Građanska inicijativa Stop spalionici Rebro nastavlja borbu protiv spalionice koja će, tvrde, imati štetne posljedice na zdravlje i okoliš, a u tu svrhu osnovana je i u petak predstavljena Udruga GI Maksimir za Zagreb s ciljem zaštite kvalitete zraka.
"Maksimirci su okupili akademsku i stručnu javnost s građanima u udrugu kako bi osigurali održivost zajednice i oblikovali javne politike koje donosi vlast", naveli su u priopćenju iz udruge. Povećanje kvalitete zraka im je jedan od osnovnih ciljeva jer, kažu, Zagreb je prema statistici u 2022. godini bio treći najzagađeniji grad u Europi.
Pri tome su naveli kako, prema istraživanju Guardiana, 98 posto Europljana udiše visoko zagađen zrak koji je povezan s više od 400.000 smrtnih slučajeva godišnje. Udruga je predstavljena u petak te su prezentirane aktivnosti koje su poduzete i koje planiraju poduzeti u svrhu zaustavljanja projekta izgradnje spalionice infektivnog medicinskog otpada u sklopu bolnice Rebro.
Otvorena je i peticija na razini Europe, koja je dostupna na stranici Europskog parlamenta pod brojem peticije 0474/2023, kojom bi se zaustavila izgradnja spalionica unutar Europske unije. Iz Udruge kažu kako peticiju mogu potpisati svi zainteresirani građani.
Podnijeli i niz prijava te upravnu tužbu
Osim peticije, podnijeli su i niz prijava koje se odnose na projekt izgradnje spalionice na Rebru i to - Europskoj komisiji, pučkoj pravobraniteljici RH, EU ombudsmanu i OLAF-u.
Uz navedeno, podnijeli su i upravnu tužbu, zahtjev za privremenom mjerom te zahtjev za ocjenu zakonitosti općeg akta.
Iz Udruge podsjećaju kako je KBC Zagreb u siječnju ove godine pokrenuo postupak za izgradnju spalionice koja je inicijalno trebala spaljivati otpad svih sastavnica KBC-a Zagreb, međutim projekt nije bio u skladu s gradskim urbanističkim planom, na što su upozorili iz Zelene akcije i Građanske inicijative - Stop spalionici Rebro, zbog čega je bio obustavljen.
Osim neusklađenosti s GUP-om, Zelena akcija i Građanska inicijativa - Stop spalionici Rebro upozoravale su na niz propusta, nepravilnosti i nelogičnosti u Studiji procjene utjecaja na okoliš, navodi se u priopćenju.