Upravni odbor Udruge hrvatskih sudaca, nakon konzultacija s ograncima, odlučio je o provedbi novog ciklusa mjera upozorenja, koje će krenuti od ponedjeljka, 22. siječnja, ne napravi li Vlada Republike Hrvatske do tada konkretne korake oko izrade novog cjelovitog Zakona o plaćama sudaca i pravosudnih dužnosnika, objavili su iz Udruge hrvatskih sudaca.
"U ovoj fazi, koja će trajati 10 radnih dana, do petka 2. veljače, odgađaju se sve radnje u prvostupanjskim i drugostupanjskim postupcima, osim u hitnim predmetima u kojima bi mogla nastupiti nenadoknadiva šteta. Za vrijeme trajanja mjera upozorenja svi suci bit će na radnom mjestu i obavljati ostale poslove u okviru svoje sudačke dužnosti cijelo radno vrijeme. Odgođena ročišta bit će zakazana u najkraćem roku nakon završetka mjera. Mjere će završiti i ranije, ili ih neće niti biti, dođe li iz Vlade RH prihvatljiv prijedlog cjelovitog rješenja statusa sudaca i drugih pravosudnih dužnosnika", kažu suci.
"Suci nisu odbili 700 eura povišice, kako se može zaključiti iz objava MPU, već odbijaju pristati na 115 eura materijalnih prava umjesto obećane i dogovorene trajne zakonske regulacije.
Zahtjevi hrvatskih sudaca jednaki su onima izrečenim i dogovorenim u svibnju 2023., zbog kojih su pokrenute prve mjere upozorenja. UHS je tada zbog javnog obećanja ministara pravosuđa i uprave da će ostale zahtjeve ispuniti do kraja godine, obustavio mjere upozorenja i pristao na kompromisno rješenje u vidu povećanja osnovice od 13% te povećanja koeficijenata prvostupanjskim sucima (513 EUR za suce prvog stupnja umjesto traženih 600 EUR neto u prvom koraku)", navode iz UHS-a.
"Ministar do kraja 2023. nije ispunio svoje obećanje, niti je predložio implementaciju drugog koraka - jedinstvenog zakona kojim bi se uvela indeksacija,usklađivanje osnovice s prosječnom bruto plaćom isplaćenom zaposlenima u pravnim osobama u RH u prethodnoj godini, prema izračunu DZS, te sustav platnih razreda i izjednačavanje plaća sudaca drugog stupnja s plaćama sudaca visokih specijaliziranih sudova. Budući da mu je na raspolaganju usuglašeni prijedlog Zakona još od listopada 2023., riječ je isključivo o nedostatku političke volje da se ovo pitanje trajno riješi", dodaju iz UHS-a.
"Podsjećamo na činjenicu da se plaće sudaca nisu mijenjale 14 godina, te da su posljednjim izmjenama tek dijelom vraćene na stanje iz 2009. godine. U međuvremenu, materijalna prava jedina su dosad pristigla ponuda Ministarstva pravosuđa i uprave, kojom se pažnja želi skrenuti s činjenice da trenutačni sustav plaća sudaca i ostalih pravosudnih dužnosnika nije trajno zakonski uređen, u skladu s pravnom stečevinom EU, zbog čega je UHS podnijela i pritužbu Europskoj komisiji.
Neistina je i da su suci „unaprijed dogovorili štrajk“, budući da je odluka o datumu provođenja novog ciklusa mjera isključivo u rukama Vlade RH i premijera Andreja Plenkovića, jer ovisi o njihovim prijedlozima. Podsjetimo, do današnjeg dana nije ponuđen novi termin obećanog sastanka s predsjednikom Vlade RH. UHS je otvoren saslušati bilo koji novi prijedlog koji može odgoditi početak mjera, ili ih u potpunosti otkazati", navodi UHS.
"UHS još jednom ističe kako udruga nikada nije namjeravala sudjelovati u opstrukciji izbora, kako netočno ponavlja ministar Malenica, niti pozivati svoje članstvo na to. Sudjelovanje u izbornim procesima velika je osobna čast za svakog suca.
Ovim putem još jednom zahvaljujemo građanima i strankama na dosad iskazanim razumijevanju i podršci. Sve mjere koje se poduzimaju usmjerene su boljem, učinkovitijem i kvalitetnijem pravosuđu te konačnom sustavnom rješenju kroničnih problema pravosuđa. U daljnjem postupanju suci će, kao i kod provedbe mjera u svibnju 2023., postupati odgovorno prema strankama i javnosti, te službenim obavijestima iznositi stajališta udruge. Novi sastanak Upravnog odbora UHS-a održat će se najkasnije 1. veljače 2024", zaključuju u priopćenju.