Sud donio odluku o mjeri roditelj odgojitelj, oni sazvali presicu

Foto: Marko Lukunic/Pixsell

"VISOKI upravni sud poništio je odluku o ukidanju mjere sve do ocjene njene zakonitosti. Sud je odgodio izvršenje odluke. Rješenja koja imaju i dalje se primjenjuju, dakle od 1. svibnja se nastavlja isplata prema rješenjima. Ništa se ne mijenja", rekao je Ivica Lovrić, Bandićev pročelnik Ureda za obrazovanje i sadašnji savjetnik gradonačelnika Tomaševića, koji je zajedno s roditeljima odgojiteljima dočekao odluku pred sudom.

"Pozivamo vas na zajedničku pres konferenciju u vezi današnje odluke suda o odgodi stupanja na snagu Odluke o izmjenama Odluke za roditelje odgojitelje.

Ista će bit ispred Poglavarstva Grada Zagreba, u 11 sati, a nazočit će predstavnici Hrvatske udruge roditelja odgojitelja, udruge U ime obitelji i GI U djeci je budućnost", pozvali su iz Udruge roditelja odgojitelja.

> PRESICU STE MOGLI PRATITI NA INDEXU

Podsjetimo, predstavnici udruge roditelja odgojitelja predali su zahtjev Visokom upravnom sudu za ocjenu zakonitosti izmijenjene odluke Grada Zagreba o naknadama za roditelje odgojitelje kojom su im ukinuta ili znatno ograničena prava.

"Predali smo pravnu argumentaciju da su odlukom Skupštine prekršena zakonska prava 5800 obitelji koje se brinu o 21.000 djece, od toga njih 6000 vrtićke dobi", izjavila je izvršna direktorica udruge "U ime obitelji" Željka Markić na konferenciji za novinare nakon predaje zahtjeva.

Cilj je procjena zakonitosti i poništenje odluke koju je 9. prosinca izglasala Gradska skupština. Njome se korisnicima mjere od 1. svibnja, čija su djeca mlađa od sedam godina, naknada reže s oko 4800 na 1000 kuna. Roditeljima djece starije od sedam godina naknada se ukida od 1. svibnja.

"Zbog Tomaševića roditelji odgojitelji izloženi javnom linču"

Markić je ustvrdila da su korisnici mjere roditelji odgojitelj bili izloženi javnom linču zbog djelovanja gradonačelnika Tomislava Tomaševića.  

U javnosti su se, rekla je, iznosili netočni podaci o navodnoj demografskoj učinkovitosti iako je analiza demografa Nenada Pokosa pokazala da je u samo četiri godine došlo do porasta broja trećerođene djece od 38 posto, a do porasta četvrtog i daljnjeg djeteta od čak 65 posto.

"Očekujemo da će ova znanstvena argumentacija u kombinaciji s legitimnim očekivanjima roditelja dovesti do toga da Visoki upravni sud vrlo brzo zaštiti roditelje i jasno kaže da je ova mjera koju je napao Tomašević zakonom zaštićena", istaknula je Markić.

Ako se Visoki upravni sud u "razumnom roku" ne očituje na zahtjeve roditelja odgojitelja, poručila je da će im sljedeća instanca biti Ustavni sud i europske institucije. Udruga je do sada već podnijela predstavke i zahtjeve prema dvije državne institucije, ministarstvima uprave i obitelji, no do danas nisu dobili odgovor.

"Nedopustivo zadiranje u stečena prava i legitimna očekivanja"

Govoreći o pravnoj argumentaciji zahtjeva, odvjetnički vježbenik Luka Mlinarić kazao je da se redefiniranjem mjere roditelj odgojitelj "nedopustivo zadire u stečena prava i legitimna očekivanja korisnika socijalnih prava i mjera, o čemu su Ustavni sud i Europski sud za ljudska prava do sada zauzimali jasne stavove".

Majka četvero djece Davorka Cecelja Martinkec izjavila je da je u rujnu 2016. dobila na kućnu adresu poziv od Grada da uđe u mjeru roditelj odgojitelj. Pravne savjete je tražila u Gradskoj upravi, HZMO-u, zavodu za zapošljavanje i pravnoj službi poslodavca s obzirom na to da je imala radno mjesto sa sigurnim primanjima.

"Svi su tumačili da Grad Zagreb ne može jednostrano ukinuti tu mjeru i da korisnike štiti zakon. Dala sam otkaz i ispisala dijete iz vrtića. Sviđala se nekome ova mjera ili ne, Grad Zagreb je kao institucija meni nešto zajamčio i kao građanka ove zemlje imam pravo na zaštitu Visokog upravnog suda od samovolje vlasti", poručila je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.