Foto: Index
MINISTAR zdravstva Milan Kujundžić najavio je da će poskupjeti dopunsko zdravstveno osiguranje, dok nam je iz njegova ministarstva odgovoreno kako je to tek jedna od mogućnosti koje se razmatraju kako bi povećali prihode u zdravstvu.
Pacijenti čekaju na pretrage, liječnici bježe van
Osim nezadovoljnih pacijenata, tu su i nezadovoljni liječnici koji mahom bježe iz Hrvatske. Ovi koji su ostali rade prekovremeno, puno su slabije plaćeni od kolega iz ostalih europskih zemalja, a ono što ih najviše smeta su uvjeti rada koji su puno lošiji od, kako kažu, ostatka EU-a.
Pacijenti i liječnici složni su u jednom - zdravstvo je u kolapsu i povećanje cijena dopunskog nije dobra odluka. O tome, kao i o situaciji u zdravstvu, razgovarali smo s predsjednikom Udruge pacijenata Marijom Drlje, kao i s dr. Adom Barić, predsjednicom udruge bolničkih liječnika.
Drlje: Bez zdravstvene zaštite ostat će 2,5 milijuna stanovnika
Drlje se u razgovoru za Index oštro usprotivio Kujundžićevoj najavi, smatrajući kako će time, prema gruboj procjeni, bez zdravstvene skrbi ostati oko 2,5 milijuna stanovnika naše zemlje.
"Grubo smo došli do brojki, ali ako pogledate koliko ima umirovljenika, blokiranih, osiromašenih, onih koji rade za minimalac, pa onih koji ne primaju plaće, to znači da ih ima oko 2,5 milijuna ljudi koji bi povećanjem cijena dopunskog mogli ostati bez zdravstvene skrbi.
"To je još jedan atak na osiromašeni puk i nije točno da imamo besplatno zdravstvo. Osim što nam se iz plaća izdvaja 15 posto za zdravstvo, uz to se plaća stomatolog, ortoped, pa ortopedska pomagala, dosta je lijekova koji nisu na listama, a uzimamo ih na preporuku liječnika. Kao da to nije izdvajanje iz džepa građana. Prije 20 godina to se nije izdvajalo", rekao je Drlje i dodao kako tada nije bilo miješanja bolnica i privatnih praksi.
Navodi kako se novac potreban za funkcioniranje zdravstva može osigurati boljim upravljanjem resursima u solidarnom javnom zdravstvenom sustavu. Ističe kako bi svi pojedinci koji upravljaju zdravstvenim institucijama trebali odgovarati vlastitom imovinom za loše poteze, a s druge strane, trebali bi nagrađivati one odgovorne za dobre poteze.
"Apsurdno je nas uspoređivati s Njemačkom"
"Kako se možemo uspoređivati s Njemačkom ili Slovenijom? Pa uzmimo za primjer samo trgovce koji u Hrvatskoj imaju plaće oko 3000 kuna, dok u Sloveniji zarađuju 6000 kuna, a u Njemačkoj od 11.000 do 12.000 kuna. Ako mi izdvajamo 800 eura za zdravstvo, a Slovenci oko 1600, to je zato što imaju dvostruko veći standard", rekao je Drlje.
Osvrnuo se na prava pacijenata za koja kaže da nikad nisu bila gora.
"Ovo nema smisla"
Ada Barić, predsjednica HUBOL-a (Hrvatske udruge bolničkih liječnika) u razgovoru za Index rekla je da u Hrvatskoj vlada užasan kaos u zdravstvu i da mu se ne nazire kraj. U takvoj situaciji, tvrdi ona, suludo je donositi odluke poput poskupljenja dopunskog zdravstvenog.
Umjesto toga, Vlada odnosno Ministarstvo zdravstva bi trebalo provesti reformu zdravstvenog sustava jer ni među liječnicima niti pacijentima, napominje, nije uveden red.
Kako bi se uveo red među liječnike, potrebno je, kaže, da se donese strukovni kolektivni ugovor, da se uvjeti rada liječnika izjednače s onima u EU-u i prije svega da se poštuju radni sati, a ne da liječnici u Hrvatskoj već u mjesec dana ispucaju godišnji limit prekovremenih.
"Treba uzeti drugim sektorima i sredstva prebaciti u zdravstvo"
"U Hrvatskoj bi se trebali uvesti modaliteti osiguranja za postojeće zdravstveno stanje pacijenata. Postoje neki koji puše, ili su pak alkoholičari, ili su pretili. Te skupine bi trebale plaćati veće osiguranje od onih koji paze na svoje zdravlje. Upravo te tri kategorije pacijenata puno više koštaju zdravstveni sustav od svih ostalih, pa bi bilo pošteno da više i izdvajaju za zdravstvo", smatra dr. Barić.
Također naglašava kako naše zdravstvo u ovom trenu visi o niti, zbog čega se hitno treba provesti prava zdravstvena reforma.
"Mi smo 12. po izdvajanjima za zdravstvo u EU-u. Jako se malo izdvaja za zdravstveni sustav, to je nepobitna činjenica i takvo stanje ne može dugo opstati. Puno bolja ideja od dizanja cijena dopunskog je to da se Vlada sastane, pogledaju sektori i vidi odakle se mogu namaknuti sredstva i prebaciti u zdravstvo. Mogli bismo, recimo, uvesti porez na luksuz, pa na slatkiše i taj prihod preliti u zdravstveni sektor.
Treba probati nekoliko opcija prije dizanja cijena dopunskog. Kod nas se donose samo brzopotezna rješenja bez truda. Mi smo ponudili rješenje za reformu hitne, rješavanje statusa liječnika i sestara, a pitanje je hoće li se to provesti", tvrdi dr. Borić.