Foto: Privatan album, Naše novine
ZA razliku od Srbije, Hrvatska nema antipedofilski zakon po kojem bi se pedofile kažnjavalo najstrožim kaznama i nadgledalo po izlasku iz zatvora. U Srbiji se sve promijenilo 2013. godine kad je izglasan Marijin zakon koji je dobio ime po osmogodišnjoj Mariji Jovanović iz Starih Ledinaca kod Novog Sada. Nju je 2010. silovao i ubio Mladen Ogulinac koji je i prije toga bio osuđivan za seksualne delikte prema djeci. Njen otac, Slobodan Jovanović, godinu dana nakon Marijine smrti napisao je ovaj zakon koji predviđa kazne do 40 godina zatvora i nema mogućnosti ranijeg puštanja iz zatvora.
>>Pedofili u Hrvatskoj dobiju po godinu, dvije zatvora. Sad se sprema novi zakon, evo što donosi
Izborio se za svu djecu u Srbiji
Unatoč najtežoj životnoj situaciji koja ga je mogla zadesiti, Slobodan se odlučio izboriti za svu djecu kako im se ne bi dogodilo isto što i njegovoj kćeri. Kad je pisao zakon, kaže kako je prvenstveno imao na umu njegovo preventivno djelovanje, kako bi stroge kazne spriječile pedofile u naumu da izvrše monstruozna kaznena djela na štetu djece.
"Zakon je zamišljen da spriječi posljedice, da bude dovoljna prijetnja pedofilima te ih spriječi u gnjusnim namjerama i pošalje jasnu poruku onome tko bi pokušao nešto slično, da će ga stići ruka zakona", rekao nam je Slobodan.
Nakon što je ostao bez kćeri, vlasti u Srbiji obećale su poduzeti nešto da se takve stvari spriječe ili pak najoštrije kažnjavaju, no kako nam je Jovanović rekao, vlasti ni godinu nakon gubitka njegove kćeri nisu poduzele ništa.
Dok je čekao da vlada nešto poduzme, sam je napisao zakon
"Dok sam čekao da vlada nešto pokrene, u međuvremenu sam proučavao antipedofilske zakone iz SAD-a, Velike Britanije, kao i razne europske zakone. Potom sam odlučio napisati svoj prijedlog zakona da bude napisan jasnim, narodskim jezikom, svima čitljiv i jasan.
Najveći uzor bio mi je američki zakon koji kažnjava pedofile, s tim da sam se vodio time da bude primjenjiv u Srbiji jer nas Ustav ograničava u nekim stvarima. Srbija tako nema smrtnu kaznu kao SAD, a najveća moguća kazna u Srbiji je 40 godina zatvora. Vodio sam se tim okvirima i u 7 dana osmislio i napisao zakon.
Uz to sam napisao pismo našim vlastima kao i narodu i sredio da se pismo objavi u medijima. To je izašlo za vikend i već su me u utorak zvali iz Ministarstva pravde, a u četvrtak smo već razgovarali o zakonu. Tad je vlada obećala javno da će napraviti sve da se zakon izglasa. To je bila predizborna godina 2011./2012. Vlada je usvojila zakon, ali ga skupština nije mogla potvrditi jer se već raspustila", kaže nam Jovanović.
Bravar napisao najbolji zakon
Jovanović, koji je po struci bravar te se volonterski tada bavio novinarstvom, tako je napisao zakon koji je izglasan te kojemu je cilj zaštititi svu djecu od pedofila.
"Za kazneno djelo pedofilije, prije donošenja Marijinog zakona, kazne su bile manje. Za one sa smrtnim ishodom bile su od 5 do 18 godina, a sad su za to kazneno djelo kazne od 10 do 40 godina zatvora. Novim zakonom uspio sam to da više ne postoji zastara za takvo krivično djelo.
Kazne se po Marijinu zakonu više ne mogu umanjiti ispod zakonskog minimuma, a ranije se to moglo. Nema smanjenja kazne, koliko je dobio zatvora, toliko mora izdržati kaznu. Nema uvjetnog otpusta. Nema dobrotvornog rada.
Sad registrirani pedofili iz registra ne mogu raditi s djecom, a prije donošenja Marijina zakona su mogli. Imali smo tako slučaj domara koji je silovao djevojčicu, a nakon odsluženja kazne se vratio na isto radno mjesto.
"Zakon je uplašio pedofile"
Također kaže, nakon izlaska iz zatvora pedofil se mora prijaviti policiji da izlazi.
Od primjene Marijina zakona 12 pedofila je u Srbiji, kaže nam Jovanović, pravomoćno osuđeno.
"To ne znači da ih nema više, nego su im suđenja još u tijeku. Prema ovim podacima činjenica je da se smanjio broj pedofila koji čine krivična djela na štetu djece. Zakon je represivan i vjerujem da ih je uplašio. Strože kazne, pa činjenica da ne mogu biti osuđeni ispod zakonskog minimuma niti mogu biti pušteni iz zatvora prije završetka odsluženja zatvorske kazne, očito su imali utjecaja", zaključuje Jovanović.