Jakovina je u programu Hrvatskog radija kazao da će uvesti izvozne carine na pšenicu, kukuruz i rezance šećerne repe kako bi što više tih proizvoda ostalo u Hrvatskoj. Kazao je da je to samo jedna od mjera u paketu koji bi trebao smanjiti posljedice od suše.
"Ovo će koristiti građanima"
"Želimo zaštiti tržište i stočni fond", poručio je resorni ministar Tihomir Jakovina. "Mislim da će to prije svega koristiti građanima zato što na taj način radimo uređenje tržišta. Ove mjere će na neki način ublažiti negativna kretanja cijena hrane na našem tržištu. Trebamo napraviti sve da ne bude tih drastičnih skokova i udara na standard građana jer nam je već svima platežna sposobnost, platećna moć dosta niska", rekao je Jakovina.
Te mjere mora ipak prije blagosloviti Europska unija. "Mi smo uputili taj prijedlog njima na očekivanje. Nismo dobili negativan odgovor, dobili smo jedan prilično diplomatski odgovor i mislim da neće biti problema s Unijom", pojašnjava Jakovina.
No, iako je Jakovina ranije spominjao da će se spustiti i PDV na hranu, prije dva tjedna je korigirao svoj stav i kazao da se to "neće raditi na brzinu". Ranije je NHS zatražio da se PDV smanji na pet posto.
Predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mato Brlošić: Izvozne carine neće pomoći seljacima
Seljaci nisu oduševljeni najavom ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine da će Vlada uvesti izvozne carine na pšenicu, kukuruz i rezance šećerne repe kako bi smanjila posljedice suše i spriječila rast cijena osnovnih prehrambenih proizvoda. Kažu: To neće pomoći, zaradit će samo oni koji imaju novaca.
"Držimo da uvođenje carina na ovo neće pomoći. Odmoći će ratarima, neće pomoći stočarima, u konačnici će zaraditi samo oni koji imaju novaca i koji će to kupiti i čuvati određeni broj mjeseci, a kasnije pustiti na tržište i uzeti silne novce", rekao je za Media servis predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mato Brlošić.
Ovim se mjerama, nastavlja Brlošić, krši tržište. "One će izazvati neku stabilizaciju cijena, ali nažalost, stočari, koji su u doista velikom problemu, niti ako se kukuruz stabilizira na kunu ili kunu i 20, ti stočari nemaju financijskih sredstava i neće moći kupiti niti kukuruz niti soju", upozorava Brlošić.
Zdravčević: Država je trebala posegnuti za robnim rezervama
Uvođenje izvoznih carina i snižavanje carina na uvoz sirovina ne veseli tajnika Zajednice udruga seljaka Slavonije i Baranje Stanka Zdravčevića koji kaže da je država trebala drugačije reagirati.
"Trebala je pustiti iz robnih rezervi količine žitarica i to bi ublažilo cijene što će druge države u Europi učiniti. To bi stabiliziralo tržište. Nažalost, mi nemamo pa ćemo na kraju morati platiti", rekao je Zdravčević.
Neće biti radikalnih poskupljenja
Na kritike seljaka Jakovina odgovara kako Vlada radi za dobrobit građana. Tako će, najavio je, država sufinancirati otkup i skladištenje 30 tisuća tona jabuka i 60 tisuća tona mandarina za što je proračunom osigurano 87 milijuna kuna.
"Pametnim promišljanjem i dobrim mjerama može se regulirati i ovakvi poremećaji. Ove mjere koje su definirae, govorimo i za otkup jabuke i mandarine, osigurali smo i stabilnost i dobre preduvjete dijelom i sanacije šteta našim voćarima, ali i za dobru pripremu za iduću sezonu", smatra ministar poljoprivrede.
Uz sve predložene mjere Jakovina smiruje građane te ističe kako radikalnijeg poskupljenja kruha, mlijeka i mesa najesen neće biti.
HSS sutra kreće u prikupljanje potpisa građana: Traži se smanjenje PDV-a na hranu na 10 posto!
Hrvatska seljačka stranka (HSS) će od sutra, 1. rujna, diljem Hrvatske početi skupljati potpise građana kako bi natjerali Vladu da razmisli o snižavanju stope PDV-a na hranu na 10 posto. Potpise će se prikupljati do sredine rujna, a sve u cilju toga kako bi se natjeralo vladajuće na poteze koji bi trebali ublažiti posljedice krize i suše te kako bi se spriječilo gladovanje čitave nacije.
"HSS je već u nekoliko navrata tražio izjednačavanje stope PDV-a na hranu na 10 posto kao i u turizmu i od toga ne odustajemo. Kako Vlada nije do sada pokazala nimalo senzibiliteta, HSS će iskoristiti sva demokratski dopustiva sredstva kako bi prisilili Vladu da PDV na hranu snizi na razinu susjednih zemalja članica EU, odnosno manje od 10 posto. Akcija HSS-a uskoro kreće diljem Hrvatske", poručili su iz HSS-a.
Kukuruz i pšenica na svjetskom tržištu poskupjeli za 25 posto
Zbog suše koja je pogodila Europu i SAD, cijene hrane na svjetskom tržištu skočile su u srpnju za 10 posto u odnosu na lipanj, objavila je Svjetska banka. Kukuruz i pšenica poskupjeli su za 25 posto, a soja za 17 posto.
"Ne možemo dopustiti da se nezabilježeni rast cijena pretvori u opasnost koja će mlade naraštaje ugrožavati čitav njihov život", izjavio je predsjednik Svjetske banke Jim Yong Kim i državama preporučio uvođenje socijalnih programa.
"Jadna je država ako to ne može sanirati"
Cijene hrane će zbog suše rasti i u Hrvatskoj, a upitna je i jesenska sjetva, ocjenjuje tajnik Zajednice udruge seljaka Slavonije i Baranje Stanko Zdravčević. "Sve je izgorjelo. Kukuruz, na primjer, neke vrste nemaju ploda, nemaju ništa, neke imaju ploda, ali nemaju zrna. Da bi se saniralo i pomoglo seljaku za našu regiju država bi mogla naći, ako bi htjela, 500 milijuna kuna. To bi bio minimum što bi država morala dati da bi pomogla seljaku. Jadna je to država ako to ne može sanirati", izjavio je Zdravčević.