Bio je poznat kao najveći borac za mir. Ubijen je iz neposredne blizine s tri metka

Foto: Wiki

Mohandas Karamchand Gandhi, poznat kao Mahatma Gandhi, rođen je 2. listopada 1869. godine u Porbandaru, u indijskoj državi Gujarat. Njegov otac, Karamchand Gandhi, bio je diwan (glavni ministar) Porbandara, dok je njegova majka, Putlibai, bila pobožna hinduistica, pripadnica sekte Vaišnavizam. Gandhi je odrastao u religioznom i kulturno raznolikom okruženju, što je kasnije utjecalo na njegova uvjerenja o toleranciji i nenasilju.

Godine 1888., sa 19 godina, Gandhi je otišao u London studirati pravo na Inner Templeu. Nakon završetka studija i stjecanja diplome, vratio se u Indiju 1891. godine, ali nije uspio uspostaviti uspješnu odvjetničku praksu. Dvije godine kasnije, prihvatio je ponudu za rad u Južnoj Africi, gdje je proveo 21 godinu. Tijekom boravka u Južnoj Africi, suočio se s rasnom diskriminacijom, što ga je potaknulo na aktivizam i razvoj koncepta satjagrahe, ili nenasilnog otpora.

Poznati Marš na sol

Po povratku u Indiju 1915. godine, Gandhi se pridružio Indijskom nacionalnom kongresu i ubrzo postao jedan od njegovih vodećih članova. Vodio je brojne kampanje za socijalne reforme, uključujući borbu protiv siromaštva, unapređenje prava žena i ukidanje nedodirljivosti. Njegove metode nenasilnog otpora, poput bojkota britanske robe i organiziranja mirnih prosvjeda, postale su ključne u borbi za indijsku neovisnost.

Jedan od najpoznatijih Gandhijevih prosvjeda bio je Salt March (Pohod na sol) 1930. godine, kada je predvodio marš dug 240 milja do obale Arapskog mora u znak protesta protiv britanskog monopola na sol. Ovaj čin građanskog neposluha privukao je međunarodnu pozornost i ojačao indijski pokret za neovisnost.

Pristaše dočekuju Gandhija na jednom skupu 1931.

Nakon dugotrajne borbe, Indija je stekla neovisnost od Britanije 15. kolovoza 1947. godine. Međutim, podjela zemlje na hinduističku Indiju i muslimanski Pakistan dovela je do masovnih migracija i vjerskog nasilja. Gandhi je neumorno radio na smirivanju tenzija, često riskirajući vlastiti život kako bi spriječio sukobe i promovirao mir između zajednica.

Ubijen iz neposredne blizine

Dana 30. siječnja 1948. godine, tijekom večernje molitve u Birla Houseu u New Delhiju, Gandhi je ubijen. Atentator, Nathuram Godse, bio je hinduistički nacionalist koji je vjerovao da je Gandhi previše popustljiv prema muslimanima. Godse je pucao u Gandhija iz neposredne blizine, usmrtivši ga na licu mjesta s tri hica. Gandhijeva smrt izazvala je tugu diljem svijeta i označila kraj jedne ere u indijskoj povijesti.

Gandhijevo nasljeđe živi i danas, a njegovi principi nenasilja i građanske neposlušnosti nastavljaju inspirirati pokrete za građanska prava i socijalnu pravdu širom svijeta. Njegov rođendan, 2. listopada, obilježava se kao Međunarodni dan nenasilja, odajući počast čovjeku koji je pokazao snagu mira i ljubavi u suočavanju s nepravdom.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.