Foto: Hina
SPLITSKA policija zajedno s forenzičarima iz zagrebačkog Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja "Ivan Vučetić" već par dana istražuje uzroke velikog požara u okolici Splita, a u otkrivanju istine trebala bi im pomoći i snimka kamere iz sustava videonadzora šumskih požara postavljene kod Omiša, doznaje Hina od visokog policijskog izvora.
Ekipe na terenu
Dok se forenzičari bave snimkama i drugim materijalnim dokazima, koje je čak sedam očevidnih ekipa pronašlo na terenu, aktivno traju i obavijesni razgovori s čak 30 osoba, mahom mještana opožarenih područja koji bi policiji trebali otkriti podatke o svakom sumnjivom ponašanju. Hina doznaje da mještani surađuju s policijom jer žele da se čim prije dođe do počinitelja s obzirom na to da je očevid utvrdio kako je vatra podmetnuta.
Bilo je dovoljno vatrogasaca
Zapovjednik JVP grada Splita Ivan Kovačević opovrgao je tvrdnje o malom broju vatrogasaca i opreme u trenutku dojave požara i kazao da je sat i pol nakon dojave na požarištu bilo 12 postrojbi s 22 vozila i 73 vatrogasca.
"Dok su vatrogasci gasili požar novi su pristizali na teren. Ljudi koji su bili na Ultri nisu bili na redovnom rasporedu smjene. Pa mi imamo 30 vatrogasnih vozila, a u smjeni su nam po 24 vatrogasca od kojih njih 15 može odmah ići na teren. Mi smo zbog ozbiljnosti situacije odmah podigli i rezervnu smjenu, a iako je požar počeo na području koje pripada Omišu ne robujemo granicama već smo odmah tamo uputili snage sa šireg splitskog područja", kazao je Kovačević.
Istaknuo je da je i najveći dio raspoloživih snaga s omiškog i splitskog područja u trenutku izbijanja tog požara bio na intervenciji kod Šestanovca. Snage su maksimalno reducirali na tom požarištu te ostale povukli i poslali na požar u Tugarama.
Sustav Holistic
Sustav videonadzora šumskih požara, zvani Holistic, na području županije pušten je u pogon prošle jeseni. Kamere se nalaze u Sinju, Omišu, Kaštelima i na Hvaru, a snimke iz njih direktno stižu u novo zapovjedno stožerno vozilo s informacijsko-računalnom opremom u Splitu.
Riječ je o strateškom projektu zaštite od požara u kojem je sudjelovalo 20 partnera iz Italije, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Albanije, Crne Gore i Hrvatske, vrijednom nešto manje od 10 milijuna eura, a financiran je iz pretpristupnog fonda Europske unije IPA Adriatic.