom ministricom Anom Lovrin, Ivanom Šimonovićem te Draženom Bošnjakovićem. 

Kao i Kirinić, smatra se bliskom suradnicom Grabar-Kitarović te se očekuje njen odlazak.

Mirjana Hrga također je među onima za koje se očekuje da će otići s Pantovčaka nakon što Zoran Milanović preuzme dužnost predsjednika. Kontroverzna bivša novinarka bila je savjetnica predsjednice za strateške politike, odnose sa saborom i vladom RH. Imenovana je u veljači prošle godine, a njena bruto plaća iznosila je 26.846,84 kune. U imovinskoj kartici navedeno je kako će Hrga od svoje neto plaće koja iznosi 16.471,21 kunu, za potrebe dviju potrebitih obitelji mjesečno izdvajati 7000 kuna neto sve dok joj traje mandat. 

Podsjetimo da se Hrgin dolazak na Pantovčak poklopio s odlaskom Kolindinog savjetnika za unutarnju politiku Mate Radeljića.

Neki su tu još iz vremena Mesića

Zrinko Petener imenovan je u ožujku prošle godine na mjesto savjetnika predsjednice za obranu i nacionalnu sigurnost. Petener je od  2001. do 2014. radio na raznim dužnostima u sigurnosno-obavještajnome sustavu Ministarstva obrane Republike Hrvatske, a od 2014. do 2016. bio je raspoređen u Upravu za obrambenu politiku MORH-a. Petener je došao nakon što je s te pozicije krajem prošle godine otišao Vlado Galić. Za vrijeme kampanje napadali su ga da nije imao blistavu karijeru u VSOA-i. Petener je imao mjesečnu bruto plaću od 27.096,57 kuna.

Gotovo je sigurno da će otići nakon što Milanović preuzme novu dužnost.

Sebastian Rogač, savjetnik predsjednice RH za vanjsku i europsku politiku, također je jedan od bliskih suradnika Grabar-Kitarović. Kao profesionalni diplomat u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske radio je od 2009. godine. Bio je, među ostalim, diplomat i pravni savjetnik u Stalnoj misiji Republike Hrvatske pri Ujedinjenim narodima u New Yorku, savjetnik ministrice vanjskih i europskih poslova za multilateralna pitanja te voditelj Službe za Euroaziju. Bruto plaća iznosi mu 26.721,97 kuna.


 
Vladimir Lončarević savjetnik je predsjednice za analitiku i unutarnju politiku, a na Pantovčaku je od 1. veljače 1999. godine. Bio je i pomoćnik savjetnika predsjednika za unutarnju politiku Ive Josipovića. Bivši predsjednik Josipović uvijek je naglašavao kako je Lončarević korektno obavljao svoju dužnost, da je istina da dolazi iz desnog miljea te da ga je naslijedio od Stjepana Mesića. Lončarević ima bruto plaću od 28.096,30 kuna.

Za savjetnicu nitko nije znao dok nije upala u režiju RTL Televizije

Marko Primorac u Uredu je predsjednice od srpnja 2018. godine i savjetnik je za gospodarstvo. Od ožujka 2016. godine radi kao docent na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Zalagao se za rasterećenje plaća kako bi trošak rada za poslodavce bio niži, a neto plaća za posloprimce veća. Njegova bruto plaća je 26.721,97 kuna.

Renata Margaretić Urlić od siječnja 2017. godine je u uredu predsjednice i savjetnica je predsjednice za društvene djelatnosti i mlade. Sve do debate bila je nepoznata dužnosnica, no nakon što je ušetala u režiju RTL-a za vrijeme debate uživo i zatražila da se emisija sučeljavanja predsjedničkih kandidata završi, počelo se govoriti o njoj kao o još jednom autoru gafova predsjednice. Margetić Urlić na Pantovčak je došla izravno s HRT-a, gdje je bila v.d. rukovoditelja Programskog odjela Kultura. Kao savjetnica predsjednice prima bruto plaću od 27.596,05 kuna.

S obzirom na incident tijekom debate teško je za očekivati da će ostati na Pantovčaku.

Mirjam Katulić glavna je tajnica, a na to mjesto imenovana je još 2010. godine. Od 1994. godine zaposlena je u Ministarstvu vanjskih poslova na rukovodećim poslovima u Tajništvu Ministarstva, a od 2003. do 2009. godine obnaša dužnost tajnice Ministarstva. Bruto plaća iznosi joj 29.094,48 kuna.

Tina Tödtling šefica je protokola predsjednice, a na Pantovčaku je dugi niz godina. U siječnju 1998. godine bila je  tajnica predsjednika Republike Hrvatske u Uredu pa je nakon toga prešla u Ministarstvo vanjskih poslova. Krajem 2008. godine vraća se na Pantovčak na mjesto pomoćnice šefa Protokola Predsjednika. Bruto plaća iznosi joj 26.700 kuna.

Vadila se na savjetnike

Ivana Crnić glasnogovornica je predsjednice, a karijeru je započela 2002. godine u Ministarstvu europskih integracija na poslovima informiranja javnosti o prednostima ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju. Bila je i glasnogovornica u MVPEI-ju, a od 2013 do 2017. godine, kada dolazi na Pantovčak, obavljala je konzularne poslove u Kanadi. Njena bruto plaća iznosi 22.242,83 kuna.

Predsjednica je imala i niz savjetnika koji su bili volonteri te nisu državni dužnosnici. To su Mate Granić, Ante Deur, posebni savjetnik za branitelje, Anđelko Akrap, posebni savjetnik za demografsku obnovu, Tomislav Madžar, posebni savjetnik za zdravstvo i sport, te Nenad Bakić, posebni savjetnik za digitalnu transformaciju i STEM.

U pet godina mandata Kolinda Grabar-Kitarović promijenila je čak 13 suradnika i savjetnika, a često je za svoje gafove znala optužiti vlastite savjetnike. Tako se ispričala za izjavu da je "Za dom spremni" stari hrvatski pozdrav. Tvrdila je da su joj tako rekli "neki savjetnici".

Gafovi savjetnika

Ostaje pitanje i tko joj je savjetovao skandaloznu listu uzvanika za inauguraciju, izjave ispred ograde Bijele kuće ili naprasnu smjenu Dragana Lozančića a da nije obavijestila premijera. Za pojam ORJUNA, koji je koristila u obračunu s navijačima, također je tvrdila da je čula od svojih savjetnika. Tu je i niz gafova tijekom kampanje: od toga da su joj savjetnici krivo rekli koji broj treba zaokružiti u drugom krugu predsjedničkih izbora do toga da joj je savjetnica išla prekinuti debatu, a savjetnik Madžar neprimjereno je nakon debate napao Zorana Milanovića.   

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.