Mještani zaseoka oko Gline najteže su pogođeni toplinskim valom jer do vode za kuhanje i tuširanje moraju putovati osam kilometara. Za Dnevnik Nove TV mještani su ispričali kako žive na plus 35 stupnjeva bez vode.
"Žedni smo. Baš sam mislio u grad, ali ne da mi se po ovoj vrućini“, rekao je Stevo iz Gline.
Baka Marica: Idem osam kilometara po vodu za kuhanje i pranje veša
Stanovnici Gline su žedni, a vode nema. Baka Marica se jedino može ventilatorom rashladiti. "Ja sam mislila i otići odatle. Zbog vode ponajviše“, rekla je Marica kroz plač.
Vodu iz boca grije pa se tako kupa, a rublje pere kod susjeda. "Ja idem osam kilometara za vodu za kuhanje. Osam kilometara za vodu za prat veš“, rekla je Marica za Dnevnik Nove TV.
Tisuću ljudi nije priključeno na vodovod
Tisuću Glinjana i dalje nije priključeno na gradski vodovod. Mnogi od njih imali su vodu iz bunara, ali su bunari presušili zbog potresa. Vatrogasci im sad dovoze vodu iz potoka.
"Kako ne bi bio tužan kad se po ovaj vrućini ne možeš okupati, ne možeš ništa. Jedan drugome nismo blizu kad se ne operemo. Neugodan je miris“, rekao je Stevo.
Gradonačelnik: Nema smisla ni financijske opravdanosti da se tu provede voda
Iz Grada kažu da će sedam okolnih sela najkasnije do sljedeće godine vratiti u 21. stoljeće. Uz pomoć novca iz EU već su počeli radovi, ali najudaljenija sela nikada neće dobiti vodu.
"Imamo jednog ili niti jednog stanovnika tu. Nikako nema ni smisla ni financijske opravdanosti da se tu provede mreža vode. Oni imaju bunare, iz rijeka se doprema voda. Imaju i kišnicu“, rekao je glinski gradonačelnik Ivan Jandroković.
Cijevi stalno pucaju, mreža je dotrajala, a prošli tjedan su i ljudima koji imaju vodu noću zatvarali pipu jer su gubici bili preveliki. Kvar je pronađen, a iz Grada za Dnevnik Nove TV uvjeravaju da obustava više neće biti.
"Znate kako se tuširamo? Užasno kratko. Ako prolijete dvije litre vode, to vam je to“, rekao je Milan iz Gline.