TALAQ, TALAQ, TALAQ! Indija se bori protiv tri riječi koje odmah vode do razvoda

Foto: FAH

NOVINAR Huizhong Wu za CNN je istražio bezobzirni indijski zakon o razvodu i bizarnosti koje iz njega proizlaze. U nastavku prenosimo dijelove njegove priče.

"Farha, 30-godišnja majka troje djece, prošle je godine nakon samo tri riječi ostala bez muža. Do toga je došlo nakon što je muškarca njihova 10-godišnja kći zamolila za 5 rupija (sedam centi), kako bi kupila prskalice za blagdansku proslavu.

Muž je Farhi u napadu bijesa tri puta izgovorio riječ "talaq", što odmah vodi do razvoda.

Trostruki "talaq" ("razvod" na arapskom) vrlo je stara i kontroverzna islamska praksa, a danas se čak obavlja i preko telefona ili SMS porukom.

U teoriji bi trebao stupiti na snagu u roku u tri mjeseca, ali u praksi počinje vrijediti odmah i žena se istoga trenutka mora iseliti iz kuće.

Anketa o reformi

Indija je jedna od rijetkih zemalja koje još nisu zabranile to pravilo, ali moguće je da se i to promijeni.

Vrhovna pravna tijela u Indiji, Nacionalna pravna komisija i Vrhovni sud, u listopadu 2016. godine napravili su anketu o reformi obiteljskih zakona i namjeravaju raspravljati o mogućim promjenama, posebno u vezi s "talaqom".

Farha, koja ističe da u Indiji žene nemaju nikakvih prava, potražila je pomoć u organizaciji Bharatiya Muslim Mahila Andolan (BMMA), koja se u 15 indijskih država već dugo zalaže za prava žena.

Oni se ne zalažu za potpuno ukidanje "talaqa", nego nastoje stvoriti određenu pravnu zaštitu za žene zbog načina na koji se ta metoda provodi.

"Grozota"

U posljednjih je nekoliko godina kampanja narasla i na državnim se sudovima i visokim krugovima govori o trostrukom "talaqu" kao o "grozoti" koja ponižava žene.

BMMA sada očekuje odluku Vrhovnoga suda i nada se zabrani te prakse za koju ne smatra da je u skladu s Kuranom, jer tamo piše da se treba čekati četiri mjeseca, a tek se onda smije razvesti.

Islamski zakon dozvoljava i prisutnost posrednika ako se tijekom postupka pojave problemi.

Otpor

No nisu svi za zabranu trostrukog "talaqa", i to zbog različitosti obiteljskih zakona u brojnim vjerskim zajednicama.

Brojni su političari predlagali jedinstveni građanski zakon koji bi zamijenio vjerske zakone.

Neke muslimanske vođe brine što indijska vlada na čelu s hinduističkom nacionalnom strankom podupire taj prijedlog, jer se njime brane osnovna vjerska prava.

Umjesto toga predlažu bolju edukaciju muškaraca kako bi imali više poštovanja prema islamu.

Borba i dalje traje

BMMA i jedna od njezinih suosnivačica, Zakia Soman, vide to kao borbu za ravnopravnost spolova.

Domaćice nakon razvoda ostaju bez prihoda i moraju se oslanjati na druge kako bi mogle prehraniti obitelj, a zakon ih slabo štiti.

Soman ističe da ovdje nije problem religija - nego patrijarhat pod maskom religije.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.