Rusija je razvila jedno od najsuvremenijih vozila za borbu protiv dronova na svijetu. Rasporedila ga je u područje Moskve kako bi zaštitila grad od ukrajinskih napada dronovima. Prema izvještajima iz Kijeva, ukrajinska glavna obavještajna uprava locirala je i uništila radar i sustav ometanja Valdai, potencijalno otvarajući put bespilotnim letjelicama za napade na Moskvu, piše Forbes.
U noći 6. veljače nešto je eksplodiralo u gradu Dolgoprudnom, sjeverno od ruske prijestolnice. Netko je snimio noćnu eksploziju svojim telefonom.
"Eksplozivna naprava uništila je dva ruska radarska sustava Valdai, dizajnirana za 24-satno automatsko otkrivanje i suzbijanje bespilotnih letjelica", tvrdi obavještajna služba. "Vojna jedinica u kojoj se dogodila eksplozija Valdaija odgovorna je za sigurnost zračnog prostora iznad Moskve."
Kako su Ukrajinci pronašli i navodno pogodili sustav Valdai, koji uključuje najmanje jedno vozilo i nekoliko odvojenih senzora koji djeluju kao jedinstvena cjelina, nije jasno. No postoji videozapis koji sugerira da se ukrajinski agent prikrao Valdaiju i postavio eksploziv.
Ako je to istina, bila je to rizična operacija u gusto naseljenom području, gotovo 500 kilometara udaljenom od bojišnice u Ukrajini. No ne bi bila bez presedana. Ukrajinski agenti su više puta infiltrirali ruski teritorij kako bi sabotirali borbene zrakoplove, ratne brodove i druge visoko vrijedne ciljeve.
Valdai je očito vrijedio tog rizika. Ovaj potpuno novi sustav, koji se rijetko koristi u ruskoj vojsci, kombinira pasivne radijske detektore, infracrvene senzore, radar i radioometače kako bi otkrio i ometao teško uočljive male dronove s udaljenosti do 10 kilometara. Lianozovski elektromehanički zavod u Moskvi počeo je razvijati Valdai 2016. godine, a prvi primjerak ušao je u vojnu službu prije samo četiri godine.
Čak je i najsuvremeniji sustav za borbu protiv dronova ranjiv na najosnovniji način napada – da mu se netko jednostavno približi i postavi bombu. No postoje dokazi da je Valdai ranjiv i na same dronove koje bi trebao otkriti i ometati. U 2022. godini ukrajinski dron bombardirao je ono što su izgledale kao komponente sustava Valdai negdje blizu bojišnice u Ukrajini.
Razlog zašto su Ukrajinci ciljali Valdai u Dolgoprudnom je očit. Ukrajinske snage šire kampanju dubokih napada na ruske vojne baze, tvornice i naftne objekte. Napadi na rusku naftnu industriju prošlog mjeseca možda su smanjili proizvodnju naftnih derivata u zemlji za čak 10%.
Ukrajina koristi krstareće rakete za neke od najzaštićenijih ciljeva, ali većinu dubinskih napada izvodi sve veći arsenal dugodometnih dronova. Najteži od njih mogu putovati više od 1600 kilometara uz precizno navođenje – putem GPS-a ili praćenja terena – i s eksplozivnim teretom.
Najnoviji dronovi čak imaju sposobnost ispustiti bombu i vratiti se u bazu, omogućujući im da se koriste u više napada prije nego što se sruše ili budu oboreni.
Uništavanje ovih dronova je hitan prioritet za Ruse dok njihov rat protiv Ukrajine ulazi u četvrtu godinu i dok vojni i industrijski troškovi rastu. No, uništavanje sustava kojima Rusija pokušava oboriti ukrajinske dronove jednako je hitan prioritet za Ukrajinu. Toliko hitan da bi obavještajna služba te zemlje mogla poslati nekoga na opasno putovanje od 500 kilometara kroz Rusiju kako bi u gluho doba noći postavio eksploziv.