Foto: Kriština Štedul Fabac/ Pixsell
POSLJEDNJIH dana vremenske prilike na život dobrog dijela Hrvatske utječu i više nego inače. Nažalost, u negativnom smislu. Tako smo prošlog tjedna bili svjedoci katastrofalnog potopa u Zadru i sjevernoj Dalmaciji. Štete su, prema prvim procjenama, veće od milijardu kuna. Za vikend je voda potopila Ogulin. Voda se još nije povukla, a već nas čekaju nove oborine.
Vojska na ulicama Ogulina
Na području poplavljenog Ogulina tijekom ponedjeljka angažirano je 48 pripadnika Hrvatske kopnene vojske OS RH.
Sutra novi pljuskovi
Što stanovnike Ogulina i okolice čeka iduća dva dana, pitali smo meteorologinju Dunju Mazzocco Drvar. Ona nam je rekla da se očekuje nešto manje kiše na ogulinskom području nego je palo za vikend, no da zbog toga opasnost nije ništa manja.
"Tamo će pasti manje kiše nego je palo za vikend. U samom Ogulinu će pasti 50-ak litara kiše po četvornom metru. Međutim, kad pada na područje koje je već poplavljeno, to je sasvim druga priča od situacije kad pada na suho. Naravno da je alarmantna bilo kakva količina kiše ako pada na poplavu. Osim toga, problem nije sam grad Ogulin kao takav, već cijelo okolno područje. Ogulin je poplavilo sve što se slilo na njega s velebitskih obronaka plus cijeli slijev rijeke Dobre. A u slivu Dobre se sutra do kraja dana očekuje nešto više kiše, i do 80 kilometara po četvornom metru", objašnjava nam Dunja Mazzocco Drvar.
Index je porazgovarao s jednom stanovnicom iz okolice Ogulina, točnije iz sela Oštarije koje je također pogođeno poplavom.
"Čekamo da udari. Ljudi su odvezli automobile na povišene dijelove i čekamo novu kišu", rekla je djevojka za Index.
Meteoalarm je crvenom bojom za sutra označio velik dio jadranske obale, Liku i Gorski kotar.
Izdane mjere za suzbijanje bolesti
U međuvremenu je karlovački Zavod za javno zdravstvo izdao upute i mjere za suzbijanje zaraznih bolesti na poplavljenim područjima.
ZDRAVSTVENA ISPRAVNOST VODE
Za piće, održavanje osobne higijene, pranje i pripremu hrane i pranje posuđa upotrebljavajte vodu iz kontroliranog javnog vodoopskrbnog sustava ili originalno flaširanu vodu
Ako je vodoopskrba prekinuta, upotrebljavajte vodu iz vodospremnika koju su osigurale lokalne vlasti (autocisterna ili flaširana voda).
Vodu iz spremnika držite kod kuće u čistim i pokrivenim posudama.
ZDRAVLJE STANOVNIŠTVA
Nemojte jesti hranu koja je bila u dodiru s poplavnom vodom ili se nalazila u hladnjacima dok je bio prekinut dovod električne energije.
Koristite dobro termički obrađenu hranu (kuhanu, pečenu) ili koristite konzerviranu hranu.
Naročito oprezni budite s povrćem i voćem iz vrtova koji su bili poplavljeni i konzumirajte ih eventualno samo nakon dobre termičke obrade (nikako ne konzumirati sirove).
Pojačajte mjere osobne higijene češćim pranjem ruku sapunom uz korištenje zdravstveno ispravne vode i po mogućnosti uz korištenje dezinfekcijskih sredstava.
Tapecirani namještaj (tepihe, madrace) ako se ne mogu temeljito osušiti bolje je baciti nego riskirati pojavu bolesti.
Kada se bunar napuni podzemnom vodom, provesti postupak hiperkloriranja uz nadzor stručnjaka Zavoda za javno zdravstvo i uz sudjelovanje lokalnih vatrogasnih službi.
Ostaviti da klor djeluje najmanje 24 sata - OVA VODA SE NE SMIJE KORISTITI ZA PIĆE!!!!!
Ponovo ispumpati vodu iz bunara.
Pustiti da se bunar napuni i tada provesti normalno kloriranje vode.
Nakon provedene dezinfekcije voda se može koristiti (nakon 30 min) po provjeri koncentracije slobodnog rezidualnog klora (preporuka 0,5gr/l).
Obavezno se treba pridržavati uputa o rukovanju s dezinficijensom, a pri radu s granulatom ili otopinama klora preporučuje se koristiti zaštitnu odjeću, masku, gumene čizme te gumene rukavice.