Baloni u stratosferi snimili misteriozne zvukove, ne može se pronaći izvor

Ilustracija: Shutterstock

BALONI na solarni pogon koji lebde 20 kilometara iznad zemlje zabilježili su nečujne niskofrekventne signale koje za sada ne mogu povezati ni s jednim poznatim izvorom. "Kada smo prije mnogo godina počeli letjeti balonima, nismo znali što ćemo sve čuti", rekao je atmosferski znanstvenik Daniel Bowman iz instituta Sandia National Laboratories u Novom Meksiku.  

"Znamo prepoznati zvukove eksplozija, pada meteora, zrakoplova, grmljavinske oluje i gradova. Ali gotovo svaki put kada gore pošaljemo balone naiđemo na zvukove koje ne možemo identificirati." Bowman i njegovi kolege mjerili su pomoću balona na solarni pogon infrazvučne signale, zvukove s toliko niskom frekvencijom da ih ljudi ne mogu čuti. 

Poslali su ih u stratosferu, sloj Zemljine atmosfere koji se prostire između mezosfere i troposfere. Stratosfera u svojem donjem dijelu zove se još i ozonosfera, a proteže se od 10 do visine od oko 55 km. 

Tajnoviti signali 

Znanstvenici su dizajnirali balone od tanke plastike, široke oko 7 metara i napunili ih prahom od drvenog ugljena koji se zagrijava na jakom suncu i uzrokuje lebdenje balona. Tijekom razdoblja od sedam godina stručnjaci su u stratosferu podigli više od 50 balona. Za razliku od onih meteoroloških koji su kraćeg vijeka, ovi "napravi sam" baloni na solarni pogon mogu satima biti u stratosferi.

Podaci koje su prikupili pokazali su da stratosfera zvuči sasvim drugačije od površine Zemlje. Na tlu infrazvučni senzori hvataju signale koje su vjetrovi skrenuli na svom putu prema dolje, ali baloni su lebdjeli iznad tih vjetrova i zabilježili tragove turbulencije u drugim dijelovima atmosfere i infrazvučne zvukove morskih oluja.  

No pritom su pronašli i dosta signala za koje nije poznato podrijetlo. "Ovi misteriozni signali mogli bi biti povezani s tipovima atmosferskih turbulencija koje nikada prije nisu zabilježene. No treba napomenuti da smo do sada jako rijetko istraživali zvukove u stratosferi tako da je teško iznijeti neke utemeljene pretpostavke", kazao je Bowman, a prenosi New Scientist.

Projekt Mogul, Roswell i NLO-i 

Dodao je da su prva istraživanja takve vrste provele zračne snage američke vojske, da je eksperiment imao naziv Projekt Mogul i da su pokušali otkriti infrazvučne signale testiranja nuklearnog oružja u Sovjetskom Savezu 1940-ih. Jedan od balona Projekta Mogul srušio se u Roswellu u Novom Meksiku, zbog čega je javnost doznala za ovaj tajni program. 

Zbog zataškavanja vojne svrhe projekta s balonima došlo je do teorija zavjere koje su često bile povezane s teorijama zavjera o vanzemaljcima (odnosno o NLO-ima), a većina podataka iz kasnijih eksperimenata s balonima, koji su završili u 1960-ima, bila je povjerljive prirode, rekao je Bowman. 

Fizičar Roger Waxler sa Sveučilišta Mississippi kaže kako nije iznenađen otkrićem tajnovitih infrazvučnih signala u stratosferi: "Na Zemlji možete postaviti senzore u nizove i točno znati gdje su jedan u odnosu na drugi, što pomaže u određivanju toga odakle dolazi infrazvuk. A baloni jednostavno putuju tamo kamo putuju", kazao je.