Možemo: Rijeci ne trebaju novi stanovi za bogate, zato smo protiv Filipovićevog plana

Foto: Goran Kovacic/PIXSELL

Riječki Možemo! reagirao je na priopćenje gradonačelnika Marka Filipovića o odbijanju Gradskog vijeća da izglasa izmjene Prostornog plana i GUP-a, ocijenivši da se razvoj grada ne temelji na dogovoru s jednim investitorom te da je ono što Filipović naziva razvojem, ustvari pogodovanje.

Iz Možemo! danas navode kako Filipović u srcedrapateljskom priopćenju teret svog nerada prebacuje na gradske vijećnike te da se čini kako ga najviše od svega boli nemogućnost ispunjenja obećanja koja je dao investitorima u netransparentnim dogovorima.

Riječko Gradsko vijeće prošlog tjedna nije prihvatilo prijedloge o izradi izmjena i dopuna Prostornog i Generalnog urbanističkog plana Rijeke jer su o oba prijedloga vijećnici glasali s jednim glasom za, četiri glasa protiv i 24 suzdržana. Prijedlozi su se pred vijećnicima našli treći puta, nakon što je ih je Filipović dva puta povukao s dnevnog reda.

"Glasali smo protiv zbog prostora bivšeg Istravina"

Filipović je danas priopćio da odbijanje izmjena i dopuna otežava i usporava realizaciju brojnih važnih projekata te da je "teško ne primijetiti kako je odluka donesena u predizbornom ozračju, gdje političke kalkulacije preuzimaju prednost pred interesima građana.“

Iz Možemo! su naveli da reagiraju jer Filipović u priopćenju proziva vijećnike koji su glasali suzdržano ili protiv, a time i vijećnike Možemo!, te ističu da je on te odluke predložio svjestan kako u obliku u kojem ih je uputio neće biti prihvaćene.

Naglašavaju da je Filipović sve izmjene važnih zona u gradu "utrpao“ u jednu odluku pa se jednim glasanjem sve trebalo prihvatiti ili odbaciti. Budući da nismo bili za prenamjenu prostora bivšeg Istravina, jer to smatramo pogodovanjem investitoru, objašnjava Možemo!, glasali smo protiv svih izmjena.

"Razvoj grada ne temelji na dogovoru s jednim investitorom"

Pojašnjavajući zašto su protiv protiv izmjena namjene prostora bivšeg Istravina, ističu da se razvoj grada ne temelji na dogovoru s jednim investitorom, nego na prostornim studijama i urbanističkim natječajima, a da se, što se stanogradnje tiče, razvoj temelji na propisivanju zona stanovanja s izgradnjom stanova koje si građani mogu priuštiti, a ne na izgradnji skupocjenih stanova koje će investitor moći prodati samo bogatima ili strancima za povremeno korištenje.

Tvrde da javni interes ne prodaju za interes investitora, kao Filipović, te da su glasali protiv jer ne pristaju na ucjenu koja im je postavio - ako žele razvoj Kantride, koji uključuje javni interes, te urbanu obnovu bivše Hartere, moraju glasati za njegov dogovor s investitorom u zoni Istravina.

Smatraju kako bi, da mu je stalo do razvoja, omogućio da se o svakom području glasa pojedinačno te da bi važne izmjene namjene područja bivše bolnice na Kantridi iz turističke u javnu namjenu, kao i promjene u dijelu Hartere sigurno bili izglasani, dok bi izmjene na području bivšeg Istravina ostale za novo sagledavanje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.