NACIONALNI CERT, odjel Hrvatske akademske i istraživačke mreže za sigurnost surfanja, zabilježio je povećan broj prijava "phishing" mailova koji imitiraju adrese elektroničke pošte korisnika interneta u Hrvatskoj. Radi se o privatnim i poslovnim e-adresama, a e-poruke sadrže maliciozne MS Excel, ZIP ili slične datoteke, javljaju iz CERT-a. Neke od institucija koje se lažiraju u spornim mailovima su Ministarstvo obrazovanja, Caritas, Carnet, Skole.hr, AZOO i druge.
Iz CERT-a prenose i nalaze tvrtke INFIGO IS d.o.o. u kojima se navodi da datoteka iz privitka, a riječ je o Excel dokumentu, pokreće lanac koji nakon četiri-pet koraka preuzima i instalira Emotet.
Što se preporučuje i kako prepoznati sporne mailove
Preporučuje se:
- Kod bilo kojeg korisnika gdje se ustanovi uspješno pokretanje excel datoteke iz privitka treba smatrati visoku razinu ugroze.
- Napad izgleda kao globalna kampanja, a ne ciljani napad prema korisnicima.
- Preporuka je da se ovo ne ignorira.
Kako prepoznati sporne mailove:
- Lažirana From: polja:
- S lijeve strane polja pošiljatelja nalazi se imitirana e-adresa osobe ili ustanove, a s desne strane najčešće u zagradi neka strana adresa koja nije povezana s imitiranom adresom
- Proširite polje podataka o pošiljatelju kako bi vam se prikazalo više podataka!
- Naslovi poruka:
- Izgleda kao Re: ili Fw: (odgovor ili prosljeđivanje e-poruke) na već postojeću komunikaciju
- Re: upisi srednje………
- Fw: Božićnica za 2021. godinu
- Re: Božićnica za 2021. godinu
- Re: FW: UZ III_šk_god_2019_2020_Obavijest školama koje su dobile odluke o uključivanju pomoćnika u nastavi
- Maliciozni privitak:
- Report.xls
- file-272249982914.xls
- Scan-51547.xls (VBA/TrojanDropper.Agent.CKU)
- 4214_32001163584.zip (DOC/TrojanDownloader.Agent.DSZ)
- details_58949.xls
- Tekst e-poruke:
- tekst poruke na engleskom jeziku
- sadrži informacije o privitku i lozinki za otvaranje privitka
S upozorenjem se oglasili i iz HUB-a
O lažnim i opasnim mailovima se oglasila i Hrvatska udruga banaka.
"Nastavno na upozorenje Nacionalnog CERT-a, koji je zabilježio povećan broj prijava phishing mailova, HUB i njezine članice pozivaju građane na dodatan oprez.
Kriminalci nastoje vjerodostojno imitirati privatne i poslovne e-adrese, razne institucije, organizacije i banke te navesti primatelja poruke na dijeljenje osobnih i financijskih podataka ili na preuzimanje priloženih dokumenata koji sadrže maliciozne MS Excel, ZIP i slične datoteke.
Podsjećamo, banke od svojih klijenata neće nikada tražiti da putem e-pošte upisuju osjetljive podatke kao što su PIN, lozinke, kôd za prijavu (one time password - OTP) ili kôd za autorizaciju transakcija (MAC). Dodatno, preporučamo da ne otvarate poruke od sumnjivih pošiljatelja ili preuzimate sumnjive i potencijalno maliciozne priloge", poručuju iz HUB-a.