Predao se Novica Petrač

Foto: Pixsell/Filip Brala

Novica Petrač, jedan od osumnjičenih u istrazi Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) povezanoj s ranije pritvorenim bivšim ministrom zdravstva Vilijem Berošem, večeras se predao hrvatskim vlastima i završio u istražnom zatvoru koji mu je određen u subotu.

"Ne smatra da je počinio bilo kakvo kazneno djelo"

Njegov odvjetnik Fran Olujić za HRT je rekao da se Petrač dobrovoljno vratio u Hrvatsku nakon što je doznao za istragu.

"Od trenutka kad je akcija započela, moj klijent se nije nalazio na području Republike Hrvatske. Čim je čuo za ova događanja, odlučio je dragovoljno doći jer nema nikakvog razloga skrivati se ili biti u bijegu", izjavio je Olujić, naglasivši da Petrač ne smatra da je počinio bilo kakvo kazneno djelo.

Fran Olujić, odvjetnik Novice Petrača

"Došao je u Hrvatsku kako bi iznio svoju obranu i pobio optužbe koje mu se stavljaju na teret", rekao je Olujić, dodavši da kao branitelj još nije ostvario pravo na uvid u spis jer prema zakonodavstvu klijent prvo mora biti ispitan pred europskim tužiteljem.

"Sve što se piše posljednjih dana u medijima meni je nepoznato jer još nisam imao pristup spisu", rekao je.

Odvjetnik: Moj klijent nije nikad bio u kontaktu s Berošem

Sudbina Hrvoja i Nikole Petrača, kojima je također određen istražni zatvor, zasad je nepoznata. Olujić je odbio komentirati njihovu lokaciju i eventualnu povezanost s optužbama. 

Također je rekao da njegov klijent nikada nije bio u kontaktu, ni izravnom ni neizravnom, s bivšim ministrom zdravstva Vilijem Berošem, koji je također pod istragom u odvojenom slučaju. Olujić smatra da Petračev potez slanja poruke spremnosti za suradnju može biti važan element u postupku.

"Moj klijent je ovdje, spreman odgovarati na sva pitanja i surađivati, no, ističem, ne smatra se krivim i tvrdi da u njegovom postupanju nema protupravnosti", rekao je Olujić.

EPPO sumnjiči Hrvoja Petrača i njegove sinove

Nakon što je Uskok u petak objavio da su zbog sumnje na korupciju uhitili Beroša, predstojnika zagrebačke Klinike za neurologiju KBC-a Sestre milosrdnice i člana uprave jedne zagrebačke poliklinike Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera, EPPO je priopćio da je pokrenuo istragu protiv Beroša i još sedam osoba.

Mediji su otkrili da su među njima i odbjegli poduzetnik Hrvoje Petrač te dvojica njegovih sinova, Novica i Nikola, čiji odvjetnici tvrde da nisu u bijegu te da često rade u inozemstvu i nisu dobili dojavu o uhićenjima.

Svim Petračima određen istražni zatvor

Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda u subotu je po zahtjevu EPPO-a odredio istražni zatvor petorici osumnjičenih u njihovom dijelu istrage povezane s nabavom precijenjenih medicinskih uređaja. Glasnogovornik zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić Hini je potvrdio da je istražni zatvor na prijedlog EPPO-a određen i trojici nedostupnih Petrača. 

Sa suda su u Remetinec iz te skupine tada odvedeni samo Tomo Pavić iz krapinskog područnog ureda Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje te ravnatelj dječje bolnice u Klajićevoj Goran Roić. 

Svima je istražni zatvor određen zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i ponavljanja nedjela, a trojici Petrača i zbog opasnosti od bijega. Hrvoje i Nikola Petrač još uvijek su izvan Hrvatske i za njih je na snazi europski uhidbeni nalog.

Turudić odlučuje je li za slučaj nadležan Uskok ili EPPO

U petak nakon uhićenja Državno odvjetništvo (DORH) zatražilo je žurnu dostavu izvješća i cjelovitog spisa od EPPO-a vezanog uz Berošev slučaj, dok je EPPO zatražio od DORH-a da svoj spis ustupi europskom tužiteljstvu. Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić najavio je da će uskoro odlučiti je li u ovom slučaju nadležan Uskok ili EPPO.

Za razliku od Uskoka, u čijoj se istrazi ne spominju trojica Petrača, EPPO Beroša tereti za primanje mita, a Turudić je na konferenciji za novinare kazao da bivšeg ministra sumnjiče za trgovanje utjecajem, dok je mito primila "druga osoba".

EPPO kaže da je Beroš primio mito

EPPO je izvijestio da sumnja na to da je Beroš u zamjenu za primljeno mito odobravao nabavu operacijskih mikroskopa po neosnovano uvećanim cijenama te osigurao sredstva za financiranje javne nabave.

Uskok, na čiji je zahtjev ranije u subotu određen istražni zatvor Berošu i Pozderu, dok je Rotim pušten da se brani sa slobode, tvrdi da se trojac udružio radi plasiranja i prodaje medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu.

Uskok sumnja na to da je Pozderovoj tvrtki pribavljena korist od gotovo pola milijuna eura, dok je po sumnjama EPPO-a cijena operacijskih mikroskopa kupljenih na štetu hrvatskog državnog proračuna neosnovano uvećana za gotovo 620.000 eura.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.