Doznali smo koliko smo platili testiranje necijepljenih i nepreboljelih u zdravstvu

Foto: Patrik Macek/Pixsell

ZBOG velikog broja novozaraženih, hospitaliziranih i preminulih Stožer je jučer uveo obavezu covid-potvrda i za sve državne i javne službe. Oni koji nemaju potvrdu da su cijepljeni ili preboljeli, moraju se testirati da bi mogli doći na posao. Ovo će biti ogroman trošak za državni proračun, ali još uvijek nije poznato koliko će on iznositi.

Međutim, Index je doznao koliko su nas dosad koštala testiranja u zdravstvu. Naime, covid-potvrde prvo su uvedene za sve zaposlenike u sustavu zdravstva i socijale, 5. listopada.

Potrošeno oko 2 milijuna kuna

Prema podacima koje smo dobili od Ministarstva zdravstva, samo u zdravstvu na testiranja zaposlenika potrošena su gotovo dva milijuna kuna.

"Prema zaprimljenim podacima od 127 zdravstvenih ustanova, ukupno je do 15. studenog provedeno 102.991 testiranje s financijskim troškom od 1.963.137,00 kuna. Testiranje se odnosi samo na zaposlenike u zdravstvu koji nemaju covid-potvrde", kazali su za Index u Ministarstvu zdravstva.

Dobili smo i podatke koliko je potrošeno u prva tri dana, točnije od 5. do 8. listopada, za testiranje zaposlenika u zdravstvu koji nisu cijepljeni niti su preboljeli, a to je državu koštalo gotovo 500.000 kuna, točnije 448.667,98 kuna.

Razlika u cijenama testova po bolnicama

Međutim, razlika je u cijenama testiranja po bolnicama.

KBC Rijeka je u par dana od uvođenja covid-potvrda potrošio 116.840 kuna za 767 testova, što ispada oko 150 kuna po testu. Ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić Indexu je rekao da kod njih testovi toliko koštaju jer rade PCR testove.

"Mi pretežno radimo PCR, metodološki nam je pouzdanije raditi PCR-ove, takva je i odluka Stožera, da se za masovna testiranja rade PCR-ovi. Ako drugi imaju niže cijene, znači da oni dominantno rade brze antigenske testove", rekao je ravnatelj Ružić za Index.

U KBC-u Zagreb je u prva tri dana od uvođenja covid-potvrda potrošeno 36.207 kuna na testove, a provedena su 2069 testiranja.

Na Rebru rade brze testove po cijeni od 14 kuna

Primarijus Milivoj Novak, pomoćnik ravnatelja za kvalitetu zdravstvene zaštite i nadzor, za Index je naveo da oni uglavnom provode testiranja brzim antigenskim testovima koje plaćaju 14 kuna po testu.

KB Dubrava na 798 testiranja potrošio je 9975,00 kuna u prva tri dana od uvođenja covid-potvrda. KBC Osijek potrošio je 30.500,00 kuna na 610 testova, a KB Sveti Duh 12.100,00 kuna na 293 testa.

Pokušali smo doznati koliko je potrošeno na testiranja u sustavu socijalne skrbi, ali do tog podatka nismo uspjeli doći jer nam ga iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike nisu poslali.

Ministarstvo socijalne politike: Nismo imali značajnije troškove

"Budući da se u sustavu socijalne skrbi testiranje najvećim dijelom provodi u ustanovama, odnosno kod pružatelja usluga, i da se u tu svrhu brzi antigenski testovi osiguravaju u suradnji sa Stožerom civilne zaštite Republike Hrvatske distribucijom putem županijskih stožera, Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike do sada nije imalo značajne troškove u navedenu svrhu. Za pružatelje usluga tijekom cijelog razdoblja pandemije ukupno je osigurano otprilike 250 tisuća brzih antigenskih testova za sve pružatelje usluga u sustavu", stoji u odgovoru Ministarstva za Index.

Capak najavio da se uskoro ukida plaćanje na teret poslodavca

Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak jučer je izjavio da testiranja na račun poslodavaca neće još dugo trajati.

"Dat ćemo priliku svima da razmisle i odluče se na cijepljenje. Treba pričekati da ti ljudi koji su se odlučili cijepiti dobiju covid-potvrdu i onda vlada treba odlučiti da se prekine s plaćanjem", rekao je Capak.

Prije dva dana smo razgovarali s nekoliko ravnatelja škola koji su nam rekli da će račune testiranja slati u Ministarstvo znanosti i obrazovanja kako bi im povratno uplatili novac.  

U Ministarstvu obrazovanja nemaju određeni limit za testiranja

Neki su nam rekli kako njihova škola nema novca da organizira testiranja, pa da će zaposlenici sami platiti testiranje, no potom će im škola refundirati novac, a zatim će škola te iznose potraživati od Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Index je potom razgovarao sa savjetnikom ministra znanosti i obrazovanja Božom Pavičinom koji nam je rekao da nemaju limit koliko mogu potrošiti na testiranje zaposlenika škola.

"Nemamo limit, a ne znamo ni koliko će sve skupa koštati jer ni ne znam koja je cijena testova", rekao je Fuchsov savjetnik Božo Pavičin za Index.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.