Foto: Hina
U HRVATSKOM saboru, kojeg očekuje rasprava o Lex Todoriću, odnosno zakonu o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za državu, sastao se Klub HDZ-a na kojem su i brojni članovi Vlade na čelu s premijerom Andrejom Plenkovićem.
Tema Kluba bit će upravo taj zakon koji je predložila Vlada, a koji bi se odnosio na velike tvrtke, konkretno one s više od pet tisuća zaposlenih i obvezama većim od 7,5 milijardi kuna, koje se nađu u određenim poteškoćama. Zakonom se uređuje postupak izvanredne uprave, odnosno izvanrednog povjerenika. Institut prinudne uprave mogao bi trajati najviše 15 mjeseci, a ako postupak stabilizacije i restrukturiranja ne uspije kompanija bi išla u stečaj. Izvanredni bi povjerenik imao zadatak osigurati redovito poslovanje kompanije, omogućiti svježu likvidnost i krenuti u sustavan proces restrukturiranja u cilju održivosti tvrtke i očuvanja radnih mjesta, imenovala bi ga Vlada.
SDP žestoko kritizira zakon
O spomenutom zakonu, koji se tek treba uvrstiti u dnevni red, pozitivno se u utorak očitovao Odbor za pravosuđe, svoja mišljenja u srijedu tek trebaju dati odbori za zakonodavstvo i za gospodarstvo. Oporbeni SDP žestoko kritizira zakon, HNS najavljuje amandmane.
SDP poručuje da mu je zakon u predloženom obliku neprihvatljiv, te da bi se male poljoprivrednike, pogođene krizom Agrokora, najbolje zaštitilo izmjenama Stečajnog zakona umjesto 'lex Todorićem'.
Konstruktivna oporba
Iz HNS-a pak ističu da njihovi stručnjaci ispituju je li Vladin prijedlog zakona ustavan, a kao "konstruktivna oporba", najavljuju amandmane. Jedan je da vjerovnici i mali i veliki sudjeluju u savjetničkom vijeću i da ono ima veće ovlasti. Drugi je, s obzirom na apsolutnu nepovredivost privatnog vlasništva, da zakon može aktivirati isključivo vlasnik Agrokora. Treće, tražbine svih koji isporučuju robu Agrokor trebaju biti prioritetne, jer su to zaslužili održavajući taj sustav.