Foto: 123rf
SJEVERNA Afrika i Bliski istok nakon "arapskog proljeća" našli su se u totalnom kaosu, građani su željeli slobodu i borbu protiv tiranije, no tamošnjim vladarima ta se ideja nimalo nije svidjela.
Vlada je vršila teror nad narodom
Tijekom prosvjeda diljem zemlje kojima se tražilo reformiranje države od strane vlasti i oslobađanje političkih zatvorenika, vlada je vatrom smirivala prosvjednike, ubivši na desetke ljudi.
Tako je sve počelo, a krvavi sukob traje i dalje. Otad je eksplodirao u najveću humanitarnu krizu od Drugog svjetskog rata. Sirijski građanski rat za sobom je ostavio više od 300 tisuća mrtvih, a 10.6 milijuna ljudi, gotovo polovinu populacije, natjerao je na sukob.
Nedugo nakon toga Zapad je pozvao na Assadovu ostavku, no Rusija i Kina imale su druge ideje. Zapad i europski lideri smatrali su da Assad treba odstupiti, rekavši kako sirijska budućnost mora biti odluka Sirijaca. No, Rusija i Kina u jeseni 2011. uložile su veto na UN-ovom Vijeću sigurnosti, i spriječile SAD da zaustavi nasilje i krene sa sankcijama.
Sukobi su se nastavili, a do početka 2013. godine poginulo je više od 60 tisuća ljudi, dok je milijun njih napustilo Siriju. Val izbjeglica konstantno se povećavao. Iste su se godine pojavili teroristi Islamske države i na dijelovima Iraka i Sirije proglasili kalifat. Sve dok nisu brutalno obezglavili Jamesa Foleya, ovu militantnu skupinu svijet nije shvaćao ozbiljno.
Zapad i saveznici u međuvremenu su počeli s naoružavanjem sirijskih pobunjenika, dok su Rusi krenuli pomagati sirijski režim. SAD je pokrenuo i prve zračne napade na ISIS te naoružavanje Kurda. Naoružavanje na sve strane kao posljedicu je donijelo to što danas u Siriji postoji mnoštvo različitih naoružanih skupina.
Zbog sirijskog konflikta iz zemlje je do listopada ove godine pobjeglo gotovo 10 milijuna stanovnika. Većina je njih smještena u izbjegličkim kampovima u Jordanu, Turskoj i Libanonu, gdje žive u bijednim uvjetima. Oni koji su si to mogli priuštiti krenuli su prema zemljama EU. Najveći dio izbjeglica dolazi iz Sirije, no ima ih iz Iraka, Pakistana, Turske, Albanije i Afganistana.
Na grozan način skončale tisuće civila, među njima mnogo djece
Česte žrtve napada su nedužni civili, u velikoj mjeri i djeca. Od početka rata u Siriji je poginulo više od 11 tisuća djece, a radi se o tek dijelu od 220 000 ubijenih i nestalih, prema podacima Sirijskog opservatorija za ljudska prava.
Bašar al-Assad ne libi se koristiti brutalne metode za smirivanje protesta, pa je sirijska vlada u 2013. upotrijebila kemijsko oružje protiv pobunjenika. Zapad cijelo to vrijeme šalje diplomatska upozorenja, ali neke žešće akcije u smjeru svrgavanja Bašara al-Assada još uvijek nije bilo.
Sirijske pobunjenike krenuli su naoružavati tek nakon otmice i ubojstva Jamesa Foleya. Rusija trenutno napada Assadovu oporbu, a u Siriji vlada žestok kaos. Nitko još ne može predvidjeti dokad će on trajati, ali jedno je sigurno - broj civila i nedužnih žrtava još će rasti, a izbjeglička kriza kojom se trenutno muči Europa tek će se pogoršati.