CIJENA nekretnina u Hrvatskoj u zadnje vrijeme skočila je na vrlo visoke razine, kakve nisu viđene od sloma nekretninskog balona 2008. godine. Cijene su porasle zbog velike potražnje.
Prema agentima za nekretnine s kojima smo popričali, u Hrvatskoj vlada velika potražnja za nekretninama u glavnom gradu, ali i na obali.
Prema našim sugovornicima, rast cijena se dogodio zbog oporavka gospodarstva, sve veće želje za bavljenje turizmom te nastavka prakse hrvatskih građana da štede u nekretninama.
Najveća potražnja za stanovima u Zagrebu, potom na moru
Kristić prodaje nekretnine diljem Hrvatske, ponajviše u glavnom gradu i na obali, od Dubrovačko-neretvanske do Primorsko-goranske županije. Najviše se prodaju stanovi, no za razliku od prošlih godina, počela je rasti i potražnja za kućama te atraktivnim zemljištima za gradnju.
"Koncentracija upita za stanove je najveća. No imamo upita za parcele. Kod nas je sve u gospodarstvu dosta vezano uz građevinu jer s njom krene i trgovina i sve druge gospodarske aktivnosti. Dok nas građevina prati, rast će i cijene. Stančići su uvijek na dobroj cijeni, a štednja u nekretninama se i dalje intenzivno nastavlja. Ljudi su se opustili i krenuli u potrošnju, kupnju subvencionira i država, a cijene su i dalje dosta pristupačne, za razliku od prije 10 godina. Mali apartmančić na moru se već može kupiti u prosjeku za 50 do 60 tisuća eura", komentirao je Kristić razloge potražnje.
Razlike u rastu cijena od kvarta do kvarta, od grada do grada
Da se veliki skok u cijeni od čak 20-ak posto dogodio u centru Zagreba, za Index je potvrdio i direktor GoHome tražilice za nekretnine Hrvoje Bujas. Razlog tome je povećanje potražnje, dijelom i zbog turizma.
"Centar je skočio u prodaji, a skok u cijeni dogodio se i kod najma", naveo je Bujas i također spomenuo rast dnevnog najma stanova kojeg je sve više zbog rasta turizma u glavnom gradu.
Sjeverozapad Zagreba također bilježi veliki rast cijena nekretnina, neznatno manje u postotku od centra jer se radi o atraktivnoj lokaciji podsljemenske zone. "Mi imamo primjer novogradnje u Mlinovima i Gračanima, gdje je cijena naglo skočila već prošle godine, a ove dodatnih 10 do 15 posto", dao je primjer područja gdje su zbog intenzivnije potražnje porasle cijene.
Pogledajte aktualne cijene nekretnina po Hrvatskoj
Izvor: GoHome
Centar raste, okolica pada
Bujas je također podsjetio na balon cijena nekretnina iz 2008. godine, kada se na spomenutim podsljemenskim lokacijama kvadrat novogradnje prodavao i za 3 tisuće eura. Potom je u kriznim godinama pao 50 posto, da bi u zadnje vrijeme opet porastao, no ipak još ne na razinu iz 2008. jer je i dalje oko trećinu jeftiniji.
"Pitanje je dokle će cijene još rasti. Primjerice, na kvalitetnim lokacijama u Zagrebu, kao što je centar, nema limita, vidi se stalno dizanje cijene. I u prodaji i u najmu", naveo je Bujas upozorivši da ima i dosta lokacija oko Zagreba na kojima cijena pada.
"Kad govorimo o mjestima u okolici Zagreba, kao što je Remetinec ili okolica Zaprešića, pogotovo cijena kuća pada. Stanovi rastu, a kuće generalno padaju. A da ne govorimo o Slavoniji u kojoj se događa iseljavanje", naveo je primjere nekretnina čije cijene padaju zbog manje potražnje.
U Dalmaciji cijene više i do 20 posto
Šibenik, Zadar i Split završit će ovu godinu s prosječno većom cijenom stambenog kvadrata od 10 do 20 posto, potvrdio je Bujas.
"Split je rastao desetak posto jer on je i tako već imao više cijene. No kad pogledamo gradove u Dalmaciji, jedan od onih s najvećim rastom cijena je Šibenik, čak do 20 posto", naveo je Bujas.
Podsjetimo, najskuplji kvadrat stambenog prostora je u Dubrovniku, gdje može prosječno premašiti i 4 tisuće eura. Potom u Splitu oko 3 tisuće. U Zadru se prosječna cijena kvadrata kreće oko 2 tisuće eura, neznatno više nego u Zagrebu. U Osijeku je ispod tisuću eura, s tendencijom pada cijene i potražnje.