Tijekom jutrošnjeg ruskog napada na luku Izmail oštećeno je gotovo 40.000 tona žitarica, rekao je Oleksandr Kubrakov, zamjenik ukrajinskog premijera. Žitarice su trebale biti isporučene u Kinu, Izrael i afričke zemlje. "Rusi su napali skladišta žitarica. Oštećeno je gotovo 40.000 tona žitarica koje su trebale stići u zemlje Afrike, Kinu i Izrael", kazao je Kubrakov.
Današnji ruski napadi dronovima nanijeli su značajnu štetu ukrajinskim lukama na Dunavu koje su postale ključne za izvoz žitarica. Rusija je rano jutros napala ukrajinske luke za izvoz žitarica, uključujući onu na Dunavu koja se nalazi na granici s Rumunjskom, a ukrajinsko ministarstvo obrane objavilo je da je oštećen silos sa žitaricama u dunavskoj luci Izmailu.
Putin zatražio potporu Erdogana
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je ranije u telefonskom razgovoru s Vladimirom Putinom zamolio ruskog predsjednika "da ne poduzima nikakve mjere koje bi mogle pridonijeti eskalaciji napetosti" na Crnom moru. Također je naglasio važnost sporazuma o žitu iz kojeg se Moskva povukla u srpnju, smatrajući da je taj sporazum svojevrsni "most prema miru".
Kremlj javlja da je Putin zatražio potporu Erdogana u izvozu ruskih žitarica, ponavljajući da odbija obnoviti sporazum s Ukrajinom. Rusija više od dva tjedna napada ukrajinsku lučku i poljoprivrednu infrastrukturu, nakon što je odbila produžiti sporazum koji je omogućavao izvoz žita. Moskva traži bolje uvjete za svoj prehrambeni sektor i izvoznike gnojiva, već oslobođene međunarodnih financijskih sankcija.
Dvije ukrajinske riječne luke na granici s Rumunjskom, Reni i Izmail, u regiji Odese, postale su glavne izvozne rute ukrajinskog žita od kada je Moskva izašla iz sporazuma koji je Ukrajini, usprkos ratu, omogućavao nesmetan izvoz poljoprivrednih proizvoda preko Crnog mora.
Zelenski: Svijet mora reagirati
Nakon povlačenja Rusije iz dogovora o deblokadi crnomorskih luka ukrajinske riječne luke su postale glavni pravac izvoza, no one su sada postale mete ruskih snaga. Luka Izmail, smještena s druge strane rijeke od Rumunjske, članice NATO saveza, služi sada kao glavni alternativni put za izvoz ukrajinskog žita.
Prije napada na Izmail rijeka Leni je bila izložena ruskom bombardiranju 24. srpnja. Mete su lučka postrojenja i industrijska infrastruktura, priopćio je ured ukrajinskog glavnog tužitelja. Prema riječima regionalnog guvernera Oleha Kipera, u napadima nije bilo ljudskih žrtava.
Rumunjski predsjednik Klaus Iohannis je na Twitteru objavio da su "ruski napadi na ukrajinsku civilnu infrastrukturu na Dunavu, u blizini Rumunjske, neprihvatljivi", rekavši da se radi o "ratnim zločinima". Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je osudio "ruske teroriste koji ponovo gađaju luke i ugrožavaju sigurnost hrane u svijetu" te dodao da "svijet mora reagirati".