> Nakon izbora Pavićev EPH dobio milijunsku državnu potporu i povoljan kredit HBOR-a
> Imamo dokumente: Pavić je ravnopravni vlasnik Vilinskih poljana, pa tako i Kamenskog!
> Panika u Popijačevu uredu: Pavić, Vlajčević i Crlenjak moraju odmah vratiti 14 milijuna kuna
> Index doznaje - Država je pomogla u rasturanju Kamenskog: Vilinskim poljanama milijuni za uzgoj pastuha
Nakon medijskih napisa o sumnjivom poslovanju tvrtke Vilinske poljane, koja se tereti za malverzacije u Kamenskom, vijećnike je uznemirila i vijest da ta tvrtka mora hitno vratiti državi 14 milijuna kuna vrijedan strogo namjenski kredit za "uzgoj konja i proizvodnju kobiljeg mlijeka". Podsjetimo kako je Index nedavno objavio ugovor o dugoročnom kreditu iz kolovoza 2008. godine koji je zaključen između državnog Fonda za razvoj i zapošljavanje te Eko Grad d.o.o. Vukovar kao korisnika kredita te Vilinskih poljana kao sudužnika.
Jedina vrijedna imovina Vilinskih poljana je upravo kasnobarokni dvorac Golubovec s perivojem i šumom s ukupno 84 hektara zemljišta.
"Dvorac koji je dala graditi grofica Drašković, a kojega je obnovio i proširio biskup Maksimilijan Vrhovac, privatiziran je u režiji Davora Vlajčevića koji je kupio polovicu dvorca od obitelji Stebb, dok je drugu polovicu uzeo u koncesiju od drugog vlasnika – Općine Donja Stubica, kasnije od države", piše Objektiv, dodajući da su Pavić i Vlajčević vlasnici po 25 posto dvorca.
Trebao je biti sportsko-turistički centar
Dvotjednik Objektiv podsjeća da je u tom dvorcu i središte tvrtke Vilinske poljane, ali i Gravis Atriuma, najvećega razlučnog vjerovnika Kamenskog koji potražuje više od 10,4 milijuna kuna. S druge pak strane, pravi vladar dvorca je udruga Kajkaviana – Društvo za prikupljanje, čuvanje i promicanje hrvatske kajkavske baštine koje jedino ima ploču na pročelju, dok Vilinske poljane – tvrtku u moćnom Pavićevu suvlasništvu, ali i Vlajčevićev Gravis Atrium, predstavlja ured u skromnoj sobici u prizemlju dvorca.
"Tvrtku koja raspolaže velikim dijelom nekretnina Kamenskog i sudužnik je, ali i nositelj višemilijunskog projekta proizvodnje kobiljeg mlijeka, možete pronaći samo ako se u hodniku dobro zagledate i pročitate nevelik, običan papir s nevješto isprintanim natpisom Vilinske poljane d.o.o. selotejpom nalijepljenim na vrata. U uredu nema nikoga danima, poštar ostavlja poštu tih 'moćnih' tvrtki zataknutu u vrata, Pavić nikada nije viđen u dvorcu, a Vlajčević rijetko kada od ove jeseni", napominje se u tekstu.
Podsjetimo kako je u dvorcu već odavno trebao niknuti sportsko-rekreacijski centar, gdje bi gosti uživali jašući i, valjda – pijući kobilje mlijeko.
Prepuštanje resursa od javnog interesa privatniku - loš model
"Iako je izrađena detaljna studija o namjeni i dvorca i zemljišnog prostora, dakle izgradnja konjušnica, polo terena, sve u svrhu razvoja turizma, već nekoliko godina na planiranom prostoru stoje palete s građevinskim materijalom, poljane zarasta korov, a dvorac i dalje propada. Strategija dugoročnog razvoja Grada itekako se treba temeljiti na turizmu jer imamo sve predispozicije za njegovu ekspanziju, te bi se s tim u skladu realizacija ovakva projekta izvrsno nadovezala na turističku ponudu Donje Stubice", naglašava u razgovoru za Objektiv Renata Dolenec iz SDP-a, te dodaje kako smatra da je prepuštanje ovakvih resursa od javnog interesa privatnom kapitalu blago rečeno – loš model.
SDP Donje Stubice: Ovo su malverzacije
"Grad može dati infrastrukturnu i logističku podršku investitoru, no može li izravno utjecati na aktiviranje privatnog kapitala? Da su na državnoj razini stvari funkcionirale na ispravan način, ovaj zahvat ne bi ostao samo na izradi projekta, odnosno na odobravanju investicijskog kredita. Nije ovo izolirani slučaj gdje je država, odnosno njezina tijela, omogućila da se ovakvi resursi od javnog interesa, ali i vlasništva, dopuštaju iskoristiti za malverzacije u korist privatnog kapitala", zaključila je Dolenec.