Ukrajinci spremaju 30 tisuća dronova za strateške napade. Što to znači za rat?

Screenshot: X

Ruski napadi dronovima na ukrajinske gradove sve su žešći. Svake noći stambene blokove i energetsku infrastrukturu udara najmanje stotinu kamikaza-dronova tipa Shahed, izazivajući nestanke struje i strahove o tome kako će izgledati zima. Ipak, i Ukrajina je pojačala strateške napade dronovima.

To bi mogao biti samo uvod u ono što slijedi. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski za Reuters je izjavio kako sljedeće godine planira izgraditi 30 tisuća komada oružja za daleke napade, piše analitičar Forbesa.

Ruska izvješća

Iako najdramatičniji dokazi ukrajinskih napada dronovima čine snimke zapaljenih naftnih rafinerija i zračnih baza koje se objavljuju na ruskim društvenim mrežama, najopsežnija izvješća dolaze sa službenog Telegram računa ruskog ministarstva obrane. Ona detaljno opisuju svaku tvrdnju o srušenim ukrajinskim dronovima, kao i gdje i kada je do rušenja došlo.

Naravno, informacije iz tog izvora treba uzeti sa zdravom dozom skepse. Rusko ministarstvo obrane tvrdi kako je srušen svaki dron u baš svakom napadu. Uključuju li njihove brojke samo dronove koje su zaista srušili ili su napuhane da obuhvaćaju svaki dron koji vide?

Ukrajinske zračne snage, s druge strane, daju više pojedinosti. One izvještavaju o ukupnim brojkama srušenih dronova svake noći, kao i koliko ih je palo zbog elektroničkog ometanja i preusmjereno natrag u Rusiju ili Bjelorusiju elektroničkim ratovanjem.

Jedino što rusko ministarstvo može motivirati na iskrenost je pokušaj smirivanja javnosti. Na mjestima gdje su mještani vidjeli - i snimili - eksplozije, ministarstvo može reći kako su svi napadači uništeni. Mogu ublažiti veličinu napada kako bi podcijenili ukrajinske kapacitete ili ga preuveličati kako bi ruski branitelji ispali još impresivniji. Ako napad nema svjedoka - na primjer ako se dogodi na izoliranoj zračnoj pisti - ne moraju uopće priznati da je do njega došlo.

Ipak, ruski izvještaji mogu ponuditi uvid u rast i pad brojki - od samo jednog ili dva drona dnevno do ogromne brojke od 141 drona, koliko tvrde da su srušili 20. studenog. Ukupna brojka za studeni, ako je suditi po ruskom ministarstvu obrane, iznosi 908 srušenih ukrajinskih dronova.

Porast broja napada

Ukrajina proizvodi ogroman broj različitih napadačkih dronova dugog dometa koji se kreću od primitivnih do sofisticiranih. Postoje i modeli koje Ukrajina dobiva iz inozemstva. Ipak, te dronove proizvode male volonterske skupine ili grupe koje se financiraju crowdfundingom. Ukrajinska vlada tek se nedavno uključila u proizvodnju svoje verzije Shaheda.

Kada se ovog tjedna sastao s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom, predsjednik Zelenski predstavio je još jedan dron dugog dometa koji izgleda praktički kao klonirani Shahed. Pitanje je može li Ukrajina ove dronove proizvoditi u dovoljno velikom broju i hoće li planovi o proizvodnji 30.000 dronova sljedeće godine ostati na razini nerealizirane ambicije.

Prije godinu dana proizvođači dronova Terminal Autonomy bili su spremni proizvoditi 500 svojih jednosmjernih napadačkih dronova AQ-400 Scythe mjesečno. To se očito nije dogodilo, a drugi proizvođači koji su željeli povećati proizvodnju nisu dobili potreban novac od vlade. Kada je Ukrajina u srpnju lansirala više dronova od Rusije (520 u odnosu na 426), Rusija je ubrzala proizvodnju.

Budući da sada postoji ogromna potražnja za napadačkim dronovima, i Ukrajina bi mogla ubrzati vlastitu proizvodnju.

Tehnologija i prilagodba novim uvjetima

Nije sve u brojkama. Bivši zapovjednik ukrajinskih oružanih snaga Zalužni prošlog je mjeseca na Telegramu napisao kako vidi ovu novu tehnologiju. Opisao je vrstu ratovanja kojemu je cilj neutralizirati stratešku vojnu i civilnu infrastrukturu diljem zemlje. U toj situaciji dronovi s efikasnom umjetnom inteligencijom koja poništava efekte elektroničkog ratovanja i može precizno locirati i uništiti mete mnogo su efikasniji od velikog broja dronova koje se jednostavno može srušiti ili preusmjeriti.

Ukrajinski zamjenik premijera Fedorov za Reuters je rekao kako su ključne i tehnike lansiranja i komunikacije s dronovima: "Rusija je poboljšala svoj nadzor nad ukrajinskim lansiranjem dronova. Brzo reagiraju i napadaju lokacije lansiranja. Te nijanse zahtijevaju konstantne promjene i prilagodbe", rekao je Fedorov.

To sugerira kako ukrajinski dronovi nisu programirani s koordinatama mete, već su pod kontrolom pilota i nakon lansiranja i mogu promijeniti smjer. Možda imaju i kamere i druge senzore kojima piloti mogu skenirati mete prije udara. To je mnogo efikasnije od traženja meta na satelitskim snimkama.

Istovremeno je ukrajinski ministar obrane Umerov objavio kako se počelo masovno proizvoditi projektil-dron Paljanitsja uz podršku ministarstva. To je dron koji velikom brzinom može udariti u mete na udaljenosti od 650 kilometara. Ovo će uvelike zakomplicirati izazov s kojim se suočavaju ruski branitelji, ali nije jasno hoće li trošak i kompleksnost ove vrste oružja opravdati cijenu.

Strateško ratovanje dronovima

Objema stranama trebalo je neko vrijeme da dođu do točke gdje mogu proizvoditi jeftine sustave napada na velikim udaljenostima. I Rusija i Ukrajina su, čini se, potpuno orijentirane na ovaj novi način ratovanja. Balistički projektili možda imaju bolje izglede za proboj, ali oni ne mogu isporučiti kvantitetu kojom preplavljuju obranu niti se proizvoditi u dovoljnim količinama da iscrpe neprijatelja u duljem razdoblju.

Već sada ima dana kada Ukrajina lansira više dronova od Rusije. Vladin proces nabave vojne opreme u Ukrajini funkcionira samo na mahove i opterećen je neefikasnom birokracijom, ali i korupcijom. Ako se ovi problemi nadvladaju i počnu se masovno proizvoditi najbolja rješenja, Rusija će pretrpjeti štetu u usporedbi s kojom će ranije razaranje izgledati zanemarivo.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.